Aktualizacja: 26 czerwca 2023
Hypocholesterolemia to stan obniżonego stężenia cholesterolu we krwi, który może towarzyszyć wielu jednostkom chorobowym. W Polsce znacznie większym i częściej diagnozowanym problemem jest jednak hipercholesterolemia, czyli nadmiar cholesterolu, będący głównym czynnikiem ryzyka zespołów metabolicznych, miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych.
Spis treści
Hypocholesterolemia – przyczyny
Możliwe przyczyny obniżonego poziomu cholesterolu:
- nadczynność tarczycy;
- upośledzone wchłanianie jelitowe i przewlekłe choroby jelit;
- niedożywienie;
- choroby nowotworowe, zwłaszcza układu krwiotwórczego;
- przewlekłe stany zapalne w organizmie;
- przewlekła niewydolność wątroby;
- przyjmowanie niektórych leków, których skutkiem ubocznych jest zbijanie cholesterolu;
- bulimia, anoreksja i inne zaburzenia odżywiania.
Rzadziej zdarza się, aby hypocholesterolemia miała uwarunkowania genetyczne, a więc charakter wrodzony.
Hypocholesterolemia – objawy
Choć w dzisiejszych czasach zwykle mówi się, że cholesterol jest niekorzystny i niebezpieczny dla zdrowia, nie jest to do końca prawdą. Oczywiście jego nadmiar (zwłaszcza frakcji LDL) wpływa negatywnie na zdrowie i zwiększa ryzyko groźnych chorób, zwłaszcza tych przebiegających z zatorami naczyń krwionośnych. Jednak pewne ilości są niezbędne do zachowania zdrowia i samopoczucia. Należy wiedzieć, że cholesterol (zwłaszcza frakcja HDL) odpowiada za produkcję ważnych hormonów (np. hormonów płciowych) i witamin, łagodzi stany zapalne w organizmie, buduje błony fosfolipidowe wszystkich komórek, a nawet wpływa na przekaźnictwo nerwowe. W przebiegu hypocholesterolemii obserwuje się więc objawy takie jak:
- bezsenność;
- stany depresyjne, znaczne obniżenie samopoczucia;
- drżenia mięśni;
- bolesne skurcze mięśni;
- ryzyko krwotoków śródmózgowych;
- upośledzenie produkcji hormonów płciowych, witaminy D, enzymów i wszystkich innych związków, do których wytworzenia kluczowy jest cholesterol;
- ryzyko przedwczesnych porodów i rodzenia dzieci o niskiej masie urodzeniowej.
Pogarsza się także kondycja skóry i funkcjonowanie jelit. Obecnie niski poziom cholesterolu diagnozowany jest jednak stosunkowo rzadko.
Diagnostyka hypocholesterolemii
Poziom cholesterolu można ocenić na podstawie badania krwi. Próbkę pobiera się z samego rana, na czczo. Wyniki dostępne są zwykle już na drugi dzień. Normy prezentują się następująco:
- cholesterol całkowity – maksymalnie do 200 mg/dL;
- cholesterol LDL – maksymalnie do 100 mg/dL;
- trójglicerydy -maksymalnie do 150 mg/dL;
- cholesterol HDL – do 40 mg/dL.
Hypocholesterolemię diagnozuje się przy skrajnie niskich wartościach, jednak w medycynie nie zdefiniowano dokładnie tej dolegliwości. Zgodnie z rekomendacjami, każdy dorosły człowiek (nawet zdrowy) powinien badać krew 1 raz w roku.
Hypocholesterolemia – leczenie
Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Przy chorobach przewlekłych, niemożliwych do całkowitego wyleczenia, dąży się do ich ustabilizowania i wyrównania. Najczęściej za pomocą odpowiedniej diety, zdrowego trybu życia oraz indywidualnie dobranych leków. Jednocześnie warto włączyć do diety źródła kwasów tłuszczowych NNKT – jajka, oleje roślinne, tłuste ryby morskie, orzechy, pestki i nasiona, algi morskie oraz awokado.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Vyroubal P., Chiarla C., Giovannini I., Hyspler R., Ticha A., Hrnciarikova D., Zadak Z., Hypocholesterolemia in clinically serious conditions – review, Biomedical papers of the Medical Faculty of the University Palacky, Olomouc, Czechoslovakia, 2/2009.\
- Użarowska M., Surman M., Janik M., Dwie twarze cholesterolu: znaczenie fizjologiczne i jego udział w patogenezie wybranych schorzeń. Problemy Nauk Biologicznych, 2/2018.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz