Hiperkeratoza (łac. Hyperkeratosis) to stan odnoszący się do zgrubienia zewnętrznej warstwy naskórka, nazywanej warstwą rogową. Na tym poziomie komórki są najobfitsze w keratynę, która przy zadziałaniu odpowiednich czynników sprawia, że skóra staje się sucha i bardzo twarda. Najczęściej zmiany hiperkeratotyczne można zaobserwować na podeszwach stóp i piętach.
Hiperkeratoza – objawy
W przebiegu hiperkeratozy skóra staje się nadmiernie sucha i zgrubiała. Z tego względu wykazuje podatność na łuszczenie się, kruszenie i pękanie. W skrajnych przypadkach pęknięcia są tak głębokie, że sięgają warstwy skóry właściwej, powodując ból i pieczenie. Naskórek przybiera zabarwienie żółte, biało-żółte lub szare. Najczęściej ogniska hiperkeratozy obserwuje się na piętach, podeszwach stóp, łokciach czy dłoniach, choć w przebiegu niektórych schorzeń mogą tworzyć się w dowolnym miejscu na ciele.
Istnieje wiele zmian dermatologicznych, które przebiegają z hiperkeratozą. Typowymi są:
- odciski – twarde punkty powstające wskutek długotrwałego, silnego ucisku. W przebiegu wgniatania komórek rogowych w głąb skóry przy miejscowym ucisku warstwa rogowa naskórka twardnieje, tworząc bolesne często wypukłości. Przeważnie odciski tworzą się przy palcach dłoni (np. wskutek pracy fizycznej, niektórych aktywności) oraz na stopach (np. wskutek zbyt ciasnego obuwia lub po wielogodzinnym marszu);
- modzele – zgrubienie skóry na podeszwie stopy, również powstające wskutek permanentnego ucisku. Keratynocyty warstwy podstawnej dzielą się intensywnie, czego konsekwencją jest pogrubienie warstwy kolczystej naskórka z hiperkeratozą.
Obraz kliniczny może różnić się w zależności od przyczyn hiperkeratozy. Przykładowo, w przebiegu łuszczycy daje ona objawy dermatologiczne pod postacią wyniosłych grudek pokrytych srebrzystą łuską, znajdujących się w różnych częściach ciała, przeważnie na kolanach, łokciach, w okolicy pośladkowej, na owłosionej skórze głowy. Diagnostyką i leczeniem zmian przebiegających z hiperkeratozą może zajmować się dermatolog, jednak przeważnie pomocy szuka się u podologa ze względu na lokalizację problemu (przeważnie są to stopy).
Hiperkeratoza – przyczyny
Hiperkeratoza może wystąpić u osób całkowicie zdrowych, np. wskutek trybu życia i nawyków. Częstą przyczyną hiperkeratozy stóp jest noszenie zbyt ciasnego obuwia, długie spacery, brak właściwej pielęgnacji stóp oraz praca stojąca. Odciski i zmiany na dłoniach tworzą się głównie w przebiegu określonych prac fizycznych, w przebiegu których stale korzysta się z łopaty lub innych narzędzi. Mogą także pojawiać się w przebiegu uprawiania niektórych sportów, np. gimnastyki akrobatycznej na drążku czy kalisteniki.
Nadmierna, patologiczna hiperkeratoza może jednak występować również w przebiegu chorób i problemów przewlekłych. Do najistotniejszych należą tutaj:
- łuszczyca;
- atopowe zapalenie skóry;
- alergia kontaktowa;
- grzybica;
- nadmiernie sucha skóra;
- wyprysk hiperkeratotyczny.
W powyższych sytuacjach konieczna jest wizyta u dermatologa, ponieważ objawy rozprzestrzeniają się na różne części ciała.
Hiperkeratoza – leczenie
Jeśli hiperkeratoza pojawia się w przebiegu schorzeń przewlekłych, pierwszym krokiem jest leczenie objawowe, jako że zwykle nie ma możliwości leczenia przyczynowego. Stosuje się maści i kremy do stosowania miejscowego przepisane przez dermatologa, modyfikuje dietę (wiele objawów zaostrza kofeina lub cukier prosty) oraz rozpoczyna różnego rodzaju zabiegi (laseroterapia, fototerapia i inne). W przebiegu alergii kontaktowej kluczowe jest unikanie alergenów.
Jeśli natomiast hiperkeratoza wynika z nieodpowiedniego obuwia, nawyków, stylu życia lub wykonywanej pracy zawodowej, należy przede wszystkim zmienić obuwie oraz zadbać o pielęgnację skóry. Głównymi składnikami o działaniu keratolitycznym są mocznik i kwas salicylowy. Warto też sięgać po kosmetyki z dodatkiem alantoiny, kwasu hialuronowego, żelu aloesowego, gliceryny czy kwasu mlekowego. Regularne peelingi, maski i codzienne stosowanie kremów sprawią, że skóra będzie miękka i gładka. Modzele i odciski na stopach wymagają natomiast konsultacji podologicznej.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bergler-Czop B., Przegląd współczesnych poglądów na etiopatogenezę trądziku pospolitego, Post Dermatol Alergol, 6/2010.
- Rubas K., Nockowski P., Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, Kosmetologia Estetyczna, 1/2018.
- Zielska E., Hiperkeratoza i podolog w akcji, Beauty Forum, 4/2019.
- Górska K., Szczerkowska-Dobosz A., Rogowacenie słoneczne – częsty problem wśród starszych pacjentów, Dermatologia po Dyplomie, 6/2017.
- Nockowski P., Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, Kosmetologia Estetyczna, 3/2016.
Zostaw komentarz