Kolagen do picia
Kolagen do picia

GradówkaGradówka (łac. chalazion) jest niebolesnym guzkiem niewielkich rozmiarów, pojawiającym się najczęściej na górnej powiece oka. Może przypominać ziarnko grochu znajdujące się pod skórą, któremu towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk. Nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, jednak nie wygląda estetycznie i może uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, np. generując nadmierne łzawienie oczu.

Co to jest gradówka?

Gradówka zwana jest również torbielą gruczołu Meiboma. To niebolesny, niewielki guzek na powiece górnej, który znacznie zaburza estetykę wyglądu twarzy. Może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli dojdzie do rozwoju stanu zapalnego (wtórne zakażenie), skóra nad guzkiem może stać się zaczerwieniona, a zmiana – bolesna. Gradówka przeważnie powiększa się stopniowo. Przez długi czas stanowi wyłącznie defekt kosmetyczny, jednak jeśli pozostanie nieleczona, może uciskać na rogówkę i powodować różnego rodzaju zaburzenia widzenia, łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek czy nadwrażliwość na światło. W skrajnych przypadkach zmiana może ulec zakażeniu, zaostrzeniu i przebić się do worka spojówkowego. Niemal nigdy gradówka nie ustępuje samoistnie, choć zdarzają się takie przypadki – najczęściej u dzieci.

Gradówka – przyczyny

Gradówka jest niebolesnym guzkiem lub zgrubieniem w obrębie powieki. Powstaje w konsekwencji zablokowania natłuszczających ją gruczołów łojowych oraz rozwijającej się w następstwie tego infekcji bakteryjnej. Zazwyczaj odpowiadają za to bakterie z rodzaju Staphylococcus, kolonizujące skórę i mogące bez trudu przenikać do gruczołów łojowych i potowych przy brzegu powieki. Zwłaszcza w sytuacjach gdy występuje uszkodzenie skóry lub złuszczanie naskórka w okolicy powiek.
Czynnikami ryzyka powstawania gradówek są przede wszystkim: stres, cukrzyca, przemęczenie, niedobory pokarmowe, inne stany zapalne skóry. Wszelkie czynniki prowadzące do osłabienia odporności również są zagrożeniem.

Gradówka – diagnostyka

Diagnostyka gradówki nie jest skomplikowana czy trudna. Lekarz okulista wizualnie ocenia skórę wokół oczu i niepokojącą zmianę, różnicując ją z innymi problemami, które mogą wyglądać podobnie. Przeprowadza również wywiad zdrowotny, aby ustalić możliwe przyczyny utworzenia się gradówki.

Gradówka – leczenie

Jeśli gradówka utrzymuje się dłuższy czas, przeważnie stosuje się miejscowo 10-minutowe kompresy rozgrzewające i antybiotykoterapię w postaci maści zawierających bacytracynę lub erytromycynę. Przy braku rezultatów powyżej 3-4 tygodni (do 2-3 miesięcy) leczenia istnieją wskazania do jej nacięcia i wyłyżeczkowania. Gdy gradówka znajduje się blisko dróg łzowych, pacjentowi podaje się glikokortykoidy. Ogólna antybiotykoterapia wskazana jest wyłącznie u osób z trądzikiem różowatym, łojotokowym zapaleniem skóry lub innych przewlekłych problemów dermatologicznych celem profilaktyki powikłań.

Domowe sposoby na gradówkę

Do najpowszechniej stosowanych domowych sposobów na gradówkę należą:

  • ciepłe kompresy przykładane do oczu na około 10 minut – mogą być wykonane wyłącznie na bazie ciepłej wody, jak i na bazie ostudzonego lekko naparu, np. z rumianku, który jednocześnie działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Można też zrobić okład bezpośrednio z wyciśniętej torebki herbaty ziołowej o leczniczym działaniu;
  • masaż powieki, którego głównym celem jest odetkanie zatkanego gruczołu Meiboma. Powinien być jednak wykonywany delikatnie, najlepiej ciepłymi palcami;
  • okład powieki z rozgniecionej natki pietruszki, który trwa około 10 minut.

Absolutnie nie należy samodzielnie przebijać gradówek, może to bowiem doprowadzić do poważnego zakażenia lub rozsiania się infekcji na większe partie skóry.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Antoniak K., Farmakoterapia zakażeń bakteryjnych narządu wzroku, Farmakoterapia Praktyczna, 2/2009.
  2. Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami