Aktualizacja: 23 stycznia 2023
Erytrocytopenia to stan odnoszący się do zbyt niskiego poziomu erytrocytów we krwi. Zazwyczaj powstaje wskutek niedostatecznej ilości związków niezbędnych do produkcji tych komórek, choć niekiedy może wskazywać na poważne choroby przewlekłe i wrodzone. Stanowi przeciwieństwo erytrocytozy, która opisuje stan zbyt wysokiego poziomu erytrocytów. Diagnostyką i leczeniem obu dolegliwości zajmuje się przede wszystkim hematolog.
Spis treści
Erytrocyty – rola w organizmie
Erytrocyty zwane są również krwinkami czerwonymi ze względu na swój kolor widoczny w obrazie mikroskopowy. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem dwuwklęsłego dysku, co zwiększa ich powierzchnię i umożliwia sprawne przemieszczanie się nawet w mniejszych naczyniach krwionośnych. To niezwykle cenne komórki dla ludzkiego zdrowia. Odpowiadają za transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek i komórek ludzkiego organizmu. Jest to możliwe ze względu na hemoglobinę, która znajduje się w każdym erytrocycie. Łączy się ona z tlenem już w płucach, a oddaje go dopiero w miejscu docelowym. Normy erytrocytów wynoszą:
- 3,5-5,2 mln w przypadku kobiet;
- 4,2-5,4 mln w przypadku mężczyzn;
- 3,5-5,4 mln w przypadku dzieci.
Ilość erytrocytów w ustroju można sprawdzić za pomocą zwykłego badania krwi. Należy pamiętać, że aby wynik był rzetelny i kompleksowo oceniał stan zdrowia – jednocześnie liczy się ocena innych parametrów związanych z krwinkami czerwonymi (m.in. poziom hemoglobiny, średnia objętość erytrocytu, średnia masa hemoglobiny w erytrocycie), a także innymi komórkami znajdującymi się we krwi.
Erytrocytopenia – przyczyny
Erytrocytopenia najczęściej powstaje wskutek niedoboru składników, które są kluczowe w produkcji krwinek czerwonych. Są nimi: kwas foliowy, żelazo, witamina B12. Zazwyczaj diagnozuje się erytrocytopenię w przebiegu anemii z niedoboru żelaza, choć możliwe są również inne przyczyny, takie jak:
- znaczna utrata krwi;
- choroby szpiku kostnego wpływające na niewystarczającą produkcję krwinek czerwonych;
- przyjmowanie leków, których skutkiem ubocznym jest niedokrwistość, np. w przebiegu leczenia nowotworów;
- choroby nerek, jako że w nerkach powstaje erytropoetyna – hormon stymulujący produkcję krwinek czerwonych;
- celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół złego wchłaniania i inne przewlekłe choroby układu pokarmowego, w przebiegu których miejsce ma obniżone wchłanianie cennych składników odżywczych;
- nowotwory hematologiczne – zwłaszcza białaczka i chłoniak.
W diagnostyce przyczyny duże znaczenie ma szczegółowy wywiad zdrowotny z pacjentem.
Erytrocytopenia – objawy
W przebiegu obniżonego poziomu erytrocytów w ustroju zazwyczaj pojawiają się objawy związane z niedostatecznym dotlenieniem tkanek i narządów. Są to:
- przewlekłe zmęczenie;
- nudności;
- bóle głowy i zawroty głowy;
- nieregularne, przyspieszone bicie serca;
- wahania ciśnienia tętniczego krwi;
- ból w klatce piersiowej;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- zaburzenia równowagi;
- bladość skóry;
- sucha cera.
Pozostałe objawy wskazują natomiast na chorobę podstawową. Przykładowo, w przebiegu przewlekłych chorób nerek można zaobserwować częstomocz, obrzęki kończyn dolnych czy ból w dolnej części pleców.
Erytrocytopenia – leczenie
Zazwyczaj jest możliwe wdrożenie leczenia przyczynowego, jako że omawiany stan rozwija się najczęściej na tle anemii. Wówczas należy ustalić odpowiednią dietę i suplementację żelaza, kwasu foliowego, witaminy C oraz witamin z grupy B. Jeśli z kolei erytrocytopenia wynika ze znacznej utraty krwi można rozważyć jej transfuzję (np. po poważnych wypadkach lub operacjach), zaś gdy wynika z toczącej się choroby nowotworowej, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie onkologiczne. Leki powodujące obniżenie poziomu krwinek czerwonych warto odstawić lub zamienić na inne, jeśli całkowite odstawienie nie jest możliwe.
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Jędrzejczak W., Basak G., Hematologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Zostaw komentarz