Aktualizacja: 3 kwietnia 2023
Drobne czerwone krostki na ciele dziecka najczęściej wskazują na reakcję alergiczną lub pokrzywkę niemowlęcą, mogą mieć jednak zupełnie inne przyczyny. Ze względów bezpieczeństwa zawsze warto skonsultować je z lekarzem pediatrą. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im inne objawy, np. gorączka lub obrzęki wokół zmian skórnych.
Spis treści
Drobne czerwone krostki na ciele dziecka – przyczyny
Obserwując drobne czerwone krostki na ciele dziecka w pierwszej kolejności należy wykluczyć potówki oraz reakcję alergiczną. Potówkami zwiemy zmiany skórne, które w niektórych przypadkach mogą być wypełnione płynem. Rzadko wywołują świąd lub pieczenie, a ich przyczyną jest lekkie podrażnienie naskórka wskutek działania wysokich temperatur. Z kolei wysypka alergiczna u niemowlaka przebiega z zaczerwienieniem i niekiedy nawet lekkim obrzękiem ciała. Jest reakcją na czynniki alergiczne, takie jak środki piorące, niektóre leki i składniki kosmetyków czy składniki pokarmowe, zwłaszcza, gdy rodzice zaczynają rozszerzać dietę. Dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe i nerwowe.
Wykwity pokrzywkowe pojawiają się nagle i zazwyczaj ustępują bez śladu w ciągu kilku godzin. Bąble mogą lokalizować się na dowolnej części ciała dziecka, a po zniknięciu mogą zajmować zupełnie inny obszar skóry. Przyczynami pokrzywki mogą być: infekcje wirusowe, alergeny, czynniki fizyczne (zimno, ciepło, drgania) oraz stres. Inne możliwe przyczyny występowania drobnych czerwonych krostek na ciele dziecka:
- odra;
- różyczka;
- świerzb;
- świnka;
- ospa wietrzna;
- trądzik niemowlęcy;
- pieluszkowe zapalenie skóry;
- atopowe zapalenie skóry.
Na obecność chorób przewlekłych lub infekcyjnych wskazuje charakter wysypki np. utrzymuje się przez długi czas i jest oporna na domowe metody leczenia oraz objawy dodatkowe.
Drobne czerwone krostki na ciele dziecka – kiedy do lekarza?
Do pediatry należy udać się wówczas, gdy krostkom na ciele dziecka towarzyszą następujące objawy:
- tkliwość skóry, silne zaczerwienienie, łuszczenie się;
- wyciek ropy lub wydzieliny z krostek;
- gorączka lub stany podgorączkowe;
- nudności i wymioty;
- płaczliwość, rozdrażnienie, nerwowość;
- problemy ze snem;
- bóle brzucha;
- problemy z wypróżnianiem się;
- dreszcze;
- świąd i pieczenie, zmuszające dziecko do ciągłego drapania się.
A także wówczas, gdy krostki utrzymują się na ciele dziecka przez dłuższy czas lub ich intensywność nasila się, zamiast słabnąć.
Drobne czerwone krostki na ciele dziecka – leczenie
Skóra niemowlęcia jest szczególnie delikatna, dlatego wszelkie metody leczenia miejscowego dobiera się wyjątkowo starannie. Przy ostrych stanach zapalnych i problemach dermatologicznych można wprawdzie przez krótki czas aplikować miejscowo maść z łagodnym glikokortykoidem, jednak zawsze po konsultacji z lekarzem, wcześniej próbując innych maści i kremów łagodzących. Dąży się do leczenia przyczynowego. Jeśli wysypka jest wynikiem alergii, należy jak najszybciej wyeliminować kontakt z alergenami, które ją wywołują. Z kolei przy pieluszkowym zapaleniu skóry znaczenie ma miejscowa pielęgnacja ciała oraz jak najczęstsze odsłanianie skóry, aby mogła „oddychać”. Przy infekcjach wirusowych stosuje się głównie leczenie objawowe.
Niektóre krostki u niemowląt znikają samoistnie i rodzic nie musi podejmować żadnych działań ukierunkowanych na pozbycie się ich. Warto jednak zaopatrzyć się w sprawdzone i bezpieczne kosmetyki, które pomogą w codziennej pielęgnacji. Powinny być stworzone z myślą o dzieciach już od 1. dnia życia. Zwraca się uwagę na łagodny i naturalny skład, bez żadnych sztucznych i chemicznych dodatków. Należy pamiętać, aby podczas kąpieli czy wycierania niemowlęcia ręcznikiem nie pocierać krostek.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Błaszczyk A., Pokrzywka przewlekła – aspekty demograficzne i patogenetyczne, Poznań 2018.
- Kaszuba A., Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
- Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Reakcja alergiczna typu IV i jej podtypy, Przegląd Lekarski, 7-8/2007.
- Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
- Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
Zostaw komentarz