Kolagen do picia
Kolagen do picia

Czerwona twarz od zimnaCzerwona twarz od zimna może mieć wiele przyczyn, dlatego ich odpowiednia diagnostyka jest niezmiernie ważna do ustalenia optymalnego postępowania. Jeśli nie towarzyszą temu inne dolegliwości, prawdopodobnie jest naturalną reakcją ciała na niskie temperatury. Jednak pojawienie się innych objawów zawsze wymaga kontroli u dermatologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Czerwona twarz od zimna – przyczyny

Czerwona twarz przy dłuższym przebywaniu na zimnie najczęściej wynika z silnego rozszerzenia się naczynek krwionośnych, których celem jest poprawa miejscowego krążenia krwi i podwyższenie temperatury ciała tej okolicy. To fizjologiczny mechanizm obronny, termoregulacyjny, na który nie mamy wpływu. Dolegliwość znacznie intensywniej zaobserwować można u osób z cerą suchą lub cerą naczynkową. Szczególnym problemem jest właśnie cera naczyniowa. U jej posiadaczy zmiany najczęściej zauważyć można na policzkach, nosie, brodzie i dekolcie, rzadziej na innych partiach ciała. Widoczna skłonność do chwilowego, intensywnego rumienienia przekształca się w teleangiektazje widoczne na skórze jako drobne, pajączkowate naczynia krwionośne, które nie znikają samoistnie. Wraz z upływem czasu zmiany nasilają się, pękające naczynia są grubsze i w zaawansowanych przypadkach zmieniają barwę z różowo-czerwonych na sino-fioletowe krwiaki.

Uczulenie na zimno

Czerwona twarz od zimna może też być przejawem uczulenia na zimno. Szacuje się, że problem może dotyczyć nawet 20% populacji, choć tak rzadko się o tym mówi. Objawy pojawiają się w momencie nastania chłodniejszych dni, a więc jesienią i zimą, choć bardziej wrażliwe osoby zmagają się z nimi całorocznie, np. podczas mycia rąk chłodną wodą czy przy kąpieli w jeziorze. Bezpośrednią przyczyną nieprawidłowej, nadmiernej reakcji organizmu na niższe temperatury jest nagły wyrzut histaminy w odpowiedzi na zimno. Objaw przemija po wejściu do ciepłego pomieszczenia i po ogrzaniu się.

Toczeń odmrozinowy

Kolejną możliwą przyczyną czerwonej twarzy od zimna jest autoimmunologiczna, przewlekła choroba nazywana toczniem odmrozinowym. Występuje głównie u kobiet w średnim wieku, a manifestuje się bolesnymi ogniskami rumieniowo-nadżerkowymi na dystalnych częściach ciała po ekspozycji na zimno. Toczeń odmrozinowy może wyprzedzać rozwój pełnoobjawowego tocznia rumieniowatego układowego, jak również może pojawić się, gdy choroba jest już w pełni rozwinięta.

Zaczerwienienie na twarzy – naturalne

Jeśli zaczerwienienie twarzy pojawia się przy przebywaniu w zimnie, a przemija po wejściu do ciepłego pomieszczenia i dodatkowo nie towarzyszą temu żadne inne dolegliwości, przeważnie nie ma się czym martwić. Jest naturalną reakcją ciała na zmianę temperatury otoczenia.

Czerwona twarz – objawy choroby

Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem. Takimi dolegliwościami są m.in.:

Mogą one wskazywać na to, że zaczerwienienie twarzy może mieć zupełnie inne, patologiczne podłoże i niekoniecznie wiąże się z fizjologiczną reakcją ciała z zakresu termoregulacji.

Diagnostyka

Diagnostyką zaczerwienienia twarzy od zimna, której towarzyszą inne dolegliwości, zajmuje się zazwyczaj lekarz dermatolog. Dokonuje oględzin skóry, jeśli to konieczne, przeprowadza test prowokacyjny oraz zleca badania krwi. Na tej podstawie podejmuje decyzję o dalszym działaniu.

Jak się pozbyć czerwonej twarzy od zimna?

Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Jeśli przyczyną problemu jest toczeń odmrozinowy, stosuje się odpowiednio dobrane leki, często glikokortykoidy. Przy uczuleniu na zimno w pierwszej kolejności próbuje się mniej agresywnych leków, np. leków przeciwhistaminowych. Z kolei naturalna reakcja organizmu nie wymaga podejmowania żadnych działań. Co ważne, bez względu na przyczynę warto unikać długotrwałego przebywania na zimnie, a jeśli to konieczne, należy odpowiednio się ubierać, w jak największym stopniu osłaniając twarz. Rekomenduje się też systematyczne stosowanie kremów ochronnych, zwykle mają one nieco bardziej tłustą konsystencję i są gęstsze niż klasyczne, wiosenne kremy nawilżające.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zawadzka-Krajewska A., Chądzyńska J., Pokrzywka z zimna, Alergia, 1/2009.
  2. Krysiak-Zielonka I., Kałużna O., Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
  3. Zając N., Markiewicz A., Chuchla-Szczupacka K., Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Toczeń odmrozinowy – opis przypadku, Przegl Dermatol 2015, 102, 14-18.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami