Kolagen do picia
Kolagen do picia

Cienie pod oczamiCienie pod oczami to estetyczny defekt twarzy, który jednak może wskazywać na toczące się w organizmie patologie. Jeśli dotychczas skóra była pełna blasku i odżywiona, a nagle pojawią się cienie pod oczami utrzymujące się dłuższy czas, nie należy tego bagatelizować.

Cienie pod oczami – przyczyny

Najczęstszą przyczyną cieni pod oczami jest nieodpowiedni styl życia, głównie:

Osoby żyjące w biegu i nakładające na siebie coraz więcej obowiązków znacznie częściej doświadczają cieni pod oczami. Spotkać je można także u studentów przed ważnymi egzaminami czy u pracowników, którzy na co dzień w swoim zakładzie pracy zmagają się z licznymi trudnościami. Mimo tego cienie pod oczami mogą mieć patologiczne przyczyny, takie jak:

Cienie pod oczami spotkać można u każdego pacjenta zmagającego się z wyniszczającą, wyczerpującą chorobą – zarówno o przebiegu ostrym, jak i przewlekłym.

Cienie pod oczami – objawy

Cienie pod oczami dość łatwo rozpoznać można, obserwując twarz człowieka. Mianem tym opisuje się bowiem ciemniejsze zabarwienie skóry pod dolnymi powiekami, a dokładniej między brzegiem powieki dolnej a policzkiem. Cień ten przebiega zgodnie z kształtem oka, równolegle według niego. Skóra przybiera odcień niebieskawy, fioletowy lub nawet brązowy. Może towarzyszyć temu delikatna opuchlizna, określana jako worki pod oczami. Temu zaś towarzyszy wiotkość skóry i zmęczony, senny, wyczerpany wyraz twarzy.

Wraz z cieniami pod oczami mogą pojawiać się inne dolegliwości, jednak wynikają one raczej z choroby podstawowej, a nie z samej obecności cieni. Przykładowo przy nadciśnieniu tętniczym zaobserwować można m.in. kołatanie serca, nadmierną potliwość ciała czy ból pod mostkiem po wysiłku, zaś przy niedoczynności tarczycy charakterystyczne są: senność, uczucie ciągłego zimna, sucha i łuszcząca się skóra oraz nagły przyrost masy ciała. Na podstawie obrazu klinicznego można zawęzić diagnostykę.

Cienie pod oczami – diagnostyka

Jeśli cienie pod oczami nie wynikają ze stylu życia lub problemów dnia codziennego (można to sprawdzić poświęcając kilka dni na relaks, odpoczynek, zdrową dietę i życie bez używek), zawsze warto je zdiagnozować. W tym celu należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci badania krwi, badanie moczu i stolca. W zależności od wyników skierować może do konkretnego specjalisty, np. endokrynologa czy reumatologa.

Cienie pod oczami – jak zlikwidować?

Cienie pod oczami wynikające z przyczyn chorobowych leczy się poprzez terapię tej choroby. Może to odbywać się np. drogą farmakoterapii czy dietoterapii. Jeśli natomiast jest to wynik błędnych nawyków, warto zadbać o zdrowy, harmonijny tryb życia. Szczególnie ważne celem eliminacji cieni pod oczami jest unikanie stresu, wysypianie się, wysokie nawodnienie organizmu, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Jednocześnie warto zadbać o dobre odżywienie organizmu. Można wspomóc je suplementacją – bardzo dobrze sprawdza się Chlorella, Spirulina, młody jęczmień, Omega 3 i witamina D.

Zabiegi kosmetyczne na cienie pod oczami

Cienie pod oczami można z powodzeniem niwelować drogą właściwie dobranych zabiegów kosmetologicznych. Najpopularniejszym spośród nich jest radiofrekwencja mikroigłowa, polegająca na jednoczesnym podgrzewaniu i nakłuwaniu skóry. Podczas nakłuwania w głąb skóry wprowadzane są substancje odżywcze oraz stymulowana jest produkcja nowych włókien kolagenowych. Równie dobrze sprawdzą się iniekcje kwasem hialuronowym, drenaże limfatyczne, masaże Kobido, taping estetyczny twarzy. W warunkach domowych warto systematycznie wykonywać masaże twarzy, najlepiej każdego wieczoru podczas pielęgnacji skóry.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wasiluk M., Estetyczny problem – cienie i opuchnięcia pod oczami, 1/2014.
  2. Kępa A., Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik. Cz. 1, Kosmetologia Estetyczna, 1/2015.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami