Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 września 2024

Bruzdy na paznokciachBruzdy na paznokciach mogą być postrzegane jako defekt kosmetyczny dłoni, jednak nierzadko wynikają z różnego rodzaju problemów zdrowotnych, które można leczyć. Niektórzy lekarze oceniając zmiany na paznokciach wspierają swój proces diagnostyczny.

Bruzdy na paznokciach – przyczyny

Bruzdy pojawiające się na powierzchni paznokci mogą wynikać z wielu różnych problemów zdrowotnych, takich jak m.in.:

Są to zatem choroby i problemy zdrowotne, które mogą dotyczyć praktycznie każdego układu organizmu. Różnicowanie możliwych przyczyn wymaga nieraz wykonania licznych badań laboratoryjnych. Najczęściej diagnostyką i leczeniem omawianego problemu zajmuje się lekarz dermatolog.

Bruzdy na paznokciach – objawy

Bruzdy na paznokciach mogą przebiegać zarówno poziomo, jak i pionowo. Także ich głębokość może różnić się w zależności od przyczyny. Pozostałe objawy, np. zmiana zabarwienia płytki, onycholiza, odstawanie płytki, kruchość, wiążą się nie tyle z obecnością bruzd na paznokciach, ile z choroby podstawowej.

Bruzdy poprzeczne Beau

Dość częstym problemem są tzw. bruzdy poprzeczne Beau, czyli zagłębienia w płytce paznokciowej występujące na skutek przejściowego zahamowania wzrostu paznokcia. Obserwując je, podejrzewa się najczęściej uraz mechaniczny, zły stan odżywienia, choroby przebiegające z gorączką lub nadwrażliwość na leki.

Paznokcie Muehrckego

Innym problemem są paznokcie Muehrckego – poprzeczne, białe pasma równoległe do obłączka. Przeważnie występują parami i przebiegają na całej szerokości paznokcia. Ten rodzaj zmian występuje stosunkowo rzadko i jest jedną z trzech postaci leukonychii spowodowanej nieprawidłowym unaczynieniem łożyska paznokcia. Paznokcie Muehrckego występują u pacjentów z hipoalbuminemią.

Paznokcie Terry’ego

Jeszcze innym problemem zdrowotnym są paznokcie Terry’ego – w ich przebiegu przeważająca część płytki paznokciowej staje się biała, z wąskim różowym prążkiem w części dystalnej. Problem ten stwierdza się aż u 80% pacjentów z marskością wątroby.

Paznokcie Lindsaya

Na koniec warto wspomnieć o paznokciach Lindsaya, w przebiegu których proksymalna część łożyska paznokcia jest biała z powodu obrzęku tkanek łożyska i sieci włośniczkowej. Problem pojawia się u pacjentów z chorobami nerek przebiegającymi z azotemią.

Bruzdy na paznokciach – diagnostyka

Lekarz dermatolog dokładnie analizuje zmiany na powierzchni płytek paznokciowych, często w powiększeniu i dobrym oświetleniu, aby z łatwością móc je zróżnicować z innymi schorzeniami. Znacznie trudniejsze jest ustalenie przyczyn bruzd – wówczas wykonuje się badania laboratoryjne krwi (OB, CRP, morfologia krwi obwodowej, badania hormonalne, panel nerkowy), a niekiedy nawet badania obrazowe narządów wewnętrznych. Przy podejrzanych, niepokojących nalotach i zgrubieniach lekarz może podjąć decyzję o pobraniu zeskrobin z paznokci do badań histopatologicznych.

Bruzdy na paznokciach – leczenie

Przeważnie bruzdy na paznokciach znikają samoistnie w momencie ustabilizowania choroby podstawowej, co może trwać kilka miesięcy i wymaga nierzadko stosowania indywidualnie dobranej farmakoterapii. Przykładowo przy grzybicy stosuje się miejscowo działające maści przeciwgrzybicze, natomiast przy infekcjach bakteryjnych – antybiotyki. Pomocne może być suplementowanie składników niezbędnych do utrzymania właściwej kondycji paznokci, np. witamin z grupy B, cynku, kolagenu, kwasu hialuronowego czy krzemu, a także stosowanie odżywek, które zabezpieczą paznokcie.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 2, 129–135.
  2. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Boer M., Kiedrowicz M., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 56/2010.
  3. Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami