Brązowe plamy pod biustem to objaw, który wzbudza zaniepokojenie w wielu kobietach. Przeważnie jednak nie ma powodu do niepokoju – najczęściej są to przebarwienia skóry, czyli strefy hipopigmentacji, niewskazujące na żadne poważne problemy zdrowotne. W razie wątpliwości lub obaw warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Spis treści
Brązowe plamy pod biustem – przyczyny
Zaburzenia pigmentacji dotyczą obu płci, niezależnie od wieku. Bardzo często spotyka się je jednak u kobiet, u których lokalizują się pod biustem. Do utworzenia się przebarwień przyczyniają się czynniki endogenne oraz egzogenne. Najczęściej obserwowanymi hiperpigmentacjami są piegi, plamy soczewicowate, ostuda, przebarwienia pozapalne, przebawienia posłoneczne, a także przebarwienia związane z reakcjami fototoksycznymi i fotoalergicznymi. Melanogeneza jest złożonym procesem – melanocyty, keratynocyty oraz fibroblasty produkują różne substancje, które mają ostatecznie wpływ na pigmentację skóry. Nierzadko obserwuje się przebarwienia bez konkretnych przyczyn i są one wówczas efektem zaburzeń czynności tych komórek. Nie stanowi to jednak zagrożenia życia czy zdrowia, jest jedynie defektem wizualnym.
Należy jednak zaznaczyć, że jasnobrązowe plamy pod biustem mogą stanowić także przejaw grzybicy skóry. Grzybica atakuje te miejsca na ciele, w których jest wilgotno (np. od potu, od niedokładnego wytarcia skóry ręcznikiem po kąpieli) i ciepło (skóra dotyka skóry). Oba te warunki spełnia strefa pod kobiecymi piersiami, zwłaszcza przy większych rozmiarach miseczki. Czynnikiem sprawczym są grzyby chorobotwórcze głównie z rodzaju Candida Albicans. Większość patologicznych, chorobowych plam pod biustem przyjmuje jednak zabarwienie czerwone, czemu towarzyszy łuszczenie się naskórka, pieczenie, świąd, a nawet pękanie skóry. Wówczas podejrzewać można odparzenia pod piersiami, AZS, ŁZS, łuszczycę i wiele innych schorzeń dermatologicznych o charakterze przewlekłym.
Brązowe plamy pod biustem – objawy
Grzybica skóry pod piersiami objawia się nie tylko brązowymi plamami o jasnym odcieniu, ale również łuszczeniem naskórka, świądem i pieczeniem. Dyskomfortowe staje się noszenie dobrze dopasowanego biustonosza lub wycieranie skóry ręcznikiem. Przy braku odpowiedniego leczenia plamy te mają tendencję do rozszerzania się. Jednak większość zmian hiperpigmentacyjnych (niemających związku z patogenami) nie powoduje żadnych dolegliwości poza pogarszaniem estetyki wyglądu. W miejscu bezbolesnych przebarwień skóra może być jedynie nieco grubsza lub bardziej szorstka.
Diagnostyka brązowych plam pod biustem
Przy zaobserwowaniu brązowych plam pod biustem zawsze można skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Jest on specjalistą od chorób skóry. Można skorzystać z jego konsultacji w ramach NFZ (uzyskując wcześniej skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) lub prywatnie (nie trzeba posiadać wówczas skierowania, jednak wizyta jest odpłatna). Diagnostykę problemu ustala się na podstawie dokładnych oględzin zmian skórnych oraz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. W razie konieczności lekarz pobiera zeskrobiny naskórka do badań histopatologicznych, zwykle jednak nie jest to potrzebne.
Brązowe plamy pod biustem – leczenie
Jeśli zdiagnozowana zostanie grzybica skóry, pacjentka otrzymuje leki przeciwgrzybicze do stosowania miejscowego (w formie maści) oraz ogólnego (w formie tabletek). Należy dbać o szczególną higienę skóry, unikać pocierania jej ręcznikiem (lepiej delikatnie oklepywać ją, aż do wyschnięcia), dbać o to, aby była zawsze sucha i czysta. Jednocześnie warto unikać spożywania cukrów prostych (zwłaszcza słodyczy), które są dobrą pożywką dla grzybów chorobotwórczych i często niwelują lub opóźniają efekty farmakoterapii.
Z kolei zmiany pigmentacji skóry można leczyć, choć ze względu na brak objawów czy zagrożenia zdrowia nie jest to konieczne. Współcześnie istnieje wiele małoinwazyjnych zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, których celem jest właśnie przywrócenie równomiernego kolorytu skóry. Wśród nich prym wiodą: peelingi chemiczne (ostrożnie, ponieważ skóra pod biustem jest szczególnie delikatna), zabiegi z użyciem witaminy C, laseroterapia, PRP. Metoda zawsze powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjentki.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
- Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2007.
- Sadowska A., Kamm A., Sposoby zapobiegania i niwelowania hiperpigmentacji skóry twarzy w gabinecie kosmetologicznym, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 4/2020.
Zostaw komentarz