Aktualizacja: 10 września 2023
Brązowa wydzielina z pochwy przeważnie nie ma podłoża patologicznego – pojawia się tuż przed krwawieniem miesiączkowym i może utrzymywać się chwilę po jego zakończeniu. Jej kolor w rzeczywistości wynika z resztek krwi, której barwa zmienia się w kontakcie z powietrzem. Jeśli jednak wydzielina pojawia się w innych momentach cyklu miesiączkowego lub towarzyszą jej niepokojące objawy, warto zastanowić się, czy nie ma podłoża patologicznego. Powtarzająca się sytuacja wymaga konsultacji z ginekologiem.
Spis treści
Wydzielina z pochwy – co to jest?
Dość często z pochwy wydostaje się półpłynna substancja, którą można zaobserwować na bieliźnie lub na papierze toaletowym. Przypomina w konsystencji wodę albo jest gęsta i lepka. Takie zjawisko jest zupełnie normalne, a substancja ta to wydzielina pochwowa, produkowana przez specjalne komórki śluzowe, aby utrzymać pochwę w zdrowiu i czystości. Fizjologiczna, prawidłowa wydzielina jest przeważnie przezroczysta albo biała, mleczna. Kiedy wysycha, pozostawia na bieliźnie żółty ślad.
Zobacz również: Biała wydzielina z pochwy.
Brązowa wydzielina z pochwy – charakterystyka
Brązowa wydzielina z pochwy to przeważnie prawidłowa wydzielina zabarwiona jedynie niewielką ilością krwi. Zwykle pojawia się przed okresem i zwiastuje nadchodzące miesiączkowanie. Mogą pojawić się objawy typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak:
- tkliwość i obrzęk piersi;
- bóle głowy;
- wahania nastroju;
- drażliwość i płaczliwość;
- nadmierny apetyt;
- wzdęcie brzucha;
- bóle podbrzusza.
Jednak nie zaobserwujemy objawów typowych dla schorzeń i infekcji intymnych, takich jak:
- ból i pieczenie podczas mikcji;
- ból przy stosunku seksualnym;
- nieprzyjemny zapach wydzieliny lub zmiana jej zabarwienia czy konsystencji;
- zmiany skórne w obrębie narządów płciowych zewnętrznych.
Brązowa wydzielina z pochwy może pojawić się również po zakończeniu miesiączki, zwykle ma wówczas postać niewielkiego plamienia przez 2-3 najbliższe dni. Jest efektem oczyszczania dróg rodnych z resztek martwych tkanek i krwi. Jeśli nie towarzyszą jej niepokojące, wyżej wymienione objawy, nie stanowi powodu do niepokoju. Możliwą przyczyną brązowej wydzieliny z pochwy jest również nagły wzrost stężenia estrogenów (np. podczas rozpoczęcia antykoncepcji hormonalnej lub przy chorobach przebiegających ze wzrostem tego hormonu) oraz pęknięcie pęcherzyka jajnikowego podczas owulacji.
Brązowa wydzielina z pochwy w I trymestrze ciąży
Innym zjawiskiem są niewielkie, brązowe plamienia pojawiające się w pierwszych dniach i tygodniach ciąży. W większości przypadków wskazują na implantację zarodka w endometrium macicy. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Szybko ustępuje i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy.
Patologiczna brązowa wydzielina z pochwy
W znacznej większości przypadków brązowa wydzielina z pochwy ma podłoże fizjologiczne. Jeśli jednak podejrzewamy, że doszło do jakiejkolwiek infekcji, warto skonsultować się z ginekologiem. Specjalista wykona wymaz z pochwy, oceniając jej biocenozę w warunkach laboratoryjnych. Pobranie wymazu do badania jest szybkie i bezbolesne, następuje w trakcie wziernikowania pochwy. Wyniki dostępne są w ciągu 3-4 dni roboczych, dzięki czemu w razie konieczności kobieta będzie mogła rozpocząć odpowiednie leczenie.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Janni W., Fehm T., Stickeler E., Tempfer C., Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
- Romanik R., Wieja-Wojciechowska A., Gayane M., Zapalenie pochwy powodowane przez bakterie tlenowe – problemy diagnostyki i leczenie, Ginekologia Polska, 6/2007.
- Wielgoś M., Pietrzak B., Bacterial vaginosis – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny, 5/2012.
Zostaw komentarz