Bolesne zgrubienie na śródstopiu najczęściej jest niczym innym jak odciskiem lub modzelem, choć przyczyn jest wiele. Dużo zależy także od tego, czy zgrubienie umiejscawia się na podeszwie stopy w okolicy śródstopia, czy może na grzbiecie stopy. Zawsze warto skonsultować ją z lekarzem lub podologiem, szczególnie jeśli towarzyszy jej ból upośledzający biomechanikę chodu. Jakie są możliwe przyczyny bolesnych zgrubień na śródstopiu?
Spis treści
Modzele
Modzele to najbardziej charakterystyczna zmiana z zakresu hiperkeratozy, będąca konsekwencją przyspieszonego namnażania się komórek skóry i ich rogowacenia. Pojawia się w miejscu najbardziej narażonym na ucisk, a więc zazwyczaj na śródstopiu. Szczególnie jeśli dana osoba nosi ciasne, niewygodne obuwie lub bardzo dużo chodzi czy biega. Czynnikiem ryzyka powstawania zmian modzelowatych są różnego rodzaju wady postawy, w których przebiegu obciążenie pada na konkretne miejsca w obrębie podeszwy stopy. Są to np.:
- płaskostopie;
- stopa koślawa;
- wady kolan.
Modzele są twarde w dotyku, choć początkowo zwykle nie wywołują żadnych dolegliwości bólowych. Jeśli jednak w dalszym stopniu są uciskane, zwiększają swoją wielkość i mogą boleć podczas obciążania stopy. Leczenie niewielkich zgrubień naskórka podeszwy śródstopia opiera się zwykle na zastosowaniu preparatów złuszczających, które najczęściej zawierają mocznik w stężeniu powyżej 10% i kwas salicylowy. Większe modzele należy usunąć zabiegowo u podologa.
Zobacz również: Ból w stopie.
Odciski
Odciski to niewielkie zgrubienia z białym lub żółtym punktem pośrodku, tzw. jądrem odciska. W przeciwieństwie do modzeli, nawet niewielkie odciski powodują ból, zwłaszcza podczas ich obciążania, a więc podczas chodzenia. Lokalizują się w różnych miejscach na podeszwie stopy, zarówno na samym śródstopiu, jak i na piętach czy palcach. Potocznie nazywane są nagniotkami. Są reakcją obronną skóry na ucisk lub tarcie. Drażniona skóra przyspiesza produkcję spłaszczonych komórek rogowych i zagęszcza włókna kolagenowe.
Wiele odcisków można usunąć samodzielnie w domu zarówno domowymi sposobami, jak i preparatami aptecznymi. Najlepiej jednak udać się do podologa, aby mieć pewność, że cała zmiana została wyeliminowana oraz że jednocześnie nie doszło do podrażnienia skóry znajdującej się w pobliżu.
Nerwiak Mortona
Nerwiakiem Mortona nazywamy rodzaj zgrubienia powstający na podeszwie stopy, najczęściej w okolicy śródstopia, wskutek drażnienia lub ucisku na nerw podeszwowy. Biegnie on przez całą długość podeszwy stopy, jest więc mocno narażony na uszkodzenia. Czynnikami ryzyka tej patologii są m.in.:
- wrodzone lub nabyte wady stóp;
- wysoki łuk stopy;
- nieprawidłowa biomechanika podczas chodzenia;
- nieodpowiednie obuwie.
Nerwiak Mortona można leczyć zachowawczo, za pomocą wkładek do butów i fizjoterapii, jak również chirurgicznie. Zabieg polega na odbarczeniu nerwu, podobnie jak ma to miejsce przy zespole cieśni nadgarstka. Dobrze sprawdza się też działanie objawowe, a więc stosowanie miejscowo maści ze sterydami lub składnikami przeciwzapalnymi, aby umożliwić pacjentowi bezbolesny chód.
Gangliony
Ganglion (inaczej: torbiel galaretowata) stanowi guzek otoczony torebką, wypełniony gęstym płynem. Umiejscawia się najczęściej w okolicy torebek stawowych lub pochewek ścięgnistych. Chociaż dokładna przyczyna powstawania ganglionu nie jest do końca poznana, wiadomo, że może on tworzyć się w konsekwencji przewlekłego urazu, nadmiernego obciążenia stopy czy zmian zwyrodnieniowych w stawach stopy. Jeśli chodzi o lokalizację, zazwyczaj jest to grzbiet stopy na śródstopiu.
Leczenie ganglionu daje dobre efekty i rokowania. Często wystarczy odciążyć stopę, zadbać o właściwą biomechanikę chodu oraz stosować zimne okłady. Drogą fizjoterapii przywraca się natomiast ruchomość stawów lub wzmacnia te mięśnie, które są osłabione przy nadmiernej ruchomości stawów. Niekiedy jednak konieczny jest zabieg chirurgiczny, czyli wyłuszczenie gangliona, po czym wdraża się fizjoterapię.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mastalerz M., Kucmin J., Książek-Czekaj A., Wiecheć M., Torbiel galaretowata – postępowanie fizjoterapeutyczne, Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja, 3/2015.
- Jastrzębski P., Kaczor T., Żłobiński T., Stolecka-Warzecha A., Błońska-Fajfrowska B., Metatarsalgia jako kostno-stawowa przyczyna zaburzenia funkcji stopy, Ann. Acad. Med. Siles. (online) 2019; 73: 134-143.
- Rubas K., Nockowski P., Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, Kosmetologia Estetyczna, 1/2018.
Zostaw komentarz