Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 września 2024

Bolesne miesiączkiBolesne miesiączki to niezwykle częsty problem, zarówno u młodych dziewcząt, jak i dorosłych kobiet przed okresem przekwitania. Choć dawniej uważano, że to normalne zjawisko towarzyszące miesiączkowaniu, dziś wiadomo, że zawsze ma określone przyczyny, które można usunąć. Diagnostyką i leczeniem bolesnych miesiączek zajmuje się lekarz ginekolog we współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Bolesne miesiączki – przyczyny

Bolesne miesiączki dzielimy na kurczowe i zastoinowe, a oba rodzaje różnią się zarówno obrazem klinicznym, jak i przyczynami. Bolesne miesiączki kurczowe są konsekwencją:

  • obecnością fragmentów endometrium (błony śluzowej macicy) z poprzedniego cyklu miesiączkowego;
  • nadmiernej produkcji prostaglandyn;
  • nadmiernej aktywności układu współczulnego;
  • wzmożonego napięcia mięśni dna miednicy, silnego stresu w życiu;
  • zaburzeń równowagi między produkcją estrogenów a progesteronu, najczęściej w II połowie cyklu miesiączkowego;
  • wadliwego ustawienia kości krzyżowej;
  • uszkodzeń i wad na poziomie stawów krzyżowo-biodrowych, zwykle tylko po jednej stronie;
  • lęku przed ciążą, menstruacją, współżyciem – co ma miejsce najczęściej u młodych kobiet.

Z kolei bolesne miesiączki zastoinowe najczęściej wynikają z:

  • osłabienia mechaniki przepony i żeber (wówczas jednocześnie obserwuje się trudności z oddychaniem lub spadek pojemności oddechowej płuc);
  • słabego drenażu miednicy;
  • otyłości;
  • osłabienia mięśni dna miednicy.

Ustalając konkretny rodzaj bolesnego miesiączkowania, można przygotować dla pacjentki najlepszą możliwą terapię. Postać kurczową leczy się bowiem zupełnie inaczej, niż postać zastoinową.

Bolesne miesiączki – objawy

Bolesne miesiączki kurczowe charakteryzują się tym, że krew miesiączkowa jest żywoczerwona, a ból – skoncentrowany i raczej można określić jego umiejscowienie. W jego przebiegu pojawiają się skurcze podbrzusza. Z kolei bolesne miesiączki zastoinowe przebiegają z tępym, rozlanym bólem o stałym nasileniu, obejmującym przeważnie sporą część miednicy, podbrzusze i odcinek lędźwiowy grzbietu. Jest głęboki, a pojawiająca się krew przybiera zabarwienie ciemnoczerwone. Nierzadko zauważyć w niej można obecność skrzepów krwi. Pacjentki z tym typem miesiączek mają tendencję do hemoroidów.

Bolesne miesiączki – jakie badania?

Przy intensywnie bolesnych miesiączkach w pierwszej kolejności warto wykluczyć endometriozę, guzy jajników, stany zapalne macicy, choroby weneryczne i inne ginekologiczne problemy zdrowotne. Dlatego wskazana jest wizyta u ginekologa, który zleci badania krwi i przeprowadzi cytologię wraz z USG ginekologicznym. Następnie należy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Diagnostyka opiera się wówczas na ocenie ruchomości stawów (głównie miednicy, biodrowych i kręgosłupa), napięcia mięśni (w tym mięśni dna miednicy) oraz wywiadzie zdrowotnym dotyczącym stylu życia oraz nawyków. Jeśli pacjentka wyrazi zgodę, wykonuje się badanie per vaginam, które może znacznie zawęzić rozpoznanie przyczyn bolesnych miesiączek. To jedyna metoda pozwalająca z maksymalną skutecznością sprawdzić kondycję poszczególnych warstw mięśni dna miednicy.

Bolesne miesiączki – leczenie

Wszelkie choroby ginekologiczne leczy się pod okiem lekarza, np. za pomocą farmakoterapii lub zabiegów ginekologicznych. W gabinecie fizjoterapeutycznym można jednak z powodzeniem zmniejszyć lub wyeliminować ból w przebiegu miesiączek kurczowych oraz miesiączek zastoinowych. Postać kurczową leczy się głównie rozluźnianiem, normalizacją napięcia mięśniowego technikami manualnymi, ćwiczeniami oddechowymi, wyciszaniem organizmu i mobilizacją stawów. Z kolei postać zastoinową leczy się wzmacnianiem mięśni dna miednicy, technikami drenażu miednicy oraz zwiększaniem ruchomości przepony. Znaczenie mają zarówno techniki manualne, jak i ćwiczenia.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Drosdzol A., Skrzypulec V., Bolesne miesiączkowanie w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, Ginekologia Polska, 79/2008.
  2. Trybulec B., Wyżycka E., Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania, Medical Review, 14/2016.
  3. Jarząbek-Bielecka G., Sowińska-Przepiera E., Kędzia A., Kędzia W., Problem zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt, Endokrynologia Pediatryczna, 18/2019.
  4. Jagielska G., Wolańczyk T., Osuch B., Zaburzenia miesiączkowania w jadłowstręcie psychicznym, Psychiatria Polska, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami