Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 czerwca 2024

Bóle reumatyczneBóle reumatyczne mają charakterystyczny przebieg, przez co podczas wywiadu zdrowotnego lekarz na ich podstawie może wstępnie wysnuć podejrzenie choroby reumatycznej. Ich leczenie obejmuje głównie działania objawowe, ponieważ nie wymyślono jeszcze metod leczenia przyczynowego chorób reumatycznych. Mają one charakter przewlekły i postępujący, dlatego także dolegliwości bólowe przebiegają z okresem remisji i zaostrzeń.

Bóle reumatyczne – przyczyny

Jak wskazuje nazwa, bezpośrednią przyczyną bólów reumatycznych są choroby reumatyczne. To grupa schorzeń o podłożu zapalnym, przebiegających z okresami zaostrzeń i remisji, o charakterze przewlekłym. Ich przyczyny nie zostały w pełni poznane, dlatego nie ma także możliwości skutecznego, trwałego wyleczenia ich. Stosuje się leczenie objawowe, które ma na celu poprawę jakości życia chorych, łagodzenie uciążliwych objawów oraz uzyskanie jak najdłuższego okresu remisji.

Reumatolog

Lekarzem specjalizującym się w chorobach reumatycznych jest reumatolog – aby móc korzystać z jego pomocy nieodpłatnie w ramach NFZ, należy uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Bóle reumatyczne – jak wyglądają?

Bóle reumatyczne mają dość specyficzny, typowy dla chorób reumatycznych przebieg, choć obraz kliniczny może zmieniać się w zależności od rodzaju tej choroby. Przede wszystkim są one przewlekłe i nawracające. Oznacza to, że przez pewien czas mogą być łagodne lub nawet całkowicie ustępują, aby później ulec zaostrzeniu, nierzadko tak intensywnemu, że wyklucza chorego z codziennego życia. Przebieg bólu reumatycznego w zależności od rodzaju choroby reumatycznej może być następujący:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów -ból z reguły tępy i rozlany, obejmujący cały staw. Towarzyszy mu poranna sztywność stawów, stopniowe ograniczanie zakresu ruchomości oraz obrzęk i zaczerwienienie w okresie zaostrzenia. Wraz z upływem czasu dochodzi do deformacji struktur stawowych;
  • reumatoidalne zapalnie stawów (RZS) – ból ostry lub tępy (w zależności od fazy choroby), sztywność, obrzęk stawów, głównie rąk i stóp, a przy zaawansowanych postaciach choroby także większych stawów. Towarzyszy temu stan zapalny, a wraz z upływem czasu w okolicy stawów powstają guzki i zgrubienia;
  • zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) – ból dotyczący początkowo miednicy i odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, po czym przenosi się na wyższe części kręgosłupa i ostatecznie na stawy obręczy barkowej. Powoduje stopniową sztywność kręgosłupa i zmianę jego fizjologicznych krzywizn. Sylwetka staje się przygarbiona;
  • łuszczycowe zapalenie stawów – ostry lub tępy ból dotyczy początkowo drobnych stawów, po czym przechodzi na te większe. Typowe są palce serdelkowate, ból ścięgien i łuszczyca skóry;
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – silny ból stawów przebiegający ze stanem zapalnym, obrzękami i wysiękami. Dotyczy głównie dużych stawów obwodowych, co może prowadzić do utykania podczas chodzenia. To choroba wieku młodzieńczego, nie występuje u dorosłych.

Takich chorób jest jednak znacznie więcej. Przy pojawieniu się przewlekłego lub nietypowego bólu stawów warto jak najszybciej skonsultować się z reumatologiem.

Bóle reumatyczne – diagnostyka

Chcąc poznać przyczyny bólu reumatycznego i wyszczególnić konkretną chorobę, która go wywołała, należy wykonać szereg szczegółowych badań. Przede wszystkim zleca się badania laboratoryjne: morfologia krwi, OB, kwas moczowy, CRP, ASO, RF, anty CCP, PPJ (ANA1), ale także badania hormonów, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny dolegliwości. Następnie zleca się badania obrazowe, najczęściej USG stawów lub RTG. Chcąc dokładnie przeanalizować kondycję okolicznych tkanek miękkich, najlepiej wykonać rezonans magnetyczny.

Bóle reumatyczne – leczenie

Przy rozpoznaniu choroby reumatycznej należy jak najszybciej rozpocząć stosowanie leków modyfikujących przebieg choroby. Do klasycznych zaliczane są: metotreksat, leflunomid, sulfasalazyna, chlorochina, hydroksychlorochina. Pełny efekt działania tych leków pojawia się z reguły po kilku miesiącach, co prowadzi do okresu remisji. Glikokortykosteroidy szybko łagodzą lub wręcz eliminują objawy zapalenia stawów, dzięki czemu stosowane są głównie na początku choroby oraz w okresach jej zaostrzeń. Nie należy stosować ich długoterminowo ze względu na szereg działań niepożądanych.

Domowe sposoby na bóle reumatyczne

Z pomocą przychodzą również domowe sposoby na bóle reumatyczne, np.:

Warto pozostać pod opieką fizjoterapeuty – w zachowaniu sprawności pomocne są szczególnie indywidualnie dobrane ćwiczenia oraz zabiegi fizykalne.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Majdan M., Wczesne reumatoidalne zapalenie stawów w pytaniach i odpowiedziach, Lekarz POZ, 1/2019.
  2. Marcol-Majewska A., Majewski G., Kotyla P., Reumatoidalne zapalenie stawów – propozycje postępowania diagnostycznego, Forum Reumatol. 2017, tom 3, nr 2: 88-92.
  3. Puszczewicz M., Wielka interna – reumatologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami