Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ból w nadbrzuszuBól w nadbrzuszu przeważnie wynika z problemów związanych z żołądkiem, choć w okolicy tej znajduje się znacznie więcej narządów, które mogą generować rozmaite dolegliwości. Problemem bywa ponadto tzw. ból rzutowany, odczuwany w miejscu oddalonym od obszaru, który faktycznie jest uszkodzony, lecz oba te obszary są zaopatrywane przez te same lub sąsiednie segmenty nerwowe. Przewlekle lub dłużej utrzymujące się bóle nadbrzusza należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w nadbrzuszu?

Choroby żołądka

Jedną z najczęściej obserwowanych przyczyn bólu nadbrzusza jest przejedzenie się, co można rozpoznać po tym, że brzuch staje się przepełniony i twardy, pojawia się odbijanie, automatycznie spada apetyt, a wszystko to ma miejsce tuż po spożyciu posiłku. Zwłaszcza jeśli był on bogaty w tłuszcze. Innym problemem jest choroba refluksowa przełyku, która wprawdzie objawia się głównie zgagą (paleniem w gardle), jednak u wielu pacjentów pojawia się tępy i rozlany ból w okolicy połączenia przełyku z żołądkiem.

Do możliwych problemów żołądkowych zalicza się dodatkowo: chorobę wrzodową żołądka, zakażenie bakterią Helicobakter pylori, a także perforację żołądka, przy czym ostatnia dolegliwość jest bezpośrednim zagrożeniem życia i wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Choroby dwunastnicy

Dwunastnica to narząd wewnętrzny zlokalizowany w jamie brzusznej, który bezpośrednio sąsiaduje z żołądkiem, trzustką oraz wątrobą i stanowi pierwszy odcinek jelita cienkiego. Do najczęstszej patologii tej okolicy zalicza się chorobę wrzodową dwunastnicy, choć równie dobrze może to być np. jej nowotwór lub perforacja. W przypadku wrzodów ból zaczyna się z reguły między posiłkami lub w nocy, trwa od kilku minut do kilku godzin. Mogą temu towarzyszyć nudności, wymioty, utrata apetytu, zaparcia, biegunki, spadek masy ciała, puste odbijanie.

Choroby trzustki

Trzustka lokalizuje się w górnej części jamy brzusznej, w tzw. przestrzeni zaotrzewnowej. Położona jest za żołądkiem, w tylnej części nadbrzusza. Charakterystycznymi objawami chorej trzustki są: nudności i wymioty, gorączka, żółtaczka, zatrzymanie gazów i stolca, niedrożność jelit czy promieniujące do pleców bóle brzucha. Wiele z tych dolegliwości zagraża życiu, wymaga więc pilnej konsultacji lekarskiej. Do najczęstszych chorób trzustki zalicza się jej zapalenie, raka, a także torbiele.

Choroby wątroby

Wątroba nie jest unerwiona nerwami czuciowymi, dlatego jej urazy czy dolegliwości nie będą dawać objawów bólowych. Pojawiają się one jednak w momencie, gdy wątroba przyrasta na wielkość (tzw. hepatomegalia), co skutkuje uciskiem przez jej tkanki pobliskich, unerwionych czuciowo narządów i tkanek. Do najczęstszych chorób wątroby zaliczamy: marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, alkoholową chorobę wątroby, chorobę nowotworową wątroby. Choroba wątroby objawia się zazwyczaj ogólnym osłabieniem, nudnościami, obniżeniem poziomu cukru we krwi, wymiotami, a następnie żółtaczką, śpiączką i poważnymi zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Ból w nadbrzuszu – diagnostyka i leczenie

Aby móc zidentyfikować przyczynę bólu nadbrzusza, należy wykonać badanie USG. Jest ono szybkie i nieinwazyjne, a wyniki dostępne są natychmiast. Przy braku jasnych wyników zleca się także tomografię komputerową. Jeśli istnieje podejrzenie chorób żołądka, złotym standardem jest natomiast gastroskopia, polegająca na wprowadzeniu cienkiego endoskopu przez przełyk do żołądka. Z kolei podejrzenie raka kończy się pobraniem biopsji, czyli wycinka tkanek do badań histopatologicznych.

Leczenie bólu powinno być przyczynowe, jeśli tylko jest to możliwe. Z reguły podstawą jest dietoterapia (modyfikacja diety, wykluczenie z niej tłuszczów nasyconych i żywności wysokoprzetworzonej, dieta lekkostrawna), a także farmakoterapia (np. antybiotyki przy zakażeniach bakteryjnych). Diagnostyką i leczeniem chorób jamy brzusznej zajmuje się najczęściej lekarz gastroenterolog, choć jeśli dotyczą one wątroby, opiekę nad pacjentem może przejąć lekarz hepatolog.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Dąbrowski A., Wielka interna – gastroenterologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami