Aktualizacja: 25 października 2024
Ból w krzyżu jest współcześnie jedną z najczęściej doświadczanych dolegliwości. Może wiązać się zarówno z problemami kręgosłupa, jak i okolicznych, a nawet oddalonych tkanek miękkich. Bywa oznaką chorób przewlekłych, urazów, wad postawy, a nawet konsekwencją przyjmowanych leków. Dlatego diagnostyka przyczyn nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Doświadczony fizjoterapeuta może jednak pomóc w wielu przypadkach, także tych przewlekłych. Jakie są możliwe przyczyny bólu w krzyżu?
Spis treści
Problemy stawów krzyżowo-biodrowych
Dolegliwości bólowe pochodzące ze stawów krzyżowo-biodrowych wiążą się z zaburzeniami w obrębie samego stawu (zablokowanie i nadruchomość), a nierzadko również z dysfunkcjami w obrębie tkanki miękkiej, która go otacza. Przyczyną problemów ze stawami krzyżowo-biodrowymi są przeciążenia i sumujące się mikrourazy, np. w związku z siedzącym trybem życia, nieodpowiednio wykonywaną aktywnością fizyczną lub wadami postawy. Najczęstszym zaburzeniem w obrębie samego stawu jest zablokowanie czynnościowe, polegające na przemieszczeniu się kości krzyżowej względem kości biodrowej. Miejsce ma wówczas zaryglowanie na wyniosłościach stawu, co uniemożliwia wykonanie ruchu powrotnego.
Ból ma charakter ostry, kłujący. Zazwyczaj pacjent może dobrze go zlokalizować jako konkretny punkt tuż nad pośladkiem, po lewej lub po prawej stronie kręgosłupa. Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego łatwo wyeliminować terapią manualną (mobilizacje, manipulacje stawowe, masaż funkcyjny i tkanek głębokich), jednak nadruchomość jest już trudniejsza w leczeniu. Wymaga dodatkowych ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących.
Zobacz również: Sposoby na ból.
Problemy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
W przebiegu dyskopatii może dojść do przesuwania się jądra miażdżystego poza pierścień włóknisty, czego konsekwencją jest ucisk przez to jądro na okoliczne struktury nerwowe. Właśnie w taki sposób bardzo często dochodzi do wystąpienia rwy kulszowej, dającej ostry, promieniujący i rwący ból, nierzadko przechodzący przez całą kończynę dolną. Problem ma charakter ostry, jednak jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, może przekształcić się w problem przewlekły, a więc tępy i rozlany ból obejmujący dół pleców oraz okresowo przebiegający z nawrotem rwy kulszowej.
Dyskopatia jest jedną z najczęstszych chorób XXI wieku. Jej czynnikami ryzyka są zwłaszcza:
- wady postawy;
- siedzący tryb życia;
- otyłość;
- nadmierna ekstremalna aktywność fizyczna (np. sporty gimnastyczne lub wymagające częstych skoków);
- nieodpowiednia dieta osłabiająca kości;
- niedobory kolagenu w organizmie.
W zależności od zaawansowania dyskopatii można leczyć ją chirurgicznie lub zachowawczo, drogą fizjoterapii.
Miesiączka
W przypadku kobiet ból krzyża może pojawić się w przebiegu miesiączki, najczęściej o charakterze zastoinowym. Wówczas przybiera postać tępych, rozlanych dolegliwości bólowych, które obejmują nie tylko krzyże, ale i podbrzusze czy okolicę genitaliów. Nierzadko towarzyszą temu inne dolegliwości takie jak m.in.:
Skąd bierze się ta dolegliwość? Otóż sieć nerwów zlokalizowanych w okolicy miednicy może być podrażniana przez rozpulchnioną macicę oraz staje się nadwrażliwa w związku ze zmianami hormonalnymi. Pojawiają się napięcia tkanek miękkich oraz lekki stan zapalny. Ból menstruacyjny krzyża może promieniować do pleców.
Bolesne miesiączki leczy się u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Podstawą takiej terapii jest ocena kondycji mięśni dna miednicy, a następnie ich wzmocnienie i rozluźnienie, w zależności od potrzeb. Wdraża się też techniki oddechowe i terapię manualną, zaś specjalista udzieli dodatkowo cennych rad, jak poradzić sobie podczas miesiączki. W przypadku zaawansowanej endometriozy konieczne może się okazać chirurgiczne wycięcie ognisk.
Wady postawy
Jeśli miejsce ma hiperlordoza lędźwiowa lub spłycenie lordozy lędźwiowej, okoliczne tkanki stają się zbyt napięcie i nadaktywne. Mogą generować dolegliwości bólowe, a także zwiększają ryzyko przepuklin kręgosłupa. Podobną sytuację obserwuje się przy plecach okrągłych, plecach wklęsłych, nadmiernym przodopochyleniu miednicy, skoliozach odcinka lędźwiowego. Także wady w obrębie stóp, kolan czy bioder mogą rzutować kompensacyjnie na lędźwiowo-krzyżowy kręgosłup. Każdy przypadek wymaga starannej rehabilitacji, prowadzącej do korekcji wady.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kasperczyk T., Wady postawy ciała. Diagnostyka i leczenie, Kraków 2004.
- Koszewski W., Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa w przebiegu dyskopatii, Lekarz POZ, 1/2015.
- Miller M., Ortopedia Miller, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Zostaw komentarz