Aktualizacja: 11 lipca 2023
Ból w klatce piersiowej jest najczęstszym objawem chorób układu krążenia, równie dobrze może być jednak spowodowany zaburzeniami ze strony innych układów i narządów. Dlatego w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli jednak dolegliwościom bólowym towarzyszą inne, niepokojące objawy lub ból jest wyjątkowo nasilony, należy natychmiast zadzwonić po pogotowie ratunkowe.
Spis treści
Ból w klatce piersiowej – przyczyny
Ustalenie przyczyny bólu w klatce piersiowej nie jest łatwe ze względu na mnogość możliwych przyczyn. Podczas oceny chorego koniecznie należy wziąć pod uwagę wszystkie struktury znajdujące się w tej okolicy. Źródłem dolegliwości pochodzących z wnętrza klatki piersiowej mogą być:
- aorta;
- tętnica płucna;
- śródpiersie;
- przełyk;
- tchawica;
- oskrzela;
- opłucna;
- nerwy czuciowe;
- połączenia chrzęstno-kostne;
- kręgosłup;
- skóra.
Ból może być również rzutowany z jamy brzusznej, a konkretnie z żołądka, dwunastnicy, trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Możliwe stany patologiczne, w przebiegu których obserwuje się ból w klatce piersiowej, to m.in.:
- zawał serca;
- choroba niedokrwienna serca;
- dusznica bolesna;
- dławica piersiowa;
- rozwarstwienie aorty piersiowej;
- odma opłucnowa;
- zatorowość płucna;
- zapalenie osierdzia;
- zapalenie mięśnia sercowego;
- choroba nowotworowa górnych dróg oddechowych lub dróg pokarmowych;
- kardiomiopatia przerostowa;
- choroba refluksowa przełyku;
- nerwoból międzyżebrowy;
- zapalenie trzustki;
- arytmie;
- uszkodzenia kręgosłupa, w tym dyskopatia;
- złamania mostka, obojczyków lub żeber;
- kamica żółciowa;
- choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
- pęknięcie przełyku.
I wiele innych. Ból w klatce piersiowej może również mieć podłoże psychogenne. Wówczas wynika z nerwicy, nadmiernego stresu lub stanów lękowych. W rozpoznaniu przyczyny dolegliwości niezmiernie istotne jest opisanie charakteru bólu.
Ból w klatce piersiowej – objawy
Ból w klatce piersiowej może być opisany na wiele sposobów:
- ostry, promieniujący do żuchwy, lewej łopatki lub lewej kończyny górnej – może wskazywać na zawał serca;
- uciskający, rozpierający, powodujący duszności i dławienie, zlokalizowany za mostkiem – może wskazywać na dławicę piersiową;
- ostry, kłujący, o zmiennym natężeniu, trwający wiele godzin i nasilany kaszlem oraz pozycją leżącą – może wskazywać na zapalenie osierdzia;
- rozdzierający, niezwykle silny, może promieniować i pojawia się nagle – może wskazywać na rozwarstwienie aorty;
- ostry, nasilający się podczas palpacji przebiegu nerwów – może wskazywać na nerwobóle;
- piekący, gniotący, nasilający się w pozycji leżącej i po posiłku – może wskazywać na refluks.
Po pomoc należy zadzwonić w sytuacjach, w których ból jest wyjątkowo silny i trudny do zniesienia, a także gdy towarzyszą mu objawy takie jak: silne duszności i problem ze złapaniem oddechu, krwioplucie, omdlenia, silne zawroty głowy, paraliż lub drętwienie kończyn.
Diagnostyka bólu w klatce piersiowej
Jako że najczęściej ból w klatce piersiowej wskazuje na choroby sercowo-naczyniowe, w pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostykę kardiologiczną. Zastosowanie znajdują badania takie jak EKG Holter, ECHO serca oraz RTG klatki piersiowej. Jeśli nie zostaną potwierdzone przyczyny kardiologiczne, diagnostykę rozszerza się o ocenę miąższu płuc (na podstawie wykonanego wcześniej badania RTG) oraz gazometrię i spirometrię. Warto także wykonać gastroskopię i badania krwi.
Ból w klatce piersiowej – leczenie
Leczenie zależy od przyczyny bólu w klatce piersiowej. Jeśli jest to możliwe, należy wdrożyć leczenie przyczynowe. Przykładowo w chwili wystąpienia zawału serca pacjent musi otrzymać jak najszybciej nitroglicerynę pod język oraz niepowlekaną tabletkę aspiryny w dawce 300-500 mg. Wstępne leczenie świeżego zawału serca obejmuje również podanie tlenu.
Jeśli nie ma możliwości wyleczenia choroby, należy dążyć do jej wyrównania, ustabilizowania i kontrolowania. Przykładowo leczenie choroby refluksowej opierać się będzie na zdrowej, odpowiednio dobranej diecie i właściwych nawykach, natomiast leczenie dławicy piersiowej zazwyczaj ogranicza się do leczenia farmakologicznego. Pacjentowi podaje się m.in. leki przeciwpłytkowe, statyny, leki wieńcowe o działaniu głównie objawowym, inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) lub leki cytoprotekcyjne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Kaźmierczak-Dziuk A., Grzęda M., Kowal J., Niedolaz K., Kłos A., Gielerak G., Ból w klatce piersiowej – podobne objawy, a różne rozpoznania i przebieg kliniczny – opisy przypadków, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7/2011.
- Lubiszewska B., Nagły ból w klatce piersiowej, Kardiologia po Dyplomie, 3/2017.
Zostaw komentarz