Aktualizacja: 8 lipca 2024
Ból podczas stosunku (fachowo: dyspareunia) odnosi się do dolegliwości bólowych występujących przed, w trakcie lub po odbytym stosunku seksualnym, a przyczyny takiego zjawiska mogą być różne. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz ginekolog we współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Spis treści
Ból podczas stosunku – przyczyny
Zaburzenia seksualne są rozpowszechnione we współczesnym społeczeństwie. Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Jednym z takich problemów kobiecych jest ból pojawiający się najczęściej podczas uprawiania seksu pochwowego, co może wynikać z następujących przyczyn:
- uczucie wstydu i skrępowania podczas stosunków seksualnych;
- strach przed samym stosunkiem seksualnym lub zajściem w ciążę;
- trudność w osiągnięciu gotowości seksualnej;
- stany zapalne;
- pochwica;
- przeczulica w obrębie warg sromowych;
- endometrioza;
- bolesne menstruacje i PMS;
- wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie;
- choroby psychiczne, w tym nerwica;
- choroby weneryczne;
- przebyty poród siłami natury, zwłaszcza jeśli doszło do pęknięcia lub cięcia krocza;
- cięcie cesarskie;
- nadżerki, torbiele i mięśniaki narządu rodnego;
- choroba nowotworowa narządu rodnego;
- infekcje, stany zapalne w obrębie narządu rodnego;
- różnego rodzaju zaburzenia hormonalne.
Pod uwagę należy więc brać zarówno czynniki emocjonalne i psychiczne, jak i faktyczne choroby somatyczne, które mogą występować u pacjentki.
Ból podczas stosunku – charakterystyka problemu
Dyspareunia to dysfunkcja seksualna manifestująca się występowaniem dolegliwości bólowych w obrębie narządu płciowego odczuwanego przed stosunkiem płciowym, podczas niego lub bezpośrednio po nim. Przebiega bez obkurczenia sromu i pochwy, należy odróżnić ją od pochwicy, która uniemożliwia penetrację pochwy przez członek. Odbycie stosunku seksualnego jest zatem możliwe, jednak wywołuje u kobiety nieprzyjemne doznania, a nawet ból (pomimo odpowiedniego przygotowania). Ze względu na lokalizację bólu dyspareunię dzieli się na:
- dyspareunię powierzchowną – bolesność dotyczy przedsionka pochwy;
- dyspareunię głęboką – bolesność dotyczy sklepienia pochwy;
- dyspareunię uogólnioną – bolesność obejmuje całą pochwę.
Z kolei mając na myśli moment jej wystąpienia, wyróżnia się:
- dyspareunię pierwotną – pojawia się już podczas pierwszych kontaktów seksualnych;
- dyspareunię wtórną – zachodzi w konsekwencji działania przyczyny sprawczej, np. choroby, przy czym wcześniej stosunki seksualne nie były dla kobiety bolesne.
Ciekawostką jest, że ból podczas stosunku może dotyczyć również mężczyzn, choć jest to u nich znacznie rzadsze. Wówczas najczęściej dotyczy żołędzi członka, a przyczynami tego zjawiska są przeważnie: stany zapalne, choroby weneryczne, zmiany pourazowe.
Diagnostyka bólu podczas stosunku
W pierwszej kolejności przeprowadza się szczegółowe badania ginekologiczne włącznie z USG narządu rodnego i jamy brzusznej, badaniem bakteriologicznym oraz cytologią. Zaleca się też wykonanie badań krwi, zwłaszcza w kontekście czynników zapalnych, morfologii krwi obwodowej, hormonów płciowych i hormonów tarczycy. Jeśli wyniki są prawidłowe, w dalszej kolejności kieruje się pacjentkę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. U takiego specjalisty diagnostyka skupia się na kondycji mięśni dna miednicy. Ból podczas stosunku może wynikać ze wzmożonego napięcia mięśni dna miednicy, blizn czy zrostów, co z łatwością rozpracowuje się podczas kolejnych wizyt. Jeśli fizjoterapeuta nie zauważy żadnych nieprawidłowości, pacjentkę kieruje się do seksuologa.
Ból podczas stosunku – leczenie
Wszelkie przypadki bólu podczas stosunku leczy się przyczynowo. Jeśli wynika z chorób somatycznych, dąży się do ich ustabilizowania (np. farmakoterapią, dietoterapią) lub wyeliminowania (np. zabiegiem chirurgicznym). Jeśli natomiast ból wynika z zaburzeń w obrębie mięśni dna miednicy, stosuje się terapię per vaginam i indywidualnie dobrane ćwiczenia, przywracając harmonię wszystkich struktur miękkich tej okolicy. Nieco dłuższe jest leczenie u seksuologa lub psychoterapeuty, ponieważ może zająć nawet kilka miesięcy – w zależności od tego, jak głęboko sięgają lęki i problemy emocjonalne pacjentki.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jarząbek-Bielecka G., Dysfunkcja seksualna niespowodowana zaburzeniami organicznymi ani chorobą somatyczną. Dyspareunia w okresie przekwitania, Przegląd Menopauzalny, 5/2012.
- Stefankiewicz M., Ślaski S., Diagnoza zaburzeń seksualnych u kobiet – adaptacja tekstu, Studia Psychologica UKSW 10(2010) s. 315-346.
- Wróbel B., Ocena występowania bolesnego współżycia u kobiet w praktyce ginekologicznej, Ginekol Pol. 2008, 79, 762-767.
Zostaw komentarz