Aktualizacja: 27 marca 2025
Ból pod łopatką z prawej strony, zwłaszcza utrzymujący się przez dłuższy czas, może stanowić źródło sporego niepokoju. Najczęściej wskazuje na problemy związane z narządem ruchu, jednak może też wiązać się z patologiami innych układów, na przykład układu nerwowego. Jeśli dolegliwości mają charakter nawracający, przewlekły lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Spis treści
Ból pod łopatką z prawej strony
Ból pod prawą łopatką może mieć różne przyczyny, obejmujące zarówno problemy układu mięśniowo-szkieletowego, jak i schorzenia narządów wewnętrznych. Do najczęstszych możemy zaliczyć:
- zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych;
- zespół Tietzego;
- problemy kręgosłupa;
- choroby prawego płuca lub oskrzeli.
Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych
Stawy żebrowo-kręgowe nie wyróżniają się znacznym zakresem ruchomości, mimo tego jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania biomechanicznego klatki piersiowej oraz kręgosłupa w odcinku piersiowym. Blokada już jednego takiego stawu daje kłujące, proste w identyfikacji i łatwe do zlokalizowania dolegliwości bólowe. Jeśli dotyczy ona stawów żebrowo-kręgowych po prawej stronie kręgosłupa piersiowego, będzie dawać ból pod prawą łopatką lub w jej okolicy. Diagnostyką i leczeniem tego typu problemów zajmuje się doświadczony fizjoterapeuta ortopedyczny. Terapia polega na odblokowaniu stawu oraz na tworzeniu warunków do prawidłowej mobilności w przyszłości. Zazwyczaj poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz ewentualną modyfikację nawyków dnia codziennego.
Zespół Tietzego
To mało popularne schorzenie polegające na występowaniu jednego bądź więcej stanów zapalnych lokujących się bezpośrednio w obrębie stawów żebrowo-mostkowych. Zespół ten zwie się potocznie zapaleniem chrząstek żebrowych. Dokładne przyczyny nie zostały poznane, przypuszcza się jednak, że głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest wyjątkowo intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza w postaci ciężkiej pracy zawodowej (np. dźwiganie ciężarów, praca na budowie) lub obciążających treningów sportowych. Typowym objawem zespołu Tietzego jest ból w klatce piersiowej, który może promieniować do barków oraz ramion. Zwykle umiejscawia się jednostronnie, jest ostry lub powoli wzrastający, występuje długotrwale. Ma tendencję do nasilania się przy kaszlu, kichaniu, skrętnych ruchach tułowia, a nawet przy głębszym wdechu. Ból może też pojawiać się w obrębie łopatek.
Problemy kręgosłupa
Do najczęstszych problemów kręgosłupa piersiowego, w przebiegu których wystąpić może ból pod lewą łopatką, są: boczne skrzywienie kręgosłupa piersiowego, zwiększona kifoza piersiowa, skolioza tego odcinka oraz dyskopatia, czyli wypukliny i przepukliny krążka międzykręgowego. Czynnikami ryzyka wszystkich tych patologii są zwłaszcza: siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, długotrwałe przyjmowanie wymuszonej pozycji ciała, uprawianie sportów asymetrycznych (np. strzelanie z łuku, szermierka), skrajnych niedobór wapnia i witaminy D3. Problemy związane z kręgosłupem należą do grona tych najczęściej występujących u współczesnych ludzi. W większości przypadków skuteczna okazuje się być jednak odpowiednio prowadzona rehabilitacja. W skrajnych przypadkach tylko stosuje się metody chirurgiczne, np. przy przepuklinach uciskających na rdzeń kręgowy i dających objawy neurologiczne.
Choroby prawego płuca lub oskrzeli
Ból w okolicach prawej łopatki może też wiązać się z chorobami układu oddechowego zlokalizowanego po tej stronie klatki piersiowej. Przykładami są choćby: zapalenie płuc, zapalenie opłucnej czy zapalenie oskrzeli. Podobne objawy może również dawać zapalenie osierdzia. Schorzenia oddechowe podejrzewane są zwłaszcza wtedy, gdy jednocześnie występują inne dolegliwości je sugerujące, np. duszności, trudności z oddychaniem, świszczący oddech. Rzadziej kłujące lub tępe bóle prawej łopatki dają choroby nowotworowe układu oddechowego, jeśli guzy lub przerzuty lokują się po prawej stronie klatki piersiowej lub grzbietu.


Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...

Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
- Kałużna A., Kałużny K., Wołowiec J., Płoszaj O., Zukow W., Kochański B., Hagner W. Profilaktyka bólów kręgosłupa – przegląd piśmiennictwa, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
- Adams M., Bogduk N., Burton K., Dolan P., Biomechanika bólu kręgosłupa, Wydawnictwo DB Publishing, Warszawa 2010.
Zostaw komentarz