Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 stycznia 2024

Ból w klatce piersiowejBól klatki piersiowej najczęściej wynika z problemów kardiologicznych, choć przyczyny zawsze należy zróżnicować z dolegliwościami układu pokarmowego, nerwowego czy uszkodzeniami apartu ruchu. W obrębie klatki piersiowej znajduje się przełyk, płuca i mięsień sercowy – trzy struktury anatomiczne najbardziej podejrzane o inicjację dolegliwości bólowych.

Ból klatki piersiowej – przyczyny i objawy

Wiele przypadków bólu klatki piersiowej nie jest groźna, wynika m.in. z silnego stresu czy nadmiernej aktywności fizycznej. W przypadku kobiet może wiązać się z nieodpowiednio dobraną, zbyt ciasną bielizną. Jeśli jednak w ból pojawia się często, ma charakter przewlekły, przyczyny jego wystąpienia są nam nieznane lub towarzyszą temu inne, niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Patologicznymi przyczynami bólu w klatce piersiowej mogą być:

  • choroba refluksowa przełyku – wówczas ból ma charakter palący i lokalizuje się za mostkiem;
  • zawał serca – ból może promieniować do szyi lub kończyny górnej, pojawia się ucisk w klatce piersiowej;
  • niewydolność krążenia – pojawia się ucisk w klatce piersiowej i narastające uczucie duszności, zwłaszcza po wysiłku fizycznym;
  • zapalenie osierdzia – ból ma charakter ostry i kłujący, utrzymuje się nawet kilka godzin;
  • złamanie żebra – ból jest ostry, zlokalizowany w określonym punkcie, nasila się przy ruchach klatki piersiowej lub wykonywaniu czynności dnia codziennego;
  • niestrawność – ból lokalizuje się w nadbrzuszu, jest zwykle tępy i rozlany, o charakterze skurczowym;
  • grypa i infekcje wirusowe – ból dotyczy kości, jednak może zwykle ma charakter uogólniony. Dotyczy całego ciała, w tym klatki piersiowej;
  • neuralgia międzyżebrowa – tępy, ściskający ból, prowokowany kaszlem, ćwiczeniami bądź głębokim oddychaniem;
  • przyjmowanie niektórych leków – może powodować ból klatki piersiowej pod postacią skutków ubocznych;
  • awitaminoza i niedobór minerałów, zwłaszcza potasu i magnezu;
  • ZZSK – ból w klatce piersiowej wynika z usztywnienia stawów kręgosłupa, typowym objawem będzie więc również ograniczenie ruchomości kręgosłupa;
  • bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym – mogą mieć charakter tępy bądź ostry, w zależności od przyczyny;
  • zrosty w obrębie klatki piersiowej – objawiają się bólem tępym, ciągnącym, zlokalizowanym głęboko.

Sporym wyzwaniem są również choroby układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, zapalenie płuc czy rozstrzenie oskrzeli. Podobnie jak w przypadku chorób kardiologicznych, manifestują się one uczuciem ściskania w klatce piersiowej oraz trudnościami w oddychaniu.

Ból klatki piersiowej – diagnostyka

Chcąc zdiagnozować przyczynę bólu w klatce piersiowej najczęściej udajemy się do kardiologa lub pulmonologa. Warto jednak wcześniej odwiedzić lekarza rodzinnego, który wykona badania krwi i badanie moczu – często zawężają one zakres poszukiwać i przyspieszają proces diagnostyczny. Następnie należy wykonać RTG klatki piersiowej. Do diagnostycznych badań pulmonologicznych zaliczamy: spirometrię, badanie osłuchowe za pomocą stetoskopu oraz tomografię komputerową uwidaczniającą miąższ płuc. Z kolei wśród diagnostycznych badań kardiologicznych znajdziemy: EKG Holter, ECHO serca, pomiar ciśnienia tętniczego oraz próbę wysiłkową.

Jeśli podejrzewamy, że ból w klace piersiowej ma podłoże psychogenne, warto udać się do psychoterapeuty. Może się bowiem okazać, że przyczyną jest silny stres lub trauma przeżyte w ostatnim czasie, ewentualnie nerwica lub innego rodzaju choroby, których źródło leży w głowie pacjenta.

Ból klatki piersiowej – leczenie

Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. W zależności od choroby, która spowodowała ból w klatce piersiowej, wdraża się odpowiednio dobraną farmakoterapię oraz modyfikację stylu życia. Przy chorobach pulmonologicznych i kardiologicznych niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, wysokie nawodnienie organizmu i regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Z kolei przy złamaniach żeber należy czasowo unieruchomić klatkę piersiową. Nie jest to możliwe za pomocą ortezy, zwykle więc wykorzystuje się bandaże elastyczne i zaleca ostrożność przez najbliższe tygodnie. Jeśli ból wynika z przyjmowanych leków należy zamienić je na inne lub odstawić, jeśli to możliwe. Rokowania są dobre, o ile choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana i ustabilizowana.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaźmierczak-Dziuk A., Grzęda M., Kowal J., Niedolaz K., Kłos A., Gielerak G., Ból w klatce piersiowej – podobne objawy, a różne rozpoznania i przebieg kliniczny – opisy przypadków, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7/2011.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnęrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Pruszczyk P., Hryniewiecki T., Wielka interna – Kardiologia z elementami angiologii, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami