Kolagen do picia
Kolagen do picia

Biegunka pędrakówBiegunka pędraków (inaczej: przewlekła biegunka czynnościowa) diagnozowana jest u małych dzieci. Po raz pierwszy opisano ją w 1966 roku jako stan nadpobudliwości okrężnicy u dzieci. Polega na oddawaniu 4 lub więcej luźnych stolców dziennie. Przy zaobserwowaniu takiego problemu należy udać się do lekarza pediatry lub gastroenterologa dziecięcego.

Biegunka pędraków – przyczyny

Przyczyny biegunki pędraków wciąż nie zostały do końca poznane. Wykazano, że nie jest ona konsekwencją zaburzeń wchłaniania w jelicie cienkim, dlatego u młodych pacjentów nie zauważa się cech niedożywienia. Schorzenie najczęściej obserwuje się u dzieci w wieku 12-36 miesięcy, choć może pojawić się już u niemowląt od 6. miesiąca życia. Biegunka pędraków ustępuje samoistnie w okolicach 4. miesiąca życia.

Biegunka pędraków – objawy

Biegunka pędraków ma charakterystyczny obraz kliniczny – dziecko wypróżnia się nawet 10-krotnie w ciągu dnia, a stolce są wodniste, pozbawione krwi czy śluzu. Rodzice mogą w nich zauważyć niestrawione resztki pokarmowe. Jest to problem przewlekły, utrzymujący się powyżej 2 tygodni. Może trwać jednak znacznie dłużej. W omawianej przypadłości biegunka jest zazwyczaj jedynym objawem. Dziecko nie skarży się na ból brzucha, nie chudnie oraz ma dobry apetyt. Nie obserwuje się również odchyleń w rozwoju fizycznym oraz psychicznym. Nazwa „biegunka pędraków” odnosi się humorystycznie do wieku małych pacjentów.

Biegunka pędraków – diagnostyka

Biegunka pędraków diagnozowana jest najczęściej wyłącznie na podstawie wywiadu zdrowotnego przeprowadzonego z rodzicami, w ramach którego analizuje się częstotliwość oddawania luźnych stolców przez dziecko. Zwykle nie ma konieczności wykonywania bardziej szczegółowych badań, choć lekarz może zalecić kontrolnie podstawowe badania krwi i badania moczu. Jeśli biegunce towarzyszą jakiekolwiek niepokojące objawy (bóle brzucha, domieszka krwi w stolcu, nadmierna płaczliwość, stwardnienie brzucha i inne) niezbędne są bardziej szczegółowe badania np. USG jamy brzusznej lub badanie kału. Prawdopodobnie dziecko nie zmaga się wówczas z biegunką pędraków, lecz zupełnie innym problemem zdrowotnym.

Biegunka pędraków – leczenie

Biegunka pędraków nie wymaga szczególnego leczenia, ponieważ nie towarzyszą jej żadne dolegliwości i nie wpływa negatywnie na rozwój czy samopoczucie dziecka. Rekomenduje się stosowanie diety bogatoresztkowej (zawierającej błonnik pokarmowy), diety wysoko tłuszczowej oraz diety o niskiej zawartości węglowodanów. Należy ograniczyć podaż soków zawierających sorbitol, ponieważ nasila on perystaltykę jelit. Dieta dziecka może więc zawierać np. masło, oliwę z oliwek, oleje roślinne, bardziej tłuste gatunki mięs (wieprzowinę czy wołowinę), nabiał. Już po paru dniach zauważyć można wyraźną różnicę.

Przewlekłe biegunki u dzieci

Biegunki występujące u dzieci o charakterze przewlekłym mogą mieć wiele różnych przyczyn. Zawsze należy różnicować je z biegunką pędraków, co jednak zazwyczaj nie stanowi problemu diagnostycznego. Możliwe przyczyny przewlekłych biegunek u dzieci:

Biegunka może także pojawiać się w związku z rozszerzaniem diety niemowlęcia, choć wówczas zazwyczaj trwa krótko. Do momentu przyzwyczajenia się układu pokarmowego do nowej żywności. Warto wiedzieć, że w przypadku rozszerzania diety znacznie częściej pojawiają się u dziecka zaparcia niż biegunki. Przewlekłe biegunki są o tyle niebezpieczne, że mogą doprowadzić do odwodnienia dziecka i zaburzeń gospodarki elektrolitowej. To zaś pośrednio wpływa na dalszy rozwój psychiczny i fizyczny oraz na samopoczucie malucha.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hałoń A., Samet A., Gładysz A., Patomechanizm i leczenie biegunek w wybranych stanach klinicznych, Przewodnik Lekarza, 7/2001.
  2. Albrecht P., Gastroenterologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami