Kolagen do picia
Kolagen do picia

BezpłodnośćBezpłodność jest sytuacją, w której dochodzi do trwałej niemożliwości poczęcia dziecka np. z powodu braku jąder u mężczyzn czy jajników u kobiet. Nie ma sposobów na wyeliminowanie przyczyn bezpłodności. U takich par najczęściej jedynym rozwiązaniem pozostaje adopcja dziecka. Nie należy mylić bezpłodności z niepłodnością ponieważ są to 2 zupełnie różne dolegliwości.

Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodnością nazywamy trwałą niezdolność do poczęcia potomstwa. Przyczyny są niemożliwe do usunięcia i w żaden sposób nie można poprawić płodności. Z kolei niepłodność to stan odwracalny, manifestujący się czasową niezdolnością do poczęcia potomstwa, co ma przyczyny odwracalne, jeśli wdrożone zostanie odpowiednie postępowanie. Niepłodność może wynikać np. ze stresu, nieodpowiedniej diety czy nieustabilizowanych chorób przewlekłych.

Przyczyny bezpłodności

Bezpłodność może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczynami żeńskimi bezpłodności są:

  • anatomiczny brak lub niedorozwój macicy;
  • anatomiczny brak lub niedorozwój jajników;
  • zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera;
  • genetyczne delecje chromosomu X, np. zespół Turnera, zespół Sweyera;
  • chirurgiczne usunięcie jajników lub macicy, np. w trakcie leczenia chorób nowotworowych;
  • niektóre choroby przenoszone drogą płciową, np. chlamydia;
  • endometrioza.

Z kolei przyczynami męskimi bezpłodności są:

  • anatomiczny brak lub niedorozwój jąder;
  • chirurgiczne usunięcie jąder;
  • zakaźne, trwałe uszkodzenie nasieniowodów;
  • zaburzenia genetyczne np. zespół Klinefeltera czy mutacja genu CFTR;
  • świnka, której powikłaniem może być obustronne zapalenie jąder powodujące bezpłodność.

Diagnostyką bezpłodności zajmuje się ginekolog (u kobiet) lub androlog (u mężczyzn). Leczenie zwykle nie jest podejmowane ze względu na nieodwracalność procesów patologicznych.

Diagnostyka bezpłodności

W pierwszej kolejności należy wykonać badania obrazowe narządów rodnych. W tym celu najczęściej wykonuje się nieinwazyjne i bezpieczne USG (jąder, przezbrzuszne, przezpochwowe) oraz rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową miednicy mniejszej. Tym samym można potwierdzić lub wykluczyć anomalie anatomiczne. Kolejnym krokiem jest wykonanie histeroskopii macicy w przypadku kobiet, dzięki czemu można uwidocznić wnętrze macicy.

Jeśli badania obrazowe wyjdą prawidłowo, warto rozważyć szczegółowe badania krwi i badania genetyczne w kierunku podejrzewanej przez lekarza choroby. Sporym wyzwaniem jest tutaj odróżnienie bezpłodności od niepłodności. Według definicji WHO niepłodność jest chorobą, określaną jako brak możliwości zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji. Po upływie tego czasu warto zgłosić się na badania diagnostyczne, które pozwolą ustalić, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niepłodnością, czy może już z bezpłodnością.

Leczenie bezpłodności

Nie ma skutecznych sposobów leczenia bezpłodności. To trwała niezdolność do poczęcia potomstwa, takie kobiety nigdy nie zajdą w ciążę, a mężczyźni nie będą w stanie zapłodnić kobiety mimo starań i regularnych współżyć bez zabezpieczenia. Jeśli chęć bycia rodzicem jest bardzo silna, warto rozważyć alternatywne do naturalnych metody posiadania potomstwa.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Jakiel G., Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2012.
  2. Kuczyński W., Kurzawa R., Oszukowski P., Pawelczyk L., Poręba R., Radowicki S., Szamatowicz M., Wołczyński S., Rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności – skrót, Ginekologia Polska, 83/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami