Aktualizacja: 27 czerwca 2023
Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) należy do grupy najpopularniejszych roślin leczniczych. Spotkać go można na każdej łące i polanie. Rumianek posiada wiele dobroczynnych właściwości, a dzięki nim jest doskonałym lekiem na wiele dolegliwości. Z tego też względu warto bliżej przyjrzeć się tej roślinie.
Spis treści
Rumianek pospolity – charakterystyka
Rumianek to roślina jednoroczna. Dzięki swoim związkom aktywnym wykazuje bardzo intensywny aromat. Wysuszone koszyczki rumianku stanowią surowiec, który wykorzystuje się w zielarstwie. Są one również składnikami wielu środków kosmetycznych i leczniczych.
Rumianek pospolity pochodzi z obszarów Morza Śródziemnego. Jego kwiaty posiadają wiele związków aktywnych. Przede wszystkim zawiera dużą ilość olejku eterycznego, w którym występuje chamazulen. W swoim składzie posiada także bisabolol, witaminę C, spiroeter, flawonoidy, związki kumarynowe, śluz i sole mineralne. Dzięki tym składnikom stanowi jedną z najcenniejszych roślin wśród wszystkich ziół.
Rumianek pospolity – właściwości
Bogaty skład wielu związków wpływa na szeroki zakres właściwości, jakie wykazuje rumianek pospolity, głównie działa on:
- przeciwbakteryjnie;
- przeciwzapalnie;
- pobudza przemianę materii;
- przyspiesza regenerację skóry;
- przyspiesza procesy gojenia się ran.
Ponadto wykazuje właściwości rozkurczające mięśnie. Stosowany wewnętrznie łagodzi stany zapalne układu pokarmowego. Z kolei zewnętrznie wykorzystywany jest w oparzeniach, odparzeniach, alergiach, stanach zapalnych i otwartych ranach. Ma działanie antyseptyczne, przez co łagodzi hemoroidy oraz stany zapalne układu moczowego. Rumianek skuteczny jest w walce z rozstępami i bliznami. Dzięki zawartości witaminy C działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych.
Rumianek pospolity – jakie ma działanie
Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowania tej niezwykłej rośliny.
Rumianek pospolity na problemy z układem trawiennym
Flawonoidy, które zawiera ta roślina, działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, zapobiegają wzdęciom i przywracając jelitom właściwe ruchy perystaltyczne. Rumianek wykazuje mocne działanie w bólach żołądka powstałych na skutek długiego stresu i nerwic. Napar z rumianku przyspieszy trawienie po obfitym i tłustym posiłku. Stosowany jest również przy stanach zakwaszenia żołądka, przy nadmiernej produkcji soku żołądkowego oraz chorobach wrzodowych.
Rumianek pospolity na ból gardła
Zawarty w rumianku bisabolol oraz spiroeter wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne na błony śluzowe jamy ustnej. Dlatego też bardzo często wykorzystywany jest on jako płukanka przy bólach gardła, zapaleniu dziąseł, a nawet grzybicy jamy ustnej.
Rumianek pospolity na dobry sen
Rumianek pomaga w bezsenności, ponieważ posiada właściwości rozluźniające. Pity jako napar, pomaga odprężyć się i wyciszyć. A wszystko to dzięki spiroeterowi i zawartym w nim związkom kumarynowym.
Zobacz również: Zioła na bezsenność.
Rumianek pospolity na regenerację i gojenie się ran
Rumianek posiada właściwości przyspieszające przemianę materii skóry i to właśnie dzięki temu może ją szybko zregenerować oraz usprawnić proces gojenia się ran. Dlatego też jest bardzo ważnym komponentem kosmetyków regenerujących i wielu maści leczniczych przyspieszających odnowę skóry.
Rumianek pospolity na zdrowe włosy
Ekstrakt z rumianku jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Warto pamiętać, że posiada on właściwości rozjaśniające, dlatego używać go można tylko w przypadku włosów jasnych. Takim włosom przywraca blask, gładkość, elastyczność oraz ułatwia ich rozczesywanie. U osób z włosami przetłuszczającymi się zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu i powstawaniu łupieżu. A dzięki zawartości soli mineralnych odżywia cebulki włosa zapobiegając ich wypadaniu.
Rumianek pospolity na podrażnienia skóry
Rumianek może pomóc w wielu problemach skórnych. Śmiało więc można używać go w przypadku owrzodzeń, oparzeń skóry, alergii czy w świądzie. Wszystko to dzięki jego cennym składnikom jakim jest bisabolol, spiroeter i chamazulen, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Zobacz również: Jak zrobić napar z rumianku.
Rumianek pospolity – inne zastosowanie
Dodatkowo rumianek:
- skutecznie obniża gorączkę i niweluje kaszel, więc warto pić napar z rumianku podczas grypy lub przeziębienia;
- bardzo dobrze redukuje również obrzęki, jest więc idealny na spuchnięte powieki i zmęczone oczy (w takich przypadkach zalecane są okłady z rumianku);
- łagodzi dolegliwości bólowe podczas miesiączki oraz niweluje mdłości w trakcie ciąży;
- może być stosowany jako lek przeciwbólowy w migrenach, w bólach głowy czy ucha;
- jako kosmetyk wykazuje działanie oczyszczające, tonizujące, łagodzące, ściągające i ujędrniające.
Z rumianku można wytworzyć swój własny domowy kosmetyk w formie toniku do pielęgnacji skóry twarzy, płukanki do włosów czy peelingu.
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii, 2/2014.
- Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, Lek w Polsce, 9/2013.
- Świerkosz K., Chamomilla recutita (Asteraceae) na Dolnym Śląsku, aktualne rozmieszczenie i stopień zagrożenia.
Zostaw komentarz