Aktualizacja: 15 listopada 2022
Rozmaryn to przyprawa, która znalazła szerokie zastosowanie w kuchni polskiej ze względu na swój aromat i smak. Oprócz tego, dzięki bogatemu składowi wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych. Należy do nich m.in. skuteczne obniżanie poziomu cukru we krwi, wspomaganie pracy wątroby oraz niwelowanie dolegliwości żołądkowych. Jakie inne, cenne korzyści niesie dla naszego organizmu? Poznajmy bliżej właściwości i zastosowanie rozmarynu.
Spis treści
Rozmaryn – charakterystyka
Rozmaryn pochodzi z rejonów morza Śródziemnego. Jednak obecnie uprawiany jest niemalże na całym świecie. Jego największe skupiska znaleźć można m.in. w Grecji, Turcji, Hiszpanii, Portugalii i Francji. Należy on do roślin, które stale utrzymują swój zielony kolor, a jego wysokość sięgać może nawet 2 metrów wysokości. Rozmaryn charakteryzuje się dużą odpornością na środowisko suche oraz niską wytrzymałość na mróz. Posiada sztywną łodygę, która porośnięta jest licznymi drobnymi listkami. W okresie kwitnienia wypuszcza dodatkowo niebieskie kwiaty.
Rozmaryn – właściwości lecznicze
Rozmaryn to bogactwo wielu cennych składników odżywczych. Stanowi źródło m.in.:
- witaminy A i witaminy C;
- rozmarycyny o właściwościach przeciwbólowych;
- olejków lotnych o działaniu pobudzającym oraz przeciwbólowym;
- kwasu rozmarynowego o właściwościach przeciwzapalnych;
- flawonoidów, które wzmacniają naczynia włosowate;
- garbników.
Do jednych z głównych właściwości leczniczych rozmarynu należy jego działanie rozgrzewające. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się w przypadku przeziębienia oraz grypy. Ponadto rozmaryn pobudza narządy wewnętrzne do produkcji żółci, reguluje procesy trawienne oraz poprawia perystaltykę jelit.
Rozmaryn posiada również właściwości moczopędne. Dzięki takiemu działaniu wpływa na naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn, wspomaga pracę układu moczowego, a także niweluje zapalenie pęcherza oraz dróg moczowych. Spożywanie rozmarynu działa osłonowo na wątrobę oraz obniża poziom cukru we krwi. Nie każdy zdaje sobie też sprawę z faktu, że rozmaryn wykazuje właściwości konserwujące. Stanowi on więc naturalny środek konserwujący, w szczególności wykorzystywany do mięs.
Rozmaryn – zastosowanie
Wykorzystanie rozmarynu w kuchni jest bardzo szerokie. Najczęściej stosowany jest jako przyprawa do dań mięsnych przygotowywanych na bazie cielęciny, jagnięciny, wieprzowiny oraz drobiu. Rozmaryn bardzo dobrze komponuje się również w przypadku mięs grillowanych i potraw rybnych. Gałązki rozmarynu wykorzystywane są w przygotowywaniu różnego rodzaju zup oraz sosów np. grzybowego lub śmietanowego. Aby jeszcze bardziej wzbogacić smak potraw, rozmaryn można łączyć z innymi przyprawami. Najczęściej jest to: pietruszka, tymianek czy liść laurowy. Może on także stanowić element ozdobny potraw.
Rozmaryn bardzo często dodawany jest do kąpieli pielęgnacyjnych, jak również do samych kosmetyków pod postacią olejków i kremów. A to wszystko dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym. Takie działanie sprawia, że kosmetyki z rozmarynem spowalniają procesy starzenia się skóry, a więc działają odmładzająco. Ponadto doskonale poprawiają krążenie krwi, przez co wpływają na redukcję cellulitu.
Podsumowanie
Rozmaryn jest rośliną, która wykazuje wiele cennych dla naszego organizmu właściwości, zarówno tych leczniczych jaki i kosmetycznych. Częściej jednak spotkać możemy go w kuchni jako doskonała przyprawa oraz naturalny środek konserwujący. Z kolei w kosmetyce stanowi silny przeciwutleniacz o właściwościach odmładzających. Z tego względu rozmaryn powinien zawsze znajdować się w pobliżu, aby wykorzystać jego cenne właściwości.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Biegański J., Ziołolecznictwo, Warszawa 2020.
Rozmaryn jako lekarstwo? Codziennie dowiaduję się czegoś nowego 😀 Pozdrawiam!
Uwielbiam rozmaryn, rośnie w moim ogródku, dodaje go do dań wegetariańskich 😉 zwłaszcza pasuje do sera halloumi 😀
zastosowanie kuchenne zna każdy, ja miaalm kiedyś szampon do włosów rozmarynowy- śmieszne uczucie pachnieć rozmarynem 😉