Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 lipca 2022

Rozmaryn lekarskiRozmaryn (Rosmarinus officinalis) posiada wiele korzyści. Od nawilżania skóry, wspierania tworzenia się kolagenu, po unieszkodliwianie wolnych rodników znajdujących się w skórze. Od starożytnych czasów używany był jako aromatyczne zioło odgrywające znaczącą rolę w rytuałach religijnych, przepisach kulinarnych, a także był zawsze pod ręką w razie potrzeby leczenia różnego rodzaju schorzeń. Chociaż korzyści rozmarynu są bardzo zróżnicowane, jest on również doskonałym dodatkiem do codziennej pielęgnacji skóry.

Rozmaryn – opis rośliny

Rozmaryn to zioło pochodzące z ciepłego, słonecznego regionu Morza Śródziemnego. Chociaż można go uprawiać praktycznie w dowolnym miejscu, to w okresach zimowych chowa się go do pomieszczeń. Rozmaryn ma przyjemny, zielony kolor oraz wiele zastosowań w kuchni i medycynie naturalnej, która wykorzystuje świeże lub suszone zioło do herbat, nalewek lub kapsułek z suszonego, sproszkowanego ekstraktu. Kwiaty i liście rozmarynu zawierają olejek eterycznyolejek rozmarynowy oferuje wiele korzyści aromaterapeutycznych oraz po miejscowym zastosowaniu.

Jedzenie, picie i piękno

Niezależnie od tego czy rozmaryn dodaje się do jedzenia czy pije się go w postaci herbaty, zawarte w nim przeciwutleniacze pomagają zapobiegać uszkodzeniom skóry i maksymalizują jej koloryt poprzez neutralizację wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzając warstwę podstawną w skórze prowadzą do powstawania zmarszczek, zwiotczenia skóry i nierównego kolorytu. To aromatyczne zioło jest bardzo dobrym źródłem żelaza, wapnia i witaminy B6, która wspiera zdrowy poziom kolagenu. Rozmaryn jest również bogatym źródłem manganu – minerału pomagającego zminimalizować zmarszczki i chroniącego skórę przed uszkodzeniami.

Miejscowe stosowanie rozmarynu

Olejek rozmarynowy ma właściwości, które pozwalają zabijać bakterie, grzyby i wirusy znajdujące się na skórze, co czyni go idealnym do stosowania na drobne rany i oparzenia lub różnego rodzaju problemy skóry, takie jak zapalenie, trądzik, egzema lub łuszczyca. Olej stymuluje odnowę komórkową. Dodatkowo po zaparzeniu rozmarynu i utrzymywaniu skóry nad parą znacząco poprawia się krążenie krwi. Oprócz tego, że olejek rozmarynowy korzystnie działa na skórę, wpływa również na redukcję łupieżu, ponieważ wyrównuje homeostazę skóry głowy i wydzielinę gruczołów łojowych.

Rozmaryn – przeciwwskazania

Podobnie jak inne olejki eteryczne, olejek rozmarynowy nie powinien być stosowany na skórę bez rozcieńczania. Olejki eteryczne wyodrębniane są z liści, korzeni i kory rośliny. Są to o wiele mocniejsze stężenia niż oleje pozyskiwane z orzechów, nasion lub ziaren. Olejku rozmarynowego nigdy nie powinno się stosować wewnętrznie, jak również u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Dotyczy to także osób z wysokim ciśnieniem krwi lub zaburzeniami trawienia. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów z rozmarynem w składzie. Dodatkowo, zioło to może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym przeciwzakrzepowymi, lekami na cukrzycę i diuretykami.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Reszke R., Reich A., Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, Forum Dermatologicum, 2/2016.
  2. Hać-Szymańczuk E., Roman J., Bednarczyk K., Ocena aktywności przeciwbakteryjnej olejku eterycznego, wyciągu wodnego oraz preparatu handlowego z rozmarynu lekarskiego, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2009.
  3. Kowalska K., Olejnik A., Rozmaryn – roślina zielarska o potencjale terapeutycznym, Postępy Fitoterapii, 2/2010.
  4. Kędzia A., Kędzia A., Wiśniewska J., Przeciwbakteryjne działanie olejku rozmarynowego na bakterie beztlenowe, Postępy Fitoterapii, 2/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami