Żyworódka jest rośliną, która wykazuje szerokie właściwości lecznicze. Jej działanie wykorzystuje się m.in. przy znamionach skórnych, trądziku, bólach reumatycznych oraz chorobach dróg oddechowych. Co kryje w sobie żyworódka oraz jak wpływa na nasze zdrowie?
Spis treści
Co to jest żyworódka?
Żyworódka (z łac. kalanchoe) jest rośliną o leczniczych właściwościach, która pochodzi z Madagaskaru. Oprócz tego znaleźć ją można na terenach Chin, Ameryki Południowej oraz Indii. Liście żyworódki posiadają pierzasty kształt z ząbkowatymi krawędziami. Z kolei kwiaty mają zielonobiały i purpurowy odcień. Żyworódka posiada grubą łodygę, która może osiągać nawet 1,5 metra wysokości. Roślina ta charakteryzuje się dużą zawartością składników odżywczych. W jej składzie znaleźć można między innymi: selen, wapń, potas, krzem, glin, mangan, miedź, magnez, witaminę C, kwasy tłuszczowe (arachidonowy, palmitynowy i stearynowy) kwasy fenolowe, flawonoidy, polisacharydy oraz garbniki.
Jakie właściwości lecznicze wykazuje żyworódka?
Właściwości lecznicze żyworódki wynikają przede wszystkim z jej bogatego składu. Wykazuje ona bowiem między innymi działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. W związku z tym jej stosowanie jest skuteczne w walce z gronkowcem złocistym, paciorkowcem oraz pałeczkami czerwonki. Ponadto przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, a blizny na naskórku stają się mniej widoczne. Stosowanie żyworódki niweluje obrzęki oraz przekrwienia. Dzięki obecności witaminy C poprawia pracę układu immunologicznego organizmu, serce i pamięć.
Żyworódkę zaleca się również stosować w przypadku:
- hemoroidów;
- łupieżu;
- zapalenia stawów;
- grzybicy skóry i paznokci;
- oparzeń I i II stopnia;
- egzemy;
- brodawek;
- oparzeń;
- odleżyn.
Zastosowanie żyworódki
Żyworódka wykorzystywana jest jako roślina lecznicza, jak i element typowo ozdobny.
W medycynie naturalnej wykonuje się z niej maści oraz sok do stosowania zewnętrznego. Obie formy tych naturalnych lekarstw skutecznie sprawdzają się w przypadku chorób skórnych tj. stany zapalne, przekrwienia, otwarte rany czy pękanie naskórka. Sok z żyworódki wykorzystuj się również na ból gardła, uszu i nosa.
Sok z żyworódki oprócz właściwości leczniczych wykorzystuje się również do sporządzania nalewki żyworódkowej, którą zaleca się w przypadku odleżyn oraz trądziku pospolitego.
Kto powinien unikać spożywania żyworódki?
Żyworódkę pod postacią soku powinny unikać osoby z podwyższonym poziomem potasu we krwi, a także kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci.
Dużą uwagą w stosowaniu płodnolistu pierzastego powinny wykazać się osoby przyjmujące leki. W takiej sytuacji warto skonsultować temat z lekarzem prowadzącym czy aby połączenie to nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia oraz życia.
Uprawa żyworódki
Żyworódkę można sadzić w doniczce z lekkim podłożem, który przeznaczony jest m.in. dla kaktusów. Na jej dnie należy utworzyć warstwę drenażową. Roślina ta zalicza się do rodziny sukulentów, w związku z tym bardzo dobrze radzi sobie z okresem suszy (może być podlewana nawet raz na miesiąc). Wszystko dlatego, że posiada możliwość gromadzenia wody w liściach. Jeżeli żyworódkę zamierzamy wykorzystywać do celów leczniczych, nie należy podlewać jej sztucznymi nawozami. Żyworódkę najlepiej jest podlewać raz w tygodniu.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz