Kolagen do picia
Kolagen do picia

Szybko rosnące drzewa owocoweSzybko rosnące drzewa owocowe mogą urozmaicić ogród, jednocześnie zapewniając dostęp do pysznych sezonowych owoców. Mało kto chce wiele lat czekać, aż jego drzewko urośnie i zacznie wydawać owoce. Większe rośliny są również efektywniejszą ozdobą każdego ogrodu. Oto przykłady drzewek, które rosną szybko i dają pyszne owoce.

Wiśnia

Wiśnie są jednymi z najchętniej wybieranych sezonowych, polskich owoców, a także wspaniałą ozdobą ogrodu. Kwitną od połowy kwietnia do połowy maja, ciesząc oczy niezwykle pięknymi, delikatnie różowymi kwiatkami. Drzewo wiśni rosnące w warunkach naturalnych lub na dziko po wielu latach może osiągać nawet 10 m wysokości, zaś szczepione drzewka do sadów wzrastają średnio do 3 metrów wysokości. Wiśnie rosną dość szybko, ponieważ około 30 cm rocznie. W ciągu 2 lat można więc uzyskać drzewko wyższe o ponad pół metra, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle innych drzewek owocowych. Decydując się na wiśnię, należy zadbać o odpowiednie warunki dla niej. Roślina preferuje glebę piaszczystą lub piaszczysto gliniastą, raczej zasobną w wapń, o pH 6,2-6,8. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych. Na przełomie czerwca i lipca cieszyć się można soczystymi, kwaskowatymi, smacznymi owocami.

Czereśnia

Również szybko rosnącym drzewkiem owocowym jest czereśnia. Wygląda bardzo podobnie, także jej owoce są swoim wyglądem zbliżone do owoców wiśni. Różnice wynikają jednak z ich smaku. Czereśnie są znacznie słodsze, wiśnie zaś określa się jako cierpkie, lecz równie dobre. Ostateczny wybór zależy już od indywidualnych preferencji oraz od tego, czy owoce mają być przekąską dla domowników, czy może będą wykorzystywane do konfitury i przetworów.

Brzoskwinia

Brzoskwinia jest kolejnym klasycznym polskim drzewkiem owocowym, cieszącym się popularnością ze względu na duże, mięsiste i słodkie owoce otoczone owłosioną skórką. Bardzo dobrze sprawdzają się do spożywania na surowo, jak i do wypieków czy przetworów. Owocowanie może nastąpić już w drugim roku po posadzeniu, zaś samo drzewko rośnie stosunkowo szybko. Brzoskwinie kwitną głównie w kwietniu, jeszcze przed pojawieniem się liści. Kwiaty przybierają zabarwienie różowe w różnych odcieniach, niekiedy białe. Owoce brzoskwini (w zależności od odmiany) dojrzewają od lipca do października.

Drzewka brzoskwini najlepiej wzrastają na glebach przepuszczalnych, żyznych lub żwirowych o lekko kwaskowym pH na poziomie 6-6,5. Zbite, suche, mocno kwaśne lub piaskowe gleby z pewnością nie sprawdzą się pod uprawy. Najlepiej zadbać o to, aby stanowiska pod uprawę drzewek były nasłonecznione i ciepłe, osłonięte od silnych wiatrów.

Jabłonie

Jabłonie z całą pewnością należą do grona najszybciej rosnących drzewek owocowych w polskich ogrodach. Mogą przyrastać na wysokość nawet do 60 cm rocznie przy sprzyjających warunkach. Ogrodnicy cieszą się zbiorami jabłek już w drugim roku po posadzeniu, choć w dużej mierze zależy to od zastosowanej odmiany drzewka. Jabłonie kwitną w kwietniu i maju, ciesząc oczy pięknymi, białymi lub różowymi kwiatkami o niezwykłym zagęszczeniu. Owoce można zbierać w lipcu i sierpniu, a przy niektórych odmianach także we wrześniu lub październiku.

Jabłonie lubią stanowiska nasłonecznione, lecz osłonięte od bardzo silnych wiatrów. Ciekawostką jest, że nie powinno się sadzić jabłoni i wiśni blisko obok siebie, ponieważ obie rośliny silnie konkurują ze sobą o wodę czy słońce. Dobrze wzrastają na glebie próchniczej, niezbyt zbitej, żyznej, o pH oscylującym w granicach 5,5-6,5. Lubią glebę umiarkowanie wilgotną, jednak po posadzeniu wymagają obfitego podlewania.

Grusza

Ostatnią propozycją są drzewka gruszy, które rosną umiarkowanie szybko, ponieważ średnio 20 cm rocznie. W sprzyjających warunkach wzrost może osiągnąć 30 cm rocznie. Grusza kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a jej owoce (gruszki) są niezwykle aromatyczne i miododajne. Owocami można cieszyć się w 3-4 roku od momentu posadzenia, w największej ilości pod koniec września lub na początku października, choć w dużej mierze zależy to od odmiany.

Grusza może rosnąć na wielu rodzajach gleb, jednak najkorzystniejsze są te gliniaste, głębokie, zasobne w składniki mineralne i żyzne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,2-6,7). Stanowiska pod uprawę tych drzewek powinny być słoneczne i ciepłe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich wyżej wymienionych. Warto pamiętać o dodatkowym nawiezieniu gleby przed posadzeniem w niej sadzonek.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Krzewy i drzewa owocowe. Poradnik praktyczny, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami