Kolagen do picia
Kolagen do picia

Serdecznik pospolity to wbrew pozorom roślina powszechnie występująca w Polsce, którą ceni się ze względu na właściwości wzmacniające pracę mięśnia sercowego. W związku z tym często rekomenduje się tę roślinę jako naturalny lek w tachykardii czy nadciśnieniu.

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity z racji swojego dość charakterystycznego wyglądu nazywa się również lwim ogonem. Roślinę tę można spotkać m.in. na osiedlach mieszkaniowych czy poboczach dróg, szczególnie tych suchych i dobrze nasłonecznionych. Ziele serdecznika pospolitego zbiera się nawet kilka razy do roku, a następnie poddaje procesom suszenia w temperaturze około 35 stopni Celsjusza.

Właściwości serdecznika pospolitego

Serdecznik pospolity stanowi źródło silnych przeciwutleniaczy, a jego główną funkcją jest regulacja poziomu ciśnienia krwi oraz zwiększanie wydolności mięśnia sercowego. W jego składzie znaleźć można również garbniki, związki mineralne, cholinę, saponiny, antocyjany, flawonoidy, olejki eteryczne, kwasy organiczne, trójterpeny i żywice. Dzięki obecności tak szerokiej gamy związków aktywnych, serdecznik charakteryzuje się również działaniem uspokajającym i nasennym.

Roślina ta posiada także właściwości moczopędne, z tego względu wykorzystuje się ją w profilaktyce schorzeń nerek. Jego dobroczynne właściwości sprawdzają się przypadku menopauzy, bóli menstruacyjnych, a także przy nadczynności tarczycy i tachykardii. Natomiast spożywanie nalewki z serdecznika natomiast wskazane jest w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak np. wzdęcia, ból brzucha, uczucie przepełnienia, a także zaparcia. Jest to wskazane, ponieważ pobudza syntezę soków żołądkowych.

Serdecznik pospolity charakteryzuje się również działaniem uspokajającym, które znajduje zastosowanie w bólach migrenowych oraz depresji.

Działanie serdecznika pospolitego wykorzystuje się również w leczeniu dolegliwości ze strony górnego układu oddechowego. Jego stosowanie zaleca się przy astmie, uciążliwym kaszlu, bólu w klatce piersiowej oraz zaburzeniach oddychania.

Oprócz zastosowania ogólnego, ziele serdecznika pospolitego zaleca się również miejscowo w formie okładów np. na obrzmiałe piersi, oparzenia, skaleczenia czy inne uszkodzenia skóry.

Można również wykorzystać roślinę do kąpieli, gdzie będzie spełniała funkcje typowo odprężające i kojące stany zapalne.

Kto powinien unikać spożywania serdecznika pospolitego?

Spożywania tej rośliny powinny szczególnie wystrzegać się:

  • kobiety karmiące piersią
  • kobiety w ciąży
  • osoby przyjmujące leki (spożycie serdecznika powinny skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym)

Czy serdecznik pospolity wywołuje skutki uboczne?

Działania niepożądane związane z przyswajaniem serdecznika pospolitego mogą pojawić się na skutek zastosowania większej dawki niż 3 gramy sproszkowanego ekstraktu. Wówczas może wystąpić biegunka, ból głowy, krwawienia z macicy, stany zapalne żołądka.

Jak uprawiać serdecznik pospolity?

Serdecznik pospolity zwykle rośnie dziko, jednak nie wyklucza to możliwości jego uprawy w przydomowym ogródku. Nasiona należy zasiać już w okresie zimowo-wiosennym, jednak na efekty należy trochę poczekać. Wzrost nasion będzie dopiero widoczny po upływie 2 lat. Późniejsza pielęgnacja polega jedynie na spulchnianiu gleby, w której znajduje się ziele.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami