Seler korzeniowy zalicza się do jednych z najstarszych warzyw świata. Jego właściwości wykorzystuje się zarówno w przemyśle spożywczym jak i kosmetycznym. Wpływa pozytywnie nie tylko na wygląd skóry, ale również i zdrowie. Co kryje w sobie seler korzeniowy oraz jakie właściwości wykazuje? Oto wskazówki.
Spis treści
Czym jest seler korzeniowy?
Seler korzeniowy jest powszechnie znanym warzywem zimowym, które stosuje się jako główny składnik zup, gulaszy oraz puree. W uprawie wymaga specjalnych warunków, do których należy pełna ilość słońca oraz wystarczająca wilgotność gleby. Seler korzeniowy występuje pod postacią kulistej bulwy, która rozwija się tuż pod powierzchnią ziemi. Charakteryzuje się szorstką powierzchnią zewnętrzną oraz białym i gładkim miąższem.
Co kryje w sobie korzeń selera?
Seler korzeniowy to źródło przede wszystkim związków mineralnych tj. fosfor, żelazo, wapń oraz miedź. Ponadto zawiera dwa razy więcej witaminy C niż cytrusy, a także witaminy z grupy B, witaminę E, a także kwas foliowy. W jego składzie znaleźć można również witaminę K.
Właściwości selera korzeniowego
Obecność selera w codziennej diecie wpływa na płodność poprzez właściwości ochronne na różne związki. Szczególnie na walproinian sodu, glikol propylenowy i ftalan dietylu, które powodują uszkodzenie procesu spermatogenezy, a także samej struktury jąder.
Ze względu na niski wskaźnik cholesterolu i tłuszczów, spożywanie selera może zredukować choroby związane z sercem oraz całym układem krążenia (tj. zawał serca czy miażdżyca).
Seler to warzywo redukujące zaparcia oraz przyspieszające przemianę materii. Ze względu na szeroki wachlarz związków mineralnych, seler utrzymuje prawidłowy stan kości oraz zębów, zwiększa odporność organizmu, a także zapobiega anemii. Dzięki zawartości witaminy K zwiększa mineralizację kości, a także hamuje uszkodzenia neuronów w mózgu u pacjentów z Alzheimerem.
Regularnie spożywany pomaga oczyszczać organizm z zalegających w nim toksyn. Szczególnie z kwasu moczowego, który w nadmiernych ilościach może odkładać się w stawach.
Ze względu na zawartość flawonoidów, witaminy C i E, kumaryny, kwasu ferulowego, garbników, saponin czy kemferolu, seler może zapobiegać rozwojowi nowotworów. Wszystkie wyżej wymienione związki to silne antyoksydanty, które hamują procesy powstawania wolnych rodników – cząsteczek przyczyniający się do rozwoju groźnych chorób w tym nowotworów, uszkodzenia DNA oraz starzenia się organizmu.
Seler korzeniowy można przyjmować również w postaci naparu, który posiada korzystny wpływ na pracę nerek. Taką herbatę zaleca się pić 2 razy dziennie w celu uzyskania jak najlepszego efektu moczopędnego. Dzięki takiemu postępowaniu można zapobiec rozwojowi kamicy nerkowej.
Zastosowanie selera korzeniowego w kuchni
Ze względu na delikatny smak warzywo to stosowane jest w kuchni wielokierunkowo. Na surowo stanowi więc składnik sałatek oraz surówek. Z kolei gotowany bądź lub zblendowany może być dodatkiem do zup oraz puree ziemniaczanego. Seler korzeniowy dobrze komponuje się z daniami mięsnymi, rybnymi, a także z innymi warzywami jak marchew, ziemniaki, kalarepa czy buraki.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
ja codziennie od nowego roku 2020 zaczęłam regularnie na czco zjadać utary korzeń selera z wyciśniętym sokiek z cytryny, od kilku dni przestałam brać keki na nadciśnienie, które istnie u mnie od 50 lat, nie mogę uwierzyć, czy to rzeczywiście jest prawda, regularnie mierzę ciśnienie i jest w granicach 123/66 , chciałabym aby też miało to wpływ na moój podwyższony cukier