Kolagen do picia
Kolagen do picia

Sarsaparilla meksykańskaSarsaparilla meksykańska (łac. Smilax officinalis) to roślina rosnąca naturalnie na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Pozyskuje się z niej ceniony lek ziołowy, wykorzystywany m.in. w leczeniu bólu stawów czy przewlekłego zmęczenia. Zawiera bowiem w składzie saponiny steroidowe, które silnie oddziałują na organizm człowieka.

Sarsaparilla meksykańska – charakterystyka

Sarsaparilla meksykańska to tropikalne pnącze zaliczane do rodziny kolcoroślowatych. Posiada liczne ciernie, charakterystyczne, sercowate liście oraz mocno czerwone owoce. Naturalnie występuje głównie na terenach Meksyku (stąd nazwa), ale i na Karaibach oraz w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Może osiągać długość nawet do 50 m, oplatając okoliczną roślinność czy budowle. Niewielkie kwiaty przekształcają się w różnokolorowe owoce, które są tak lubianym pokarmem tamtejszych ptaków. W celach leczniczych wykorzystuje się głównie sproszkowany korzeń tej rośliny.

Sarsaparilla meksykańska – właściwości

Dawniej rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej i Środkowej wykorzystywali Sarsaparillę meksykańską przy artretyzmie i innych problemach stawowych oraz przy problemach dermatologicznych. W średniowieczu rozsławiła się na całym świecie jako lek na choroby weneryczne, w tym kiłę, które tak często stanowiły przyczynę zgonu wśród ludności. Aktualnie roślina znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie jako lek na oziębłość seksualną, przewlekłe zmęczenie, reumatyzm i choroby skóry.
Udowodniono, że jej stosowanie dodaje energii, poprawia libido i przeciwdziała senności. Ma więc zastosowanie m.in. przy depresji, zespole chronicznego zmęczenia oraz narkolepsji. To środek adaptogenny i wzmacniający, dlatego korzyści z suplementacji odniosą wszystkie osoby żyjące w biegu lub często podróżujące. Łagodzi stany zapalne skóry, głównie ze względu na obecność saponin steroidowych, a także zmniejsza dolegliwości bólowe stawów o charakterze przewlekłym. Należy wiedzieć, że saponiny steroidowe w organizmie człowieka nie przekształcają się do testosteronu, dlatego nie wpływają np. na budowanie masy mięśniowej u mężczyzn trenujących siłowo. Nie mają więc działania anabolicznego.

Sarsaparilla meksykańska wzmacnia i oczyszcza wątrobę, sprzyja regeneracji tkankowej oraz poprawia odporność. To naturalny afrodyzjak zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Poprawia kondycję skóry zarówno w przebiegu przewlekłych schorzeń dermatologicznych, jak i u ludzi zdrowych. Po części dlatego, ze działa na organizm detoksykująco i przeciwzapalnie.

Sarsaparilla meksykańska – jak stosować?

Roślinę można stosować wewnętrznie (jako suplement diety, odwar, wywar) oraz zewnętrznie (jako okład, składnik kosmetyków). Aby przygotować odwar, wystarczy 2 łyżki sproszkowanych lub drobno pociętych korzeni zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez 5 minut. Po tym czasie odwar się odcedza i pije, dzieląc tę porcję na 3 części. Chcąc zastosować Sarsaparillę meksykańską zewnętrznie, wystarczy w odwarze lub wywarze zamoczyć gazę lub ściereczkę, a następnie przyłożyć np. do zmiany dermatologicznej lub bolącego stawu.

Sarsaparilla meksykańska – przeciwwskazania

Roślina ta jest przeciwwskazana przede wszystkim kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ale również pacjentom z chorobami nerek, wątroby i mięśnia sercowego. Przyjmując jednocześnie inne suplementy diety lub leki (w przebiegu dowolnej choroby ostrej lub przewlekłej), zawsze należy skonsultować się z lekarzem – składniki znajdujące się w Sarsaparilli meksykańskiej mogą bowiem wchodzić w interakcję z tymi preparatami.

Sarsaparilla – skutki uboczne

Stosowanie omawianej rośliny jest ogólnie bezpieczne i przy braku przeciwwskazań zwykle nie prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych. Jednak mimo wszystko należy mieć na uwadze, że u niektórych, bardziej wrażliwych osób, może spowodować biegunkę, nudności czy ból głowy. Objawy te ustępują po odstawieniu suplementu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wielka Encyklopedia Przyrody. Rośliny kwiatowe. Warszawa: Muza SA, 1998.
  2. Drozd J., Wczoraj i dziś ziołolecznictwa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, 2/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami