Rzodkiewka to warzywo, które jako jedne z pierwszych pojawia się po długiej zimie i cieszy przyjemnym smakiem. Co kryje w sobie ten przysmak oraz jak wpływa na nasze zdrowie? Oto wskazówki.
Rzodkiewka znana była już przez starożytnych Egipcjan gdzie stanowiła kultowy przysmak wśród ludności. Do Europy trafiła dzięki Rzymianom, którzy odpowiedzialni byli za rozpowszechnienie jej uprawy. Obecnie rzodkiewka to warzywo, które można znaleźć niemal wszędzie.
Rzodkiewka jest warzywem korzeniowym i występuje w różnych odmianach, które różni przede wszystkim ich barwa. Mniej natomiast smak oraz kształt. Warto zaznaczyć, że rzodkiewka jest łatwa w uprawie co czyni jej dodatkową zaletę.
Spis treści
Właściwości rzodkiewki
Szeroka kompozycja składników odżywczych rzodkiewki, w tym żelaza, sprawia, że zalecana jest ona między innymi osobom borykającym się z anemią, ponieważ pozytywnie wpływa na procesy krwiotwórcze. Obecny w niej potas korzystnie oddziałuje na pracę mięśnia sercowego oraz system nerwowy wspomagając pamięć i koncentrację. Związki mineralne tj. fosfor, wapń, cynk i mangan warunkują prawidłową kondycję układu kostnego zapobiegając jego chorobom np. osteoporozie. Cynk i siarka natomiast wpływają na właściwy wygląd włosów, skóry i paznokci. Zapobiegają wypadaniu włosów oraz łamaniu się płytki paznokciowej.
Rzodkiewka stanowi również źródło błonnika, który wykazuje nieodzowny wpływ na układ trawienny. Pęcznieje w żołądku, skutecznie zapewniając uczucie sytości na długi czas. Ponadto zapobiega zaleganiu masy kałowej w jelitach jednocześnie chroniąc organizm przed chorobami nowotworowymi. Zaś jej olejki eteryczne wspomagają walkę z przeziębieniem ze względu na właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.
Wśród składników odżywczych rzodkiewki znajduje się również witamina C. Naturalny antyoksydant, któremu organizm ludzki zawdzięcza wiele dobrego. Witamina C poprawia funkcje układu nerwowego, a także w sposób naturalny zwiększa odporność zapobiegając infekcjom, a także skracając czas ich trwania. Oprócz tego obecna w rzodkiewce witamina C wykazuje zbawienne działanie na skórę. Niweluje nieestetyczne przebarwienia, spłyca zmarszczki, a także złuszcza martwy naskórek jednocześnie wpływając na jego odświeżenie. Jako naturalny antyoksydant spowalnia procesy starzenia się skóry.
Witamina K natomiast chroni także przed anemią, a kwas foliowy warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego. Dzięki wspomaganiu pracy wątroby, nerek i jelit, a także ze względu na przyspieszanie procesów metabolicznych rzodkiewka intensyfikuje oczyszczanie organizmu z toksyn. Z tego też względu bardzo często zaleca się ją w dietach detoksykujących.
Rzodkiewka w kuchni
Rzodkiewkę zaleca się jeść najczęściej świeżą, zaraz po zerwaniu z ogródka. Nie da się ukryć, że warzywo to stanowi świetny dodatek do kanapek nadając im wyrazisty smak. Jeśli rzodkiewka jest zbyt ostra warto moczyć ją w jogurcie naturalnym.
Rzodkiewka świetnie smakuje także jako dodatek do zupy, a także po podduszeniu lub gotowaniu. Idealnie komponuje się z twarożkiem oraz sałatkami przygotowanymi ze świeżych warzyw.
Kto powinien unikać spożywania rzodkiewki?
- osoby z chorobami trzustki
- osoby z wrzodami żołądka oraz zespołem jelita drażliwego
Rzodkiewka a nawozy syntetyczne
Rzodkiewka należy do tzw. nowalijek, a więc warzyw, które wiosną ukazują się jako pierwsze. Niestety, niektóre z nich mogą kumulować w sobie azotany, które występują w stosowanych na nich pestycydach. Nie są one bez znaczenia. Ich nadmierna ilość w organizmie może spowodować zatrucia oraz biegunkę. Ponadto mogą wpłynąć na uszkodzenie hemoglobiny krwi, wpłynąć na płodność oraz zaburzyć funkcje tarczycy.
Aby tego uniknąć nie należy kupować rzodkiewek o nienaturalnie dużych kształtach oraz z przebarwieniami na skórce. Z kolei tuż przed ich spożyciem należy dokładnie umyć warzywo pod ciepłą wodą.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz