Kolagen do picia
Kolagen do picia

Rośliny zielneRośliny zielne to wszystkie rośliny o zielonej, niezdrewniałej lub jedynie częściowo zdrewniałej łodydze, tak często wykorzystywane jako surowiec zielarski w ziołolecznictwie. To niezwykle szeroka grupa organizmów – mają różnorodne właściwości prozdrowotne i przeważnie niezwykle bogaty skład chemiczny. Jakie polskie rośliny zielne cieszą się największą popularnością?

Rumianek pospolity

Rumianek pospolity (łac. matricaria chamomilla) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, zawierająca w swoim składzie olejki eteryczne, flawonoidy (w tym kwercetynę), kumaryny, kwasy fenolowe, polisacharydy śluzowe. Został on uznany za surowiec bezpieczny – reakcje alergiczne nie należą do zbyt częstych, dlatego napary ziołowe można podawać nawet dzieciom czy kobietom w ciąży. Ta roślina zielna znana jest głównie ze swoich właściwości uspokajających i tonizujących. Łagodzi biegunki, wzdęcia i zaparcia, poprawia apetyt, przeciwdziała depresji, bezsenności i lękom. Wspomaga leczenie schorzeń dróg żółciowych i dróg moczowych. W postaci inhalacji i okładów koszyczki rumianku stosuje się najczęściej w schorzeniach układu oddechowego (zapalenia zatok) i stanach alergicznych (astma, katar sienny).

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski (łac. taraxacum officinale) wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, moczopędne, wspomaga odporność organizmu, pomaga w chorobach skóry. Łagodzi wszelkie problemy z trawieniem, a także sprzyja odchudzaniu poprzez przyspieszanie metabolizmu. Ostatnie badania udowadniają, że może on nawet wykazywać właściwości przeciwnowotworowe. Napar z kwiatów mniszka lekarskiego reguluje cykle miesiączkowe i pracę jajników dzięki zawartym w nich flawonoidom.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (łac. hypericum perforatum) to roślina wieloletnia, której głównymi substancjami aktywnymi są hiperycyna i jej pochodne, zwłaszcza pseudohiperycyna. Inne składniki to flawonoidy (kwercetyna, hiperozyd, rutyna), bioflawonoidy i procyjanidyny. Jako tradycyjny, roślinny produkt leczniczy zaleca się jego stosowanie w objawach łagodnych zaburzeń depresyjnych oraz w objawowym leczeniu łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Dodatkowo dziurawiec może wspierać terapię chorób wątroby. Dziurawca nie powinny stosować kobiety ciężarne oraz pacjenci przyjmujący niektóre leki, np. takie jak warfaryna, cyklosporyna.

Mięta pieprzowa

W lecznictwie zastosowanie znajdują zwłaszcza liście mięty pieprzowej (łac. mentha piperita) oraz pozyskiwany z nich olejek eteryczny o silnym, orzeźwiającym zapachu. Napar z liści mięty pieprzowej stanowi najpowszechniejszy i bardzo skuteczny lek naturalny w walce z dolegliwościami żołądkowymi. Działa znieczulająco i łagodzi podrażnienia błon śluzowych żołądka. Zwiększa syntezę żółci i soków żołądkowych, łagodzi wzdęcia, zmniejsza nudności i uspokaja cały układ pokarmowy. Dodatkowo mięta dodaje energii, przeciwdziała zmęczeniu i podnosi libido. Wykazuje także działanie rozkurczowe, w związku z czym mięta jest skutecznym sposobem na walkę z bólem podczas bolesnych miesiączek.

Babka lancetowata

Babka lancetowata (łac. plantago lanceolata) to jedna z najpopularniejszych roślin zielnych wspomagających gojenie się ran, siniaków, stłuczeń i obrzęków pourazowych. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, a dodatkowo ma właściwości wykrztuśne. Jako że rozkurcza mięśnie gładkie, może być stosowana przy niestrawności czy bolesnych skurczach miesiączkowych. Płukanki do jamy ustnej z tej rośliny działają antyseptycznie, zaś napary uszczelniają naczynia krwionośne.

Melisa lekarska

Melisa lekarska (łac. melissa officinalis) jest rośliną z rodziny jasnotowatych. Za większość jej właściwości terapeutycznych odpowiada olejek eteryczny bogaty m.in. w cytral (geranial i neral), cytronelal, geraniol, β-pinen, α-pinen i β-kariofilen. Innymi składnikami są garbniki, flawonoidy, gorycze, karotenoidy i minerały. Melisa lekarska odznacza się wysoką aktywnością przeciwdrobnoustrojową, ma też potencjalne działanie antynowotworowe. Uspokaja, przeciwdziała depresji i łagodzi skutki stresu. Napar z liści melisy działa rozluźniająco i przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przez co obniża napięcie jelit.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szeleszczuk Ł., Zielińska-Pisklak M., Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, Lek w Polsce, 9/2013.
  2. Drozd J., Wczoraj i dziś ziołolecznictwa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, 2/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami