Aktualizacja: 6 sierpnia 2023
Poryblin jeziorny to wyjątkowy gatunek rośliny należący do widłaków różnozarodnikowych. Naturalne tereny jego wzrastania obejmują głównie zbiorniki wodne Syberii, Europy i Ameryki Północnej. Ze względu na malejące populacje rośliny współcześnie znajduje się ona pod ścisłą ochroną.
Spis treści
Poryblin jeziorny – charakterystyka
Poryblin jeziorny rozpowszechnił się w różnych strefach geograficznych. Rośnie zarówno na stanowiskach górskich, jak i nadmorskich czy nizinnych. Niestety pojedyncze skupiska są stosunkowo niewielkie, w efekcie czego roślina została objęta ochroną. W Polsce roślina ta rośnie w 127 jeziorach, z których większość leży na Pojezierzu Południowobałtyckim. To głębokowodny, wieloletni i zimozielony paprotnik o bulwiastej łodydze z rozetą ciemnozielonych, kruchych liści. Wytwarza 2 rodzaje zarodników: makrospory oraz mikrospory.
Poryblin jeziorny, choć może rosnąć w różnych miejscach w kraju, różniących się warunkami, preferuje zbiorniki wodne o piaszczystym lub delikatnie mulistym podłożu. Wody muszą być natomiast płytkie, przejrzyste i ubogie w substancje odżywcze. Optymalna głębokość dla tej rośliny wynosi 3-4 metry. Osiąga około 15-25 cm wysokości.
Nie należy mylić go z poryblinem kolczastym, równie wyjątkową rośliną należącą do tej samej rodziny. Ma jednak zupełnie inne preferencje stanowiskowe. Również jest objęty ścisłą ochroną, w Polsce odnotowano zaledwie 8 stanowisk jego naturalnego wzrastania.
Poryblin jeziorny – gatunek pod ochroną
W Polsce największe skupiska poryblina jeziornego znajdują się na terenie Pomorza Zachodniego, w mniejszych ilościach spotkać go można również w Karkonoszach. Znajduje się pod ścisłą ochroną od 1983 roku, jest zagrożony wyginięciem. W Niemczech i w Czechach gatunek ten określa się jako krytycznie zagrożony, natomiast na Litwie i Białorusi wręcz narażony na wyginięcie. Umieszczono go na europejskiej czerwonej liście roślin naczyniowych.
Poryblin jeziorny – właściwości zdrowotne
Poryblin jeziorny oceniano pod kątem zawartości składników odżywczych oraz właściwości zdrowotnych, nie wykazano jednak, aby miał pozytywny wpływ na organizm człowieka. Traktuje się go głównie jako roślinę ozdobną i rzadki gatunek. Nie stosuje się go w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Sieńko-Holewa I., Rośliny chronione w Polsce, Wydawnictwo Ibis, Żychlin 2015.
- Szmeja J., Poryblin jeziorny, rcin.org.pl.
Zostaw komentarz