Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 grudnia 2024

Poinsecja (łac. euphorbia pulcherrima) to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin kojarzonych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Ma wiele nazw – określa się ją również jako wielomlecz nadobny, wielomlecz piękny czy gwiazda betlejemska. Wyróżnia się okazyjnymi, czerwonymi kwiatami, dlatego stanowi chętnie wybieraną dekorację domową.

Poinsecja – charakterystyka

Poinsecja to gatunek krzewu należącego do rodziny wielomleczowatych. Wywodzi się z terenów Meksyku i Gwatemali, w dzisiejszych czasach spotkać ją jednak można na całym świecie, gdzie bywa uprawiana jako roślina doniczkowa. W obu przypadkach jej morfologia znacznie się różni. Naturalnie jest rośliną drewniejącą, osiągającą wysokość nawet do 3 metrów wysokości, z nagimi, zielonymi pędami. Dla porównania rośliny doniczkowe osiągają do 50 cm wysokości. Poinsecja może występować w różnych odmianach. Niektóre mają jeden pęd, inne są wielopędowe i mogą wytwarzać nawet do 30 kolorowych rozet.

Równie charakterystyczne co kwiaty są liście poinsecji. Mają 15-20 cm długości i kształt eliptyczno-lancetowaty, który można porównać po części do skrzypiec, a także wyciągnięty i zaostrzony wierzchołek. Liście asymilacyjne są ciemnozielone.

Gwiazda Betlejemska – kiedy kwitnie?

Poinsecja jest rośliną wieloletnią, jednak aby możliwe było jej przetrwanie, należy znać zasady jej przechowywania i pielęgnacji, a są one dość konserwatywne. Poinsecja wykazuje niską tolerancję na zimno – niektóre odmiany trwale uszkadzają się już w temperaturze 8 stopni Celsjusza. Kwitnienie przypada na okres od połowy listopada po styczeń, obejmuje więc Boże Narodzenie, co jest chętnie wykorzystywane.

Poinsecja – uprawa w domu

W warunkach domowych poinsecja wymaga stanowiska ciepłego i jasnego, jednak nie bezpośrednio przy kaloryferze lub kominku. Optymalnie sprawdza się temperatura 18-21 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być raczej wilgotne i torfowe. Przede wszystkim nie należy dopuścić do przesuszenia gleby i odwodnienia rośliny – działa to na nią wyjątkowo uszkadzająco. Dlatego rekomenduje się podlewanie jej raz na 2 dni.

Szczególnie istotne jest właściwe przechowywanie poinsecji w okresie, w którym przestaje kwitnąć. Aby rzeczywiście była cieszącą oko rośliną wieloletnią, należy zadbać o jej okres spoczynku. W przebiegu niego poinsecja zrzuca liście, co jest całkowicie normalne także przy właściwej pielęgnacji. Wówczas należy pamiętać o:

  • skróceniu jej pędów;
  • przycięciu form krzaczastych (na gałązkach bocznych zostaje wtedy nie więcej niż 2-3 pąki);
  • umieszczeniu rośliny na 4-6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura od 12 do 15 stopni C;
  • zaprzestaniu podlewania i nawożenia.

W okolicach marca lub kwietnia tak zimującą roślinkę przesadza się do nowej donicy, w której znajduje się świeża, żyzna gleba, ewentualnie wymienia się wyłącznie glebę, pozostawiając starą donicę. Najlepiej, aby miała 15% granulek keramzytu, ewentualnie gruboziarnistego piasku. Przesadzoną poinsecję lokujemy następnie w dobrze naświetlonym miejscu w domu, jednak nigdy w pełnym słońcu. Wówczas optymalna temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza. Ważnym punktem jest pierwsze obfite nawodnienie gleby, aby zastymulować roślinę do intensywnego wzrostu. Gdy nowe pędy będą mieć kilka cm długości, można rozpocząć nawożenie.

Kwiat Bożego Narodzenia

Poisnecja cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Istnieje legenda tłumacząca powiązanie tej rośliny ze świętami Bożego Narodzenia, mówiąca, że wiąże się ono z dziewczynką imieniem Pepita. Zgodnie z legendą, dziewczynka była smutna brakiem prezentu dla narodzonego Jezuska, w związku z czym w drodze do stajenki zerwała przydrożne kwiaty. Gdy złożyła je pod kołyską, dokonał się cud – kwiaty rozjarzyły się brylantową czerwienią. Ciekawostką jest, że w Stanach Zjednoczonych istnieje nawet Narodowy Dzień Poinsecji, przypadający na 12 grudnia.

Czy Gwiazda Betlejemska jest trująca?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że gwiazdy betlejemskie są roślinami trującymi. Należy o tym bezwzględnie pamiętać jeśli mamy w domu psa lub kota. Szczególnie niebezpieczny jest mleczny sok wydobywający się z tkanek rośliny po jej uszkodzeniu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaiser C., Ernst M., Poinsettias, 11/2024.
  2. Islam A., Joyce D., Postharvest behavior and keeping quality of potted poinsettia: a review, Research in Agriculture Livestock and Fisheries, 2/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami