Kolagen do picia
Kolagen do picia

Mydlnica lekarskaMydlnica lekarska (łac. Saponaria officinalis) to wieloletnia roślina o wszechstronnych właściwościach, powszechnie wykorzystywana w ziołolecznictwie. Jej naturalne siedliska znajdują się na terenie Europy i Azji. Znajduje zastosowanie w leczeniu grypy i innych infekcji, zaś stosowana zewnętrznie łagodzi wiele problemów dermatologicznych.

Mydlnica lekarska – charakterystyka

Mydlnica lekarska posiada czołgające się kłącze z licznymi korzeniami. Jej część nadziemna może wzrastać do wysokości 80 cm. Łodyga jest naga i prosto wzniesiona, zaopatrzona w naprzeciwlegle ułożone liście o długości do 6 cm. Mydlnica lekarska zakwhttps://www.spirulina.pl/witamina-c/najlepsza-witamina-c.htmlita od czerwca do września, kwiaty są niewielkie, o barwie różowej lub białej. Tworzą kwiatostany zapylane przez owady (zwłaszcza ćmy) i wieczorem wydzielaną charakterystyczny zapach.

Surowcem lekarskim są kłącza oraz korzenie, bogate w następujące składniki:

Roślina najlepiej rozwija się na stanowiskach jasnych, dobrze wyeksponowanych jak np. przydroża, łąki. Preferuje glebę lekko wilgotną, o odczynie alkalicznym lub obojętnym. Jeśli uprawiamy ją w ogrodzie, należy stale mieć ją pod nadzorem. Pozostawiona bez niego bardzo szybko i niekontrolowanie rozprzestrzenia się, likwidując delikatniejsze rośliny znajdujące się w pobliżu.

Mydlnica lekarska – właściwości zdrowotne

Mydlnicę lekarską można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. W pierwszym przypadku bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych, ponieważ działa wykrztuśnie i przeciwgorączkowo. Warto ją stosować przy kaszlu mokrym. Dodatkowo pobudza produkcję żółci i pracę żołądka, można ją podawać po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów i przy epizodach niestrawności. Odwar z suszu tej rośliny obniża poziom cholesterolu LDL, a także ułatwia przyswajanie niektórych związków odżywczych.

Z kolei mydlnica lekarska stosowana zewnętrznie zmniejsza i łagodzi objawy egzemy, łojotokowego zapalenia skóry i łupieżu, minimalizuje świąd i nadmierne wypadanie włosów. Może łagodzić stany zapalne skóry. Wystarczy przygotować z niej napar, ostudzić, a następnie nasączyć nim wacik kosmetyczny i przyłożyć do skóry. W odniesieniu do włosów i owłosionej skóry głowy można z niej wykonywać płukanki.

Mydlnica lekarska – wskazania do stosowania

Mydlnicę lekarską warto stosować w szczególności przy następujących problemach zdrowotnych:

Ziołolecznictwo uznaje mydlnicę lekarską za roślinę o wszechstronnym zastosowaniu.

Mydlnica lekarska – przeciwwskazania

Mydlnica lekarska zawsze powinna być stosowana pod kontrolą lekarza, ponieważ w nadmiarze jest rośliną trująca. Głównie ze względu na bardzo dużą zawartość saponin, które podrażniają delikatną błonę śluzową żołądka i jelit, powodując wymioty, biegunki i bóle brzucha. Główne przeciwwskazania do spożywania mydlnicy lekarskiej:

Stosowanie mydlnicy lekarskiej w przypadku osób przewlekle chorych powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Ciekawostki o mydlnicy lekarskiej

W dawnych czasach mydlnica lekarska stosowana była jako środek do kąpieli oraz jako tzw. mydlik (środek do odtłuszczania wełny). Był to okres, gdy jeszcze nie znano mydła lub ze względu na wysokie ceny ludzie nie mieli do niego dostępu. Właśnie stąd wzięła się pierwsza część nazwy tej rośliny – „mydlnica”. Druga część – „lekarska” – wywodzi się stąd, iż mydlnica ma wiele właściwości zdrowotnych, co wykorzystuje się w medycynie alternatywnej. Ciekawostką jest również fakt, że niektóre plemiona pierwotne używały nasion mydlnicy lekarskiej jako przynęty na ryby.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sędek Ł., Michalik M., Nowe badania nad saponinami uwalniają ich liczne lecznicze właściwości, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2005.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami