Litopsy to dość nietypowe rośliny uprawiane głównie w celach ozdobnych. Swoim wyglądem przypominają kamienie, są jednak żywymi organizmami. Są niewielkimi sukulentowymi roślinami, pochodzącymi z Afryki, głównie z Namibii i RPA. Znanych jest około 40 gatunków litopsów.
Spis treści
Litopsy – charakterystyka
Nazwa „litopsy” pochodzi od greckiego słowa „lithos”, co oznacza kamień, natomiast „Lithops” oznacza „podobny do kamienia”. Dlatego inną nazwą w stosunku do litopsów są żywe kamienie. Rośliny te odkrył William John Burchell w 1811 roku. Litopsy są nietypowe z tego względu, że do złudzenia przypominają małe, kolorowe kamienie, z podłużną szparą na szczycie. Dzięki temu doskonale wkomponowują się w otoczenie i są praktycznie niewidoczne dla roślinożernych zwierząt. Litopsy są standardowym przykładem mimikry, czyli upodabniania się organizmów żywych do swojego otoczenia. W swoim środowisku naturalnym rosną wśród odłamków skalnych, a ich wygląd sprawia, że wyjątkowo ciężko je zaobserwować.
Litopsy są cenione nie tylko ze względu na wygląd przypominający kamienie. Raz w roku kwitną przyjemnymi dla oka kwiatkami, które wydostają się ze wspomnianej wcześniej szczeliny na środku rośliny. Muszą mieć do tego jednak zapewnione odpowiednie warunki. Kwiaty są małe, białe lub żółte, przypominające stokrotki. Wydzielają bardzo delikatny zapach. Otwierają się w ciągu dnia i zamykają się na noc.
Uprawa litopsów
W swoim naturalnym środowisku litopsy muszą zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami – suchym powietrzem, wysokimi temperaturami, mało żyzną glebą. Sprawia to, że są dość proste w codziennej uprawie w celach ozdobnych. Coraz więcej osób decyduje się na uprawę tych roślin w doniczkach we własnym domu. Podobnie jak większość sukulentów, litopsy preferują stanowiska bardzo dobrze nasłonecznione, np. na parapecie od strony południowej, a także niewielką ilość wody. Znacznie lepiej znoszą suszę niż przelanie gleby. Litopsy należy podlewać zwłaszcza latem, zimą natomiast z mniejszą częstotliwością (w okresie zimowym niemal nie potrzebują wody, ponieważ ich czynności życiowe zwalniają). W ich pielęgnacji charakterystyczne jest podlewanie obfite, jednak bardzo rzadkie.
Przed kwitnieniem litopsów potrzebny jest tzw. okres spoczynku. Rozpoczyna się on w grudniu i kończy wczesną wiosną, w okolicach marca lub kwietnia. Na okres spoczynku należy przenieść doniczki do chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10 stopni C. Pomieszczenie to musi być jednak widne, dobrze oświetlone. Podlewanie nie jest konieczne. Pod koniec okresu spoczynku doniczki z litopsami można zacząć podlewać nieco częściej, zwiększając jednocześnie temperaturę w pomieszczeniu.
Nawożenie litopsów nie jest konieczne, ponieważ są one przyzwyczajone do wzrostu w glebach bardzo ubogich w składniki odżywcze. Nie bez powodu mówi się, że litopsy są roślinami idealnymi dla osób, które zapominają o podlewaniu lub po prostu nie mają ręki do kwiatów.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bączek-Kwinta R., Korzenie-szczotki, liście na baczność, echolokacja – jak szczegóły budowy zewnętrznej pozwalają roślinom na dostosowanie się do środowiska, Problemy Nauk Biologicznych, 3/2015.
- https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/937-uprawa-litopsow-zywych-kamieni.
Zostaw komentarz