Kwiaty jadalne są powszechnie wykorzystywane w nie tylko w gastronomii, ale i w medycynie alternatywnej (zwłaszcza ziołolecznictwie). Należy jednak pamiętać, aby przed spożyciem szczegółowo sprawdzić poziom ich bezpieczeństwa oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zdrowotne. W innym razie może dojść do pomyłki skutkującej spożyciem podobnych w wyglądzie kwiatów trujących.
Spis treści
Kwiaty jadalne – charakterystyka
Kwiaty ziół, roślin ozdobnych oraz warzyw od tysięcy lat z powodzeniem wykorzystuje się w ziołolecznictwie oraz jako ważny składnik regionalnej kuchni wielu krajów. Współcześnie uważa się, że około 80 różnych gatunków kwiatów można bezpiecznie stosować jako żywność dla człowieka. Takie kwiaty mogą być spożywane świeże lub suszone, jak również można je kandyzować, krystalizować lub marynować. Przyrządza się z nich herbaty, syropy, nalewki, wina, ciepłe potrawy, zupy, desery lub aromatyczny cukier. Kwiaty jadalne są surowcem niskokalorycznym. Zawierają przy tym dużo witamin, minerałów, olejków eterycznych, karotenoidów, polifenoli oraz innych związków wyróżniających się wysoką aktywnością antyoksydacyjną.
Jak w przypadku wszystkich surowców roślinnych, tak i one mogą wchodzić w interakcję z lekami, dlatego osoby przewlekle chore, stosujące farmakoterapię, przed spożyciem powinny skonsultować się z lekarzem. Warto także poznać wszelkie przeciwwskazania zdrowotne do spożycia wybranego gatunku rośliny jadalnej.
Przykłady kwiatów jadalnych
Do grona cenionych kwiatów jadalnych zalicza się m.in.:
- liliowce – można je mrozić i przechowywać w zamrażalniku nawet przez kilka miesięcy. Wykazują działanie krwiotwórcze, a w postaci suszonej zawierają nawet 20-krotnie więcej żelaza niż szpinak. Wykazano, że poprawiają samopoczucie, dlatego w ziołolecznictwie stosuje się je przy apatii, przemęczeniu, bezsenności i spadkach nastroju. Można przyrządzać z nich efektowne sałatki;
- dyniowate – kwiaty wszystkich roślin dyniowatych są jadalne. Można je jeść na wiele sposobów, przeważnie jednak wykorzystuje się je do gotowania, smażenia i pieczenia w piekarniku;
- nasturcje – można jeść je na surowo bezpośrednio po zerwaniu z rośliny, ale także jako dodatek do sałatek czy makaronów. Zawierają mnóstwo witaminy C i dzięki temu wzmacniają naczynia krwionośne oraz zwiększają ogólną odporność organizmu;
- ogórecznik – niebieskie kwiaty są wyjątkowo miododajne. Można dodawać je do rozmaitych potraw, a także parzyć z nich zdrowotne napary ziołowe. Wykazują właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, zmniejszając ryzyko chorób cywilizacyjnych. Działają uspokajająco i poprawiają samopoczucie;
- piwonie – zwłaszcza piwonia chińska, będąca jednym z najpopularniejszych ziół w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Pomagają w leczeniu chorób prostaty, padaczki, schorzeń układu nerwowego. Stosuje się je jako naturalny lek uspokajający, lek przeciwskurczowy oraz lek moczopędny. Mogą nawet obniżać ciśnienie tętnicze krwi;
- pysznogłówka – jest stosowana m.in. przy niestrawnościach i wzdęciach. Podobnie jak mięta, ma działanie uspokajające, łagodzące i jest podawana osobom cierpiącym na zaburzenia rytmu snu, bóle głowy, bóle reumatyczne i bóle menstruacyjne. Można ją wykorzystywać przy grypie, przeziębieniu i infekcjach jamy ustnej. Kwiaty tej rośliny są wyjątkowo świeże i aromatyczne (z nutą mięty), co zawdzięczają olejkom eterycznym;
- goździki – mają właściwości moczopędne, stymulują układ pokarmowy, obniżają ciśnienie krwi. Dodatkowo łagodzą gorączkę, wspomagają leczenie nadkażeń bakteryjnych i oczyszczają organizm z toksyn. Mają smak gorzko-słodki, lekko pikantny, korzenny, przez co są świetną przyprawą m.in. do ciast, herbat, grzańca, ale i dań mięsnych.
Do grona innych kwiatów jadalnych zaliczyć można ponadto: kropliki, wyżliny większe, bławatki, bez czarny, bratki, kwiaty cukinii (pączki kwiatowe), fiołki, głóg, koniczynę, jeżówkę, lawendę i wiele innych.
Kwiaty jadalne – czy są bezpieczne?
Zasady uprawy kwiatów jadalnych muszą być zupełnie inne, niż ma to miejsce w przypadku kwiatów przeznaczonych do celów dekoracyjnych lub bukieciarstwa. Sprawę utrudnia brak uregulowań prawnych w zakresie wymagań stawianych uprawom, a także warunków przechowywania i konsumpcji. Według niektórych autorów wiele kwiatów można uznać za tzw. nową żywność, jako że nie stanowiły one produktu żywnościowego przed dniem 15 maja 1997 r., gdy wchodziła ustawa o składnikach żywności. Odpowiednio uprawiane i przygotowane kwiaty jadalne są jednak całkowicie bezpieczne.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Stefaniak A., Grzeszczuk M., Charakterystyka wybranych gatunków roślin ozdobnych o kwiatach jadalnych, Annales UMCS, 4/2015.
- Śmiechowska M., Czynniki wpływające na atrakcyjność kwiatów jadalnych, Nauki Inżynierskie i Technologie, 1/2018.
- Kalemba-Drożdż M., Cierniak A., Kwiecień I., Owoce, jadalne kwiaty i liście dzikich roślin – surowce polifenolowe działają jako skuteczne czynniki przeciwutleniające i genoprotekcyjne, 2022.
- Fleischhauer S., Guthmann J., Spiegelberger R., Jadalne rośliny dziko rosnące, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
Zostaw komentarz