Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 września 2023

Kłącze tatarakuKłącze tataraku to naturalny surowiec roślinny wykorzystywany w celach leczniczych i kosmetycznych. Od setek lat stanowi ważny element ziołolecznictwa i medycyny alternatywnej. Kłączem zwiemy zgrubiałe pędy roślin pełniące głównie funkcję organu spichrzowego i przetrwalnikowego. Dzięki temu bogaty jest w cenne składniki aktywne.

Kłącze tataraku – skład

Kłącze tataraku jest bogate w olejki eteryczne, których głównymi składnikami są:

  • kalamen;
  • azaron;
  • eugenol;
  • kamfen;
  • selinen;
  • gwajen;
  • pinen;
  • mircen.

Dodatkowo surowiec ten zawiera:

Powyższe składniki w odpowiednich proporcjach wpływają na lecznicze właściwości tataraku.

Kłącze tataraku – właściwości zdrowotne

Z kłącza tataraku najczęściej pozyskuje się napary, wyciągi i odwary, które wykazują działanie żółciopędne, moczopędne i rozkurczowe. Mogą minimalizować objawy bolesnych menstruacji u kobiet oraz przeciwdziałać zaparciom. Poprawiają trawienie i zmniejszają bóle brzucha wynikające z niestrawności. Kłącze tataraku jest wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju infekcji, w tym grypy, ponieważ działa rozgrzewająco, napotnie i zbija wysoką gorączkę. Ze względu na działanie uspokajające napary te poleca się osobom znerwicowanym.

Aby przygotować napar wystarczy zalać około 50 g pokrojonego lub sproszkowanego kłącza tataraku 0,5 l wrzącej wody. Całość nakrywamy i parzymy przez około 10 minut. Aby uzyskać jeszcze silniejszy wywar kłącze tataraku gotujemy w wodzie przez 10 minut na małym ogniu. Wywar można stosować również miejscowo lub dodawać do kąpieli.

Kłącze tataraku w kosmetologii

Kłącze tataraku warto wykorzystać także podczas pielęgnacji włosów i skóry. W odniesieniu do skóry działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, dlatego poleca się go zwłaszcza do mycia i tonizowania skóry trądzikowej. Ponadto płukanki z kłącza tataraku wzmacniają włosy i dodają im objętości. Warto wypróbować ich zwłaszcza przy tendencji do przetłuszczania się skóry głowy oraz łupieżu.

Kłącze tataraku – przeciwwskazania

Zawsze należy pamiętać, że tatarak stosowany w nadmiernych ilościach jest toksyczny. Dlatego należy zachować umiar i sięgać po tę roślinę wyłącznie w sytuacjach zapotrzebowania. Do przeciwwskazań zaliczamy przede wszystkim ciążę – ze względu na silne działanie rozkurczające może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Innymi przeciwwskazaniami są: bardzo niskie ciśnienie krwi, przyjmowanie leków uspokajających i psycholityków, nieustabilizowane choroby krążenia.

Kłącze tataraku – wskazania

Wskazaniami do użycia kłącza tataraku są między innymi:

Najlepiej skonsultować przyjmowanie kłącza tataraku ze specjalistą zajmującym się ziołolecznictwem. Warto przedstawić mu również listę chorób oraz przyjmowanych leków i suplementów diety.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaczmarczyk-Sedlak I., Ciołkowski A., Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami