Kiedy owocują poziomki i jak dbać o te wyjątkowe rośliny, aby w sezonie ich owocowania cieszyć się niezwykle smacznymi i zdrowymi jagodami? Poziomki znane są powszechnie jako mniejsza wersja truskawek. Różnią się także nieco smakiem, który w przypadku poziomki jest intensywniejszy. Co warto wiedzieć o ich owocowaniu?
Spis treści
Kiedy owocują poziomki?
Sezon na poziomki obejmuje okres od czerwca do lipca, choć tak naprawdę owocowanie ich zależy głównie od uprawianej odmiany. Czerwiec i lipiec to czas owocowania przede wszystkim odmian dzikich. W przypadku poziomek uprawianych w przydomowych ogródkach okres owocowania może prezentować się następująco:
- poziomka Baron von Solemacher – owocuje od czerwca do późnej jesieni, a jej owoce są bardzo smaczne, choć mniej słodkie niż ma to miejsce w przypadku innych odmian;
- poziomka Rugia – owocuje od drugiej połowy czerwca, aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Jej owoce są bardzo słodkie, a sama roślina jest odporna na wahania temperatur czy choroby;
- poziomka Regina – owocuje od czerwca, aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Owoce są owalne, a ich wielkość dochodzi nawet do 3 cm średnicy. Są przy tym słodkie i niezwykle aromatyczne.
Tak naprawdę większość odmian poziomki jest dość odporna na mróz i owocuje aż do wystąpienia pierwszych przymrozków, co może mieć miejsce nawet późnym październikiem. W związku z tym przez wiele miesięcy można cieszyć się tymi wyjątkowymi owocami. Poziomki najintensywniej owocują w drugim lub trzecim roku po posadzeniu.
Poziomki – właściwości zdrowotne
Z czego, oprócz wyjątkowego, słodkiego smaku, słyną owoce poziomek? Jest to roślina jagodowa o niezwykle cennych właściwościach prozdrowotnych. Udowodniono, że działają one ściągająco, delikatnie moczopędnie oraz wzmacniająca. Składniki zawarte w poziomkach są adaptogenami, pozwalają więc organizmowi na przystosowanie się do różnych, także mniej sprzyjających warunków. To z kolei wpływa na wzmocnienie organizmu. Owoce poziomek mogą łagodzić biegunki różnego pochodzenia oraz dodają energii. Bardzo dobrze sprawdzają się jako element śniadania (owsianki, smoothie, sałatek owocowych, samodzielnie wykonanych konfitur i soków), zapewniając siłę na cały dzień.
Wykazano również, że poziomki przyspieszają przemianę materii i są niskokaloryczne. Z tego względu bardzo dobrze sprawdzą się w diecie osób redukujących masę ciała, z nadwagą i otyłością, odchudzających się. Poziomki wzmacniają organizm i poprawiają apetyt. Są skarbnicą witaminy C, witaminy E, błonnika pokarmowego, antyoksydantów oraz licznych związków mineralnych. Co ważne, wykorzystać można nie tylko owoce, ale również liście poziomek. Nadają się one do nasiadówek, płukanek, naparów. Zwłaszcza celem detoksykacji organizmu, łagodzenia stanów zapalnych oraz przy przeziębieniu i chorobach nerek.
Uprawa poziomek – istotne wskazówki
Przed posadzeniem poziomek należy odpowiednio przygotować glebę. W pierwszej kolejności się ją spulchnia, usuwa z niej chwasty i kamienie. Dobrym wyborem jest umieszczenie w wykopanym dołku warstwy kompostu – można przygotować go samodzielnie w domu. Poziomki preferują glebę żyzną, przepuszczalną, o pH 5,5-6,0. Piaszczyste i gliniaste gleby zupełnie się nie sprawdzą. Sadzonki umieszcza się w gruncie jesienią, choć można tego dokonać również wczesną wiosną, w kwietniu. Po umieszczeniu rośliny w glebie i zakopaniu i jej podziemnych części, całość należy obficie podlać.
Wybierając miejsce docelowe w ogrodzie dla swoich poziomek, należy pamiętać, że preferują one stanowiska raczej zacienione lub częściowo zacienione. Silne, pełne słońce będzie niekorzystnie wpływać na rozwój tych roślin. Liście poziomek są dość wrażliwe na poparzenia słoneczne. Jako że poziomki lubią wapń, warto zadbać o uzupełnienie poziomu tego pierwiastka w glebie jeszcze przed posadzeniem sadzonek.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zostaw komentarz