Aktualizacja: 5 sierpnia 2024
Kiedy owocują maliny, jak sprawić, aby w każdym sezonie na krzakach znajdowała się naprawdę duża liczba tych owoców oraz aby były one jak najsmaczniejsze? Odpowiedzi na te pytania powinna znać każda osoba interesująca się ogrodnictwem w zakresie krzewów owocowych. Maliny należą do najpopularniejszych i najbardziej lubianych owoców w Polsce. Ze względu na właściwości prozdrowotne i bogaty skład warto uprawiać je w przydomowym ogródku.
Spis treści
Kiedy owocują maliny?
Dokładny czas owocowania malin w dużej mierze zależy od posadzonych rodzajów tych krzewów owocowych. Ogólny podział wyróżnia maliny jesienne oraz maliny letnie. Te pierwsze owocują najobficiej głównie między połową sierpnia a październikiem, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki. Maliny letnie natomiast wydają owoce między czerwcem a lipcem. Dokładny harmonogram owocowania malin w zależności od ich rodzajów prezentuje się następująco:
- Radziejowa – od końca czerwca do końca sierpnia;
- Laszka – od końca czerwca do pierwszego tygodnia sierpnia;
- Sokolica – od końca czerwca do pierwszego tygodnia września;
- Litacz – od końca czerwca do drugiego tygodnia września;
- Bristol – od pierwszego tygodnia lipca do pierwszego tygodnia września;
- Jewel – od trzeciego tygodnia lipca do drugiego tygodnia września;
- Fallgold – od czwartego tygodnia lipca do pierwszego tygodnia października;
- Delniwa – od czwartego tygodnia lipca do pierwszego tygodnia października;
- Polka – od końca lipca do trzeciego tygodnia października;
- Rubin – od końca lipca do pierwszego tygodnia października;
- Pokusa – od drugiego tygodnia sierpnia nawet do początku listopada.
Decydując się na uprawę malin, warto więc szczegółowo dowiedzieć się, w jakich okresach można spodziewać się owoców. Powyższa rozpiska jest jedynie szacowana, ponieważ wiele zależy od miesiąca, w którym pojawią się pierwsze przymrozki oraz od ogólnej temperatury w ciągu poszczególnych tygodni.
Duże maliny – jak wyhodować?
Aby co roku cieszyć się pysznymi i obfitymi zbiorami, należy zadbać o ogólne korzystne warunki pod uprawę tych owoców. O czym należy pamiętać?
Uprawa malin – stanowisko
Maliny preferują stanowiska bardzo dobrze nasłonecznione i ciepłe, ale jednocześnie osłonięte przed nadmiernym wiatrem. Jedynie niektóre gatunki mogą rosnąć na lekko zacienionych stanowiskach – należy upewnić się co do tego jeszcze przed zakupem sadzonek. Jeśli sadzone będą większe ilości krzewów malin, należy pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy kolejnymi rzędami w wymiarze 1,5-2 m oraz o zachowaniu odstępów między kolejnymi sadzonkami w jednym rzędzie w wymiarze około 70 cm.
Wymagania glebowe
Maliny najlepiej rosną na glebach lekkich, przewiewnych, dobrze przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie na poziomie 6,5 pH. Gleba nie powinna jednak zbyt szybko wysychać, a jeśli tak się dzieje, należy pamiętać o systematycznym i częstym podlewaniu – maliny lubią wilgotne gleby i stały dostęp do tak potrzebnej im wody. W przypadku ubogich gleb przed posadzeniem krzewów malin rekomenduje się zastosowanie kompostu lub nawozu.
Sadzenie malin i ich pielęgnacja
Aby cieszyć się dużymi i pysznymi owocami malin, należy posadzić krzewy w dogodnej porze. Najlepszym okresem nasadzenia krzewów malin jest jesień, ale jeszcze przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Temperatura powietrza jest wówczas odpowiednia, a gleba znacznie bogatsza w składniki odżywcze niż ma to miejsce wiosną. Świetnie sprawdzi się więc wrzesień lub październik. Dodatkowa należy pamiętać o systematycznym przycinaniu malin raz w roku – w innym razie nadmiernie się rozrosną. Przycinanie stymuluje też nowe pędy, co ma kluczowe znaczenie dla obfitości zbiorów. Na zimę warto osłonić krzewy agrowłókniną lub słomą.
Dla lepszego owocowania warto pamiętać o regularnym nawożeniu malin. Pierwszy taki zabieg powinien odbyć się wczesną wiosną tuż po zakończeniu się przymrozków, kolejny natomiast kiedy pędy mają już kilkanaście centymetrów. W maju wykonuje się trzecie nawożenie. Krzewy malin lubią nawozy, komposty i inne wspomagacze zawierające spore ilości azotu.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zostaw komentarz