Kolagen do picia
Kolagen do picia

KaparyKapary to półkrzew o zdrewniałej łodydze, od której odchodzą we wszystkich kierunkach długie i delikatne gałązki. Właściwości spożywcze rośliny znane są już od dawna, dlatego stanowi składnik wielu wykwintnych dań. Współcześnie, w farmacji i medycynie zastosowanie znajdują kwiaty kaparów, kora lub korzenie.

Kapary – charakterystyka

Gałązki krzewu okryte są ciasno małymi listkami. U nasad ich ogonków znajdują się kolczaste przylistki, które zakwitają dość efektownie najpierw białymi, a później różowymi kwiatami. Owoc stanowi zielona i mięsista jagoda o czerwonym miąższu. Kapary posiadają wiele zastosowań w kuchni i farmacji. Ciekawostką jest natomiast, że w krajach azjatyckich korze krzewu przypisuje się zdolność łagodzenia dolegliwości bólowych o podłożu reumatycznym, zaś przy bólach zębów należy ją żuć.

Skład

Kapary składają się głównie z wody, jednak pozostałe składniki są niezwykle cenione ze względu na swoje właściwości. Kwiaty kaparów są bogate między innymi w:

Natomiast w korze krzewu odkryto alkaloid – stachydrynę, a w korzeniach – glikozyd o nazwie kapparydyna.
Jednym z najbardziej docenianych składników odżywczych w kaparach są flawonole, a dokładniej kempferol, rutyna i kwercetyna. Uznaje się nawet, że kapary zawierają więcej kwercetyny, niż jakakolwiek inna roślina.

Zastosowanie w medycynie

Kapary dobrze wpływają na układ pokarmowy, ponieważ przyspieszają metabolizm tłuszczów i wspomagają trawienie. W efekcie wspomagają odchudzanie i poleca się je osobom szczególnie pilnującym wagi. Polifenole należą do cennych przeciwutleniaczy, co oznacza, że zwalczają wolne rodniki. Działają zatem antynowotworowo i opóźniają procesy starzenia się.

Rutyna z kolei uszczelnia naczynia krwionośne, ułatwia przyswajanie innych, cennych substancji oraz spowalnia utlenianie witaminy C. Można zatem stwierdzić, że korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego zwiększając odporność.

Picie naparów z kwiatu krzewu znajduje zastosowanie w leczeniu i profilaktyce schorzeń oraz infekcji górnych dróg oddechowych.

Zastosowanie w gastronomii

Kapary tak często dostępne w sklepach spożywczych to nic innego, jak ususzone pączki kwiatowe rośliny. Z wyglądu przypominają nieco brukselkę, są jednak mniejsze i podobne do oliwek. Smak określa się jako gorzki, cierpki lub delikatnie ostry (zwłaszcza w przypadku marynowanych kaparów). W sklepach można otrzymać kapary suszone, marynowane oraz świeże. Stanowią świetny dodatek do zup, sosów czy doprawienia każdego innego dania, np. rybnego czy tataru. Ciekawym i docenianym połączeniem jest smak kaparów i cytryn w sosie, który następnie można podać do ryb i owoców morza. Ciekawostką jest, że w Azji do celów spożywczych konserwuje się młode pędy kaparów, a następnie podaje się je jako zimną przekąskę. Z kolei w krajach śródziemnomorskich zaleca się picie soku ze świeżych owoców rośliny, zwłaszcza przy niedoczynności tarczycy.

Bibliografia

  1. Sztaba D., Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw, Farmacja Polska, 1/2009.
  2. Gheribi E., Związki polifenolowe w owocach i warzywach, Medycyna Rodzinna, 4/2011.
  3. USDA National Nutrient Database for Standard Reference.
  4. Mohammad S., Kashani H., Azarbad Z., Capparis spinosa L., Propagationi and Medicinal uses, Life Science Journal, 9/2012.
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami