Aktualizacja: 4 października 2023
Kamelia japońska (łac. Camellia japonicato) wyjątkowo piękna roślina naturalnie występująca na terenach Azji Wschodniej oraz Południowej. Wyróżnia się dużymi, czerwonymi kwiatami, a surowce z niej pochodzące można wykorzystywać w kosmetologii czy medycynie alternatywnej. Z kamelii japońskiej pozyskuje się również niezwykle cenny olej – olej tsubaki.
Spis treści
Kamelia japońska – charakterystyka
Kamelia japońska jest rośliną trudną w uprawie ze względu na swoje wymagania. Nie toleruje silnego wiatru, preferuje glebę kwaśną, piaszczystą lub gliniastą, bogatą w składniki odżywcze oraz potrzebuje dużej ilości wody do wzrostu. Stanowiska pod uprawę powinny być półcieniste. Roślina kwitnie od marca do kwietnia, a jej kwiaty mają kształt rozety, są duże. To krzew ozdobny, który może wzrastać na wysokość nawet 6 metrów.
Kamelia japońska ma ciemnozielone, błyszczące liście, w kształcie owalne lub eliptyczne. Zazwyczaj są skórzaste w dotyku i mają ostre, spiczaste zakończenie. Kwiaty kamelii japońskiej są duże i okazałe. Charakteryzują się piękną, regularną budową. Zazwyczaj mają od 5 do 9 płatków, które mogą być w różnych kolorach, w zależności od odmiany. Najczęściej spotyka się kwiaty w kolorze czerwony oraz w wielu odcieniach różu. Po kwitnieniu kamelii japońskiej, mogą pojawić się małe, kuliste owoce. Są zwykle jednak one niewielkie i nie stanowią głównego powodu uprawy tej rośliny.
Nasiona dostarczają glikozydu kameliny, służącego do produkcji leków nasercowych. Liście zawierają z kolei spore ilości olejku eterycznego (eugenolu) o silnym działaniu bakteriobójczym, jak również substancje fenolowe i flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwnowotworowym oraz chroniącym komórki nerwowe. W Polsce kamelie uprawia się jako rośliny pojemnikowe, kwitnące zimą. Natomiast w krajach europejskich o łagodniejszym klimacie sadzi się je także w gruncie.
Olej tsubaki – właściwości
Olej tsubaki pozyskiwany z kamelii japońskiej jest produktem o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu w kosmetologii. Można go stosować bezpośrednio na skórę lub na włosy, nie wywołuje uczuleń i nie podrażnia. Sprawdzi się do pielęgnacji każdego typu cery – cery tłustej, cery mieszanej, cery suchej, cery pozbawionej blasku czy cery problematycznej, jak również do pielęgnacji skóry głowy. Łagodzi nasilenie łupieżu i intensywnie odżywia cebulki włosów. Zaaplikowany na same końcówki włosów chroni przed ich rozdwajaniem się i puszeniem, przez co cała fryzura wygląda na zdrowszą. Zawiera w swoim składzie cenne związki takie jak:
- witamina E;
- witamina A;
- witaminy z grupy B;
- polifenole;
- kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6;
- skwalan;
- olejki eteryczne.
Uważa się, że olej z kamelii japońskiej ma więcej kwasu oleinowego niż słynna oliwa z oliwek (i to o aż 10%). To bardzo dobry produkt do olejowania włosów – wygładza je i dodaje im blasku, dodatkowo chroniąc przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Olej tsubaki można dodawać także do domowych, własnoręcznie przyrządzonych kosmetyków. Przykładowo wystarczy zmieszać pół łyżeczki oleju tsubaki z łyżką Spiruliny w proszku i łyżeczką jogurtu naturalnego, aby uzyskać nawilżającą maskę na twarz, ciało lub włosy.
Olej tsubaki – przeciwwskazania
Olej tsubaki jest neutralny dla ludzkich tkanek, niezwykle łagodny i korzystnie działający. Nie wywołuje stanów zapalnych, uczuleń czy podrażnień oraz nie nasila problemów dermatologicznych. Z tego względu można aplikować go bezpośrednio na ciało. Nie ma przeciwwskazań do korzystania z oleju tsubaki. Przed użyciem należy jednak wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia lub pod obojczykiem, co jest polecane w przypadku każdego produktu roślinnego, bez względu na jego poziom bezpieczeństwa.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rozmnażanie Camellia japonica L. z wykorzystaniem technik in vitro, Oferta Wdrożeniowa, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka ul. Pomologiczna 18.
- Pereira A., Garcia-Perez P., Cassani L., Chamorro F., Cao H., Barba F., Simal-Gandara J., Prieto M., Camellia japonica: A phytochemical perspective and current applications facing its industrial exploitation, Food Chemistry, 13/2022.
Zostaw komentarz