Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 marca 2025

Kaktus Bożego NarodzeniaKaktus Bożego Narodzenia tak naprawdę nie jest prawdziwym kaktusem, czyli rośliną o sztywnych liściach pokrytych ostrym igliwiem. To popularna roślina nazywana jest także grudnikiem lub szlumbergerą, należąca do rodziny kaktusowatych. Charakteryzuje się przyjemnymi dla oka, niewielkimi kwiatkami, które kwitną najobficiej właśnie w grudniu.

Kaktus Bożego Narodzenia – jak wygląda?

Grudnik należy wprawdzie do roślin z rodziny kaktusowatych, jednak nie posiada ostrych, charakterystycznych dla kaktusów kolców. Jedyne co można zauważyć na brzegach liści do wypustki, które swoim wyglądem mogą imitować kolce. Roślina ma spłaszczone członowane pędy, kępiasto wyrastające z podłoża w postaci niewielkich krzaczków. Człony pędów są zatem płaskie, zaokrąglone i ułożone podobnie jak ogniwa łańcucha. Rozgałęziają się widlasto na wszystkie strony. Roślina w postaci doniczkowej dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości, zwykle jest jednak niższa.

Najbardziej cenioną częścią kaktusa bożonarodzeniowego są jednak jego kwiaty. Wyrastają w okresie jesiennym lub zimowym z pączków znajdujących się wcześniej w stanie uśpienia. Zauważyć je można na szczytach najmłodszych pędów – na tych starszych raczej nie występują lub występują rzadko. Mają intensywną barwę, która może różnić się w zależności od wielu czynników – najczęściej jest ona różowa lub czerwona.

Kaktus bożonarodzeniowy – pielęgnacja

Szlumbergery wymagają do prawidłowego wzrastania temperatury około 10-14 stopni C w okresie kwitnienia, dzięki czemu mogą kwitnąć w takich warunkach obficie nawet przez 6-8 tygodni. Okres kwitnienia przypada na listopad i grudzień, obejmuje więc Święta Bożego Narodzenia. Właśnie dlatego zwie się tę roślinę kaktusem bożonarodzeniowym. Roślina ta nie ma żadnego zapachu, potrafi jednak bardzo dobrze oczyszczać powietrze w domowych pomieszczeniach. Z łatwością można ją rozmnażać, wykorzystując w tym celu sadzonki pędowe. Nie ma potrzeby przycinać grudnika, dba się jednak o jego pozostałe potrzeby związane z uprawą doniczkową, a jest ich kilka.

Zobacz również: Dlaczego grudnik więdnie?

Ciekawostką jest, że szlumbergery rosną w naturze w dżunglach jako epifity. Epifitami zwiemy natomiast rośliny rosnące na innych roślinach, jednak niebędące dla nich pasożytami. Korzystają z nich jako podpory, jednak odżywiają się całkowicie samodzielnie. W ekosystemach lądowych wyrastają więc zazwyczaj w miejscach, gdzie gromadzi się martwa materia organiczna.

Kaktus Bożego Narodzenia – wymagania

Kaktus bożonarodzeniowy ma dość specyficzne wymagania, jeśli chodzi o jego pielęgnację i uprawę. Można przedstawić je następująco:

  • stanowisko – roślina może rosnąć zarówno na stanowiskach nasłonecznionych (jednak nie wystawionych na silne słońce), jak i półcienistych;
  • temperatura – w okresie kwitnienia powinna wynosić około 13-15 stopni Celsjusza. W miesiącach od sierpnia do października przechodzi w stan spoczynku, wówczas jej wymagania nieco maleją. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysokie temperatury (powyżej 19-20 stopni Celsjusza) powodują niszczenie rośliny;
  • nawożenie – najlepiej co dwa tygodnie;
  • podlewanie – gleba nie może być przelana, ale nie może też być zbyt sucha. Należy pilnować, aby stale utrzymywała lekką wilgotność.

Przy odpowiednim postępowaniu kaktus bożonarodzeniowy jest rośliną wieloletnią. Można więc cieszyć się jej walorami przez kilka kolejnych świąt.

Zobacz także: Czym podlewać grudnika?

Ciekawostki o kaktusie Bożego Narodzenia

Grudnik jest popularną rośliną w wielu krajach, nie tylko w Polsce. W niektórych kulturach uznaje się go wręcz za symbol szczęścia i miłości, a gdy zaczyna kwitnąć, mówi się o dobrej wróżbie dla całego domostwa. Roślina ta występuje w różnych ciekawych kolorach, od pastelowych odcieni do tych bardziej intensywnych, przez co nie tylko jest wspaniałą dekoracją świąteczną, ale i można tworzyć z niej oryginalne kompozycje. Grudnik jest nie tylko przepiękną roślinką doniczkową, ale również przepełnia go symbolika i tradycja. Mówi się, że jeśli kwitnie nieprzerwanie przez cały okres świąt Bożego Narodzenia, atmosfera świąteczna w danym domu jest radosna i spokojna, a domownicy potrafią żyć ze sobą w zgodzie.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czekalski M., Ogólna uprawa roślin ozdobnych, Wrocław 2010.
  2. Danae H., Domowa dżungla. Jak wypełnić każdy dom szczęśliwymi roślinami, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami