Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jak sadzić maliny?Jak sadzić maliny, aby każdego roku cieszyć się niezwykle słodkimi i smacznymi owocami oraz aby roślina nie była podatna na choroby czy uszkodzenia? Maliny z całą pewnością należą do krzaczków owocowych najchętniej uprawianych w polskich, przydomowych ogródkach. Mają jednak swoje wymagania, o których zawsze należy bezwzględnie pamiętać.

Malina – wymagania glebowe

Maliny najlepiej rosną na stanowiskach raczej nasłonecznionych, choć istnieją odmiany preferujące miejsca zacienione. Należy bezwzględnie upewnić się odnośnie tych wymagań, zanim kupi się sadzonki. Dla wszystkich malin najbardziej szkodliwe są jednak przymrozki i mroźny wiatr, występujące w okresie zawiązywania pąków. To czas, w którym należy osłonić rośliny i odpowiednio je zabezpieczyć. Ma to jednak miejsce już po posadzeniu, na etapach późniejszej pielęgnacji.

Odnośnie gleby, maliny preferują stanowiska przepuszczalne, przewiewne, ale jednocześnie wilgotne. Należy więc pamiętać o systematycznym podlewaniu krzaków. Odczyn pH gleby pod maliny powinien być lekko kwaśny, na poziomie 6,5. Jeśli w ogrodzie przeważa gleba zasadowa, w miejscu uprawy malin należy zakwasić ją odpowiednimi preparatami. Gleby ubogie w związki mineralne należy dodatkowo nawieźć kompostem lub nawozem.

Podlewanie malin jest niezbędne w przypadku dłużej trwających upałów i dni bezdeszczowych, a także w przypadku gleby suchej i przewiewnej. Z kolei zastosowanie ściółkowania uchroni maliny przed nadmiernym rozrostem okolicznych chwastów, co przełoży się nie tylko na rozwój roślin, ale również na wygodę ich uprawy. Każdy ogrodnik powinien dodatkowo pamiętać o przycinaniu krzewów malin dwukrotnie w ciągu roku. Jak zatem widać maliny są raczej wymagającymi owocami.

Jak sadzić maliny?

Sadzonki malin sadzi się w rzędach, między którymi należy zachować odległość około 2 m. Dzięki temu w przyszłości, jak rośliny zaczną się rozrastać, nie będą dla siebie konkurencją i możliwe będzie komfortowe zbieranie dojrzałych owoców. Odległość pomiędzy poszczególnymi krzaczkami w jednym rzędzie wynosi około 50 cm. Krzaczki malin wsadza się do przygotowanej wcześniej, nawiezionej i zakwaszonej gleby dość płytko. Zwykle na głębokość zaledwie kilku centymetrów (2-3), zasypując korzenie wilgotną glebą. Doświadczeni ogrodnicy często decydują się na sadzenie krzaczków malin w rzędach podwyższanych, czyli na tak zwanych wałach. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka ewentualnych chorób korzeni.

Kiedy sadzić maliny?

Maliny można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Należy jednak upewnić się, że dni są jeszcze ciepłe, pozbawione ryzyka zimowych przymrozków. Przyjmuje się, że jesień jest zdecydowanie korzystniejszą porą nasadzenia malin, ponieważ w sklepach miejsce ma znacznie większy wybór odmian sadzonek, gleba jest bogatsza w składniki mineralne, niż ma to miejsce wiosną, a więc sadzonka zyskuje większe szanse na przyjęcie się.

Kiedy owocują maliny?

Czas owocowania malin zależy głównie od wybranej odmiany. W przypadku najpopularniejszych odmian może prezentować się następująco:

  • Polka – od końca lipca do połowy października;
  • Polana – od połowy sierpnia do końca października;
  • Pokusa – od połowy sierpnia do końca października;
  • Poranna Rosa – od początku września do końca października.

Smakosze malin mogą zdecydować się na uprawę kilku różnych odmian jednocześnie. Wówczas mają okazję wypróbować różnego rodzaju owoce, a następnie pozostawić w ogrodzie wyłącznie te krzaki malin, które smakują im najbardziej oraz które przyjęły się najlepiej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami