Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 sierpnia 2024

Jak sadzić maliny żeby się nie rozrastały?Jak sadzić maliny żeby się nie rozrastały? To częste pytanie ogrodników i osób rozpoczynających swoją przygodę z uprawą tych pysznych i zdrowych owoców. Dużą wadą krzewów malin jest zdolność do szybkiego i nadmiernego rozrastania się, zajmując partię ogrodu, które nie były przeznaczone pod uprawę. Jak temu przeciwdziałać?

Jak szybko rosną maliny?

Maliny zalicza się do krzewów owocowych rosnących bardzo szybko – owocami można cieszyć się w większości przypadków już następnego roku po posadzeniu. Kwitną one na przełomie wiosny i lata, zaś dokładne miesiące owocowania zależą od uprawianego gatunku maliny. Krzewy malin mogą wzrastać do wysokości 2 m już w przeciągu pierwszych kilku lat. Następnie nie rosną na wysokość, lecz intensywnie rozrastają się w bok. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie sadzenia młodych krzewów – odstępy pomiędzy poszczególnymi, sąsiednimi sadzonkami nie powinny być mniejsze niż pół metra. Całą pewnością nie należy jednak rezygnować z uprawy krzewów malin tylko dlatego, że szybko się one rozrastają i wymagają nieco pracy. Maliny to jedne z najpopularniejszych owoców uprawianych w Polsce, zawierające bogactwo cennych składników odżywczych oraz nadające się zarówno do spożywania na surowo, jak i do wypieków, przetworów, nalewek, czy nawet dań wytrawnych, w tym mięs.

Jak sadzić maliny żeby się nie rozrastały?

Właściwa technika sadzenia oraz lokalizacja sadzonek w ogródku pomagają utrzymać krzewy w ryzach. O czym należy pamiętać?

Odległość między krzewami malin

Podczas sadzenia krzewów malin, odpowiednia odległość między nimi jest kluczowa dla zapobiegania ich nadmiernemu rozprzestrzenianiu się. Jednocześnie pozwala na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz dostępu do światła słonecznego. Zbyt blisko posadzone krzewy mogą prowadzić do konkurencji o zasoby, co osłabia je i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób roślin. Z kolei zbyt daleko posadzone dają roślinie sygnał, że ma wokół siebie bardzo dużo miejsca i może coraz bardziej się rozrastać. Choć zaleca się, żeby odległość między poszczególnymi krzewami nie była mniejsza niż pół metra, optymalną odległością jest około 70-90 cm, nie więcej. Z kolei pomiędzy kolejnymi rzędami niezbędna jest odległość około 2 metrów. Pozwoli to roślinom prawidłowo się rozwijać oraz da możliwość wygodnego zbierania owoców w późniejszym terminie.

Sadzenie malin w pojemnikach

Chcąc ograniczyć nadmierne rozrastanie się krzewów malin w przyszłości, warto sadzić je w specjalnych pojemnikach lub skrzyniach. Celem tego zabiegu jest ograniczenie przestrzeni dla korzeni, ponieważ To właśnie one odpowiadają za intensywny rozwój rośliny na wysokość i szerokość. Wydzielenie korzeniom mniejszej przestrzeni wpływa bezpośrednio na minimalizację tendencji rozrastania się nadziemnej części roślin na boki. Alternatywą dla pojemników jest tak zwana bariera korzeniowa. Odnosi się do montażu w glebie poziomych barierek bez żadnych otworów, co działa podobnie jak ścianki skrzyni.

Systematyczne przycinanie malin

Za pomocą regularnego przycinania krzewów malin można kontrolować rozrost tych roślin i to z bardzo wysoką skutecznością. Przycinanie ma dodatkowe zalety, ponieważ stymuluje pędy do wzrostu, co przekłada się na większą liczbę owoców w momencie owocowania. Czynność najlepiej wykonywać co roku, wczesną wiosną, a więc jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. W tym celu wykorzystuje się specjalne sekatory, aby płynnie przycinać, lecz nie miażdżyć tkanek roślin.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami