Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 lutego 2022

Jagoda kamczackaJagoda kamczacka (łac. Lonicera caerulea) jest suchodrzewem należącym do rodziny Przewiertniowatych, szeroko rozpowszechnionym na półkuli północnej, głównie w strefie klimatu umiarkowanie chłodnego. Uprawia się ją jako roślinę użytkową, ceniąc zwłaszcza jej jagody. Wykazują właściwości lecznicze, są niezwykle smaczne oraz stanowią źródło wielu wartościowych składników odżywczych. Owoce jagody kamczackiej zyskują coraz większą popularność na terenie naszego kraju.

Uprawa jagody kamczackiej

Uprawa jagód kamczackich jest bardzo prosta, ponieważ to długowieczne krzewy odporne na mróz i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie potrzebują nawet zabezpieczania na zimę, wytrzymując mrozy do -45 stopni Celsjusza. Na krzewach nie obserwuje się chorób ani szkodników, co eliminuje konieczność stosowania środków owadobójczych. Mają dodatkowo bardzo małe wymagania glebowe – dobrze czują się w ziemi o odczynie lekko kwaśnym, piaszczysto-gliniastej i wilgotnej. W pełni owocowania zbiera się od 2 do 5 kg jagód z jednego krzewu.

Jagoda kamczacka – skład

Uznaje się, że owoce tej rośliny są jednym z najważniejszych i najbogatszych źródeł związków fenolowych w codziennej diecie. Znajdziemy w nich między innymi:

Do pozostałych składników zaliczamy także:

Wszystkie te składniki korzystnie wpływają na ogólne zdrowie i samopoczucie człowieka.

Jagoda kamczacka – właściwości zdrowotne

Antocyjany, z których znane są jagody kamczackie, chronią przed rozwojem chorób nowotworowych, ponieważ cechują się wyjątkowo silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Niszczą wolne rodniki tlenowe, jednocześnie zmniejszając ryzyko wszystkich tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym chorób autoimmunologicznych. Jagody kamczackie wykorzystuje się ponadto w profilaktyce i terapii infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Mają właściwości odtruwające, także w przypadku zatruć metalami ciężkimi, toksynami czy niektórymi lekarstwami.

Sok z jagód kamczackich skutecznie leczy wrzody i liszaje, z kolei płukanki jamy ustnej wywarem z tych jagód mogą poprawić zdrowie dziąseł, zmniejszyć anginę i zwalczyć wszelkie nieżyty. Udowodniono, że składniki jagód wzmacniają naczynia krwionośne, a więc w dużym stopniu wspierają kondycję całego układu sercowo-naczyniowego. Mogą również zmniejszać intensywność objawów wielu alergii, obniżać ciśnienie krwi oraz chronić przed cukrzycą i otyłością. W Japonii zyskały tak dużą popularność, że zwie się je eliksirem życia.

Na końcu warto wspomnieć, że jagody kamczackie (oraz wszelkie inne ciemne jagody) korzystnie wpływają na narząd wzroku i funkcję prawidłowego widzenia. Ze względu na wysoką zawartość witaminy A oraz antyoksydantów, zapobiegają rozwojowi zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Regularne spożycie jagód sprawia, że krążenie w naczyniach włosowatych siatkówki poprawia się, co przeciwdziała ewentualnym stanom zapalnym. Dodatkowo poprawia się ostrość widzenia i zdolność do widzenia po zmroku.

Jak spożywać jagody kamczackie?

Spożywa się dojrzałe owoce, z których można także pozyskać dżem, sok, susz czy nalewkę. Z powodzeniem można je mrozić i wykorzystywać w późniejszym czasie do owocowych deserów. W aptekach i sklepach zielarskich bez problemu znajdziemy suplementy diety z dodatkiem jagód kamczackich. Najczęściej jednak jagody kamczackie spożywamy na surowo. Są całkowicie bezpieczne, a ich smak określa się jako słodko-kwaśny.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kula M., Krauze-Baranowska M., Jagoda kamczacka – aktualny stan badań fitochemicznych i aktywności biologicznej, Postępy Fitoterapii, 2/2016.
  2. Szot I., Lipa T., Sosnowska B., Jagoda kamczacka – właściwości prozdrowotne owoców i możliwości ich zastosowania, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2014.
  3. Ochmian I., Grajkowski J., Wzrost i plonowanie trzech odmian jagody kamczackiej na Pomorzu Zachodnim w pierwszych latach po posadzeniu, Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu, 2007.
  4. Kaniewska J., Gozdecka G., Domoradzki M., Szambowska A., Przedatność przetwórcza i charakterystyka owoców jagody kamczackiej i jej przetworów, Nauki Inżynierskie i Technologie, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami