Kolagen do picia
Kolagen do picia

Hakorośl rozesłana (łac. Harpagophytum procumbens), zwana także czarcim pazurem, jest byliną występującą głównie na obrzeżach pustyni Namibii i terenach południowej Afryki. Posiada liczne korzystne dla zdrowia właściwości i właśnie dlatego coraz częściej stosuje się ją w różnego rodzaju środkach farmakologicznych.

Hakorośl rozesłana – co zawiera?

Wyciąg z korzenia hakorośli jest bogaty w:

Hakorośl rozesłana w medycynie

Do celów leczniczych stosuje się korzeń rośliny, z którego natomiast sporządzić można proszek oraz ekstrakt płynny lub suchy. Następnie produkty te wykorzystuje się do tworzenia tabletek, kapsułek, nalewek, a także maści.

Surowiec pozyskiwany z bulw korzeniowych charakteryzuje się szarobrunatną barwą oraz gorzkim smakiem.

Jak działa hakorośl rozesłana?

Roślina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i przeciwbólowe. Ponadto wpływa korzystnie na układ trawienny, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych i działa żółciopędnie.

Do pozostałych właściwości rośliny można zaliczyć:

  • poprawianie funkcji nerek;
  • działanie przeciwtrądzikowe;
  • działanie łagodzące i regeneracyjne na skórę;
  • likwidację wolnych rodników tlenowych;
  • zmniejszanie stężenia cholesterolu we krwi;
  • delikatne obkurczanie naczyń krwionośnych;
  • zapobieganie degradacji macierzy chrząstki stawowej.

Odnośnie likwidacji wolnych rodników tlenowych warto wiedzieć, że hakorośl rozesłana należy do jednych z najsilniej działających wymiataczy tych związków. Wiąże się to ze znaczną zawartością flawonoidów i fenoli roślinnych.

Hakorośl może zmniejszać ryzyko cywilizacyjnych chorób sercowo-naczyniowych, gdyż wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi, wtórnie obniża ciśnienie tętnicze krwi w znacznym stopniu i może działać ochronnie w przypadku zaburzeń rytmu serca.

Hakorośl rozesłana – zastosowanie

Stosowanie wszelkich preparatów na bazie hakorośli zaleca się głównie celem znoszenia dolegliwości bólowych mięśni i stawów oraz przy stanach zapalnych ścięgien i więzadeł, a także nerwobólach.

Ponadto preparaty te stosuje się z powodzeniem w stanach:

  • niedokwaśności i bezsoczności żołądka;
  • zaburzeń wydzielania żółci;
  • zapalnych narządów rodnych kobiet (nie wolno podawać kobietom w ciąży);
  • zapalnych wątroby.

Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe środki stosuje się również w leczeniu wielu chorób alergicznych, zakaźnych czy chorób autoimmunologicznych.

Korzystne działanie rośliny na skórę otwiera duże możliwości zastosowania wyciągów hakorośli w kosmetologii.

Środki ostrożności

Hakorośl rozesłana nie jest zalecana kobietom w ciąży, ponieważ wykazuje podobne działanie do oksytocyny. Także okres karmienia piersią stanowi względne przeciwwskazanie.

Dodatkowo ze względu na działanie hipoglikemizujące wyciągów z korzenia należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tych preparatów u osób chorych na cukrzycę leczonych środkami zmniejszającymi stężenie glukozy we krwi.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Piechota-Urbańska M., Kołodziejska J., Berner-Strzelczyk A., Zastosowanie wyciągu z czarciego pazura w przeciwzapalnych preparatach aplikowanych na skórę, wytworzonych na bazie polimerów kwasu akrylowego, Polimery w Medycynie, 3/2009.
  2. Wolski T., Baj T., Ludwiczuk A., (i inni), Hakorośl rozesłana – roślinny surowiec o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym, Postępy Fitoterapii, 1/2010.
  3. Lis K., Diabelska moc czarciego pazura, Reumatologia, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami