Kolagen do picia
Kolagen do picia

Grzyby marynowaneGrzyby marynowane to chętnie wykonywane i spożywane przez Polaków przetwory, idealnie nadające się jako przekąski, dodatki do sałatek czy surówek. Według szacunków na terenie Polski występuje około 4500 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, z czego blisko 1400 zalicza się do potencjalnie jadalnych. Walory odżywcze grzybów są coraz bardziej doceniane, również w formie marynowanej. Co warto o niej wiedzieć?

Czy grzyby marynowane są zdrowe?

Marynowanie to ceniona forma obróbki grzybów jadalnych. Podkreśla i wydobywa smak, jednocześnie bez zmieniania wartości odżywczych grzybów. Dokładny skład grzybów zależy od ich gatunku. Mówiąc ogólnie, grzyby zawierają:

W kontekście minerałów są źródłem głównie:

Spośród gatunków występujących dziko wysoką zawartością potasu wyróżniają się zwłaszcza:

Z kolei niektóre gatunki o zabarwieniu pomarańczowym, np. pieprznik jadalny, są źródłem prowitaminy A. Wśród gatunków dziko rosnących wysoką zawartością witamin wyróżnia się maślak zwyczajny. Innymi witaminami znajdującymi się w grzybach są:

Zobacz również: Jak zbierać grzyby?

Grzyby marynowane – przepis

Aby smacznie zamarynować grzyby, należy przygotować następujące składniki:

Wodę z cukrem oraz przyprawami i ziołami (poza solą) umieszczamy w garnku i gotujemy przez kilka minut. Po tym czasie dolewamy ocet i gotujemy jeszcze przez minutę. Alternatywnie do zalewy jeszcze przed jej zagotowaniem się dodać można czosnek, chili, cebulę lub inne ulubione dodatki, które podkreślą smak grzybów. Zalewa jest już gotowa.

Teraz należy przygotować grzyby. Powinny być oczyszczone i zdrowe. Najlepiej wybierać te najmniejsze, aby nie było konieczności krojenia ich na mniejsze części, jednak jeśli mamy do dyspozycji również grzybki większe, można śmiało przekroić je na pół. Przygotowane, czyste grzyby umieszczamy w garnku z osoloną, gotującą się wodą i gotujemy na małej mocy palnika od 5 do 7 minut. Po upływie tego czasu odcedzamy je na sitku. Należy pamiętać, aby maślaki obrać wcześniej ze śliskich skórek.

Wyparzone, czyste i suche słoiki przygotowujemy na stole, marchewkę obieramy i ścieramy na tarce na paski, ewentualnie kroimy ją w plasterki. Umieszczamy warstwę marchewki na dnie każdego słoika, po czym wypełniamy je gorącymi jeszcze grzybami do ¾ objętości. Resztę miejsca wypełniamy przygotowaną na samym początku zalewą, tak, aby całkowicie przykryła grzyby. Teraz wystarczy tylko mocno zakręcić słoiki i na godzinę odwrócić je dnem do góry, ewentualnie umieścić je w szerokim garnku do 1/3 wypełnionym gotującą się wodą i gotować przez około 20 minut.

Sprawdź również: Grzyby suszone.

Jakie grzyby można marynować?

Spośród wielu różnych gatunków grzybów, do marynowania najbardziej nadają się:

  • kurki;
  • borowiki (inaczej: prawdziwki);
  • maślaki;
  • opieńki;
  • rydze;
  • koźlarze;
  • gąski;
  • pieczarki.

Te grzyby najchętniej wybierane przez Polaków i jednocześnie ogólnodostępne. Można z łatwością zebrać je samodzielnie w lesie, a także kupić w większości sklepów spożywczych, gdy tylko rozpocznie się sezon na grzyby.

Zobacz również: Grzybobranie.

Grzyby marynowane – jak jeść?

Grzyby marynowane idealnie nadają się do spożywania bezpośrednio po wyjęciu ze słoika. Sprawdzą się jako przekąska na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, a także jako dodatek do śniadań czy kolacji. Wystarczy kilka grzybków położyć obok kanapek lub omletu. Po drobniejszym pokrojeniu mogą wzbogacić smak sałatek i surówek, zarówno tych świeżych (np. z sosem winegret), jak i tych na bazie majonezu / śmietany.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siwulski M., Sobieralski K., Sas-Golak I., Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów występujących w polskich lasach, Sylwan, 158 (2): 151−160, 2014.
  2. Golianek A., Mazurkiewicz-Zapałowicz K., Grzyby w diecie człowieka – wartość odżywcza i prozdrowotna, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2016.
  3. https://aniagotuje.pl/przepis/grzyby-marynowane.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami