Kolagen do picia
Kolagen do picia

GrudnikGrudnik (inaczej: szlumbergera, zygokaktus, raczek, kaktus Bożego Narodzenia) to roślina, która cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w okresie świątecznym, ponieważ jest to czas jej naturalnego kwitnienia. To roślina doniczkowa, niezwykle charakterystyczna wizualnie, które efektywnie podkreśla aranżację wnętrz zimą.

Grudnik – charakterystyka

Grudnik to roślina z rodziny kaktusowatych, choć tak naprawdę nie stanowi jednego gatunku, lecz obejmuje grono 6 różnych gatunków występujących w naturze na terenach Ameryki Południowej, głównie w tropikach. W Polsce cieszy się ogromną popularnością jako roślina doniczkowa kwitnąca w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Grudnik wyróżnia się płaskimi bądź zaokrąglonymi członami, ułożonymi niemal jak ogniwa łańcucha. Rozgałęzia się widlasto, co może różnić się nieco w zależności od gatunku.

Kwiat grudnik – kiedy kwitnie?

Tym, co jest najbardziej cenione w grudniku, są kwiaty. Wyrastają jesienią lub wczesną zimą z pączków znajdujących się na samym wierzchołku członu. Mają intensywną i jaskrawą barwę, przy czym jedna roślina ma ich wiele, co daje bardzo dobry efekt wizualny. Aby grudnik mógł zakwitnąć, potrzebuje temperatury powietrza około 10-14 stopni C. Jeśli zostanie ona utrzymana, kwitnie obficie nawet przez najbliższe 2 miesiące.

Grudnik uprawa i pielęgnacja

Grudnik to roślina raczej prosta w domowej uprawie, jeśli zadbamy o stworzenie jej odpowiednich warunków. Prezentują się one następująco:

  • stanowisko – powinno być lekko cieniste lub z rozproszonym światłem, nie może być mocno nasłonecznione;
  • podłoże – może być uniwersalne lub specjalne dla kaktusów, należy przy tym pamiętać, aby było stale wilgotne. Nie może być ani przemoczone, ani za suche. Aby utrzymanie takich warunków było możliwe, najlepiej zdecydować się na dodanie do podłoża żwirku lub kermazytu;
  • temperatura – z całą pewnością nie powinna przekraczać 20 stopni C, należy przy tym pamiętać, że grudnik najlepiej kwitnie w przedziale temperaturowym 10-14 stopni C;
  • przesadzanie – nie może być zbyt częste, zwykle wystarczy przesadzenie rośliny raz na 4 lata, zwiększając wówczas średnicę donicy o około 5 cm;
  • ustawienie donicy – poza samym stanowiskiem należy zwrócić uwagę, aby pędy zwisające spoza donicy miały możliwość swobody. Nie powinny leżeć na parapecie, lecz najlepiej wzrastają zwieszone. Donica powinna zostać ustawiona na skraju parapetu czy mebla.

Grudnik w momencie wykształcenia pąków kwiatowych staje się niezwykle wrażliwy na zmianę miejsca. Właśnie dlatego, gdy jest gotowy do kwitnięcia, nie należy zmieniać jego miejsca ustawienia.

Grudnik – właściwości zdrowotne

Grudnik jest rośliną niewykorzystywaną w medycynie alternatywnej czy ziołolecznictwie. Kwiaty, pąki czy pędy nie wykazują żadnych właściwości terapeutycznych i nie należy ich spożywać, czy parzyć z nich naparów ziołowych. Udowodniono natomiast, że jest bardzo efektywny w oczyszczaniu powietrza. Wiąże dwutlenek węgla i produkuje spore ilości tlenu jak na tak małą roślinę, dlatego choćby z tego względu warto mieć go w swoim domu. Gdy zacznie kwitnąć, stanie się dodatkowo atutem estetycznym aranżacji wnętrza.

Grudnik zrzuca pąki

Może się zdarzyć, że grudnik nagle zaczyna zrzucać pąki kwiatowe, jeszcze zanim zaczną one rzeczywiście kwitnąć. Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska jest zmiana miejsca lub ustawienia donicy, jako że jest to roślina niezwykle wrażliwa na wszelkie zmiany. Po wykształceniu się pąków absolutnie nie wolno przenosić donicy z miejsca na miejsce, przeciwwskazane jest nawet jej obracanie. Grudniki należy pozostawić same sobie.

Jak pachnie grudnik?

Niektóre osoby twierdzą, że grudnik nie ma żadnych walorów zapachowych. Jednak jeśli zbliżymy się do kwiatów i weźmiemy głęboki wdech, możemy z łatwością wyczuć lekko korzenny aromat z delikatną nutą żywicy.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czekalski M., Ogólna uprawa roślin ozdobnych, Wrocław 2010.
  2. Danae H., Domowa dżungla. Jak wypełnić każdy dom szczęśliwymi roślinami, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami