Dziewanna to roślina, która największe zastosowanie znalazła w ziołolecznictwie. W dziedzinie tej wykorzystuje się jej właściwości w przypadku zaburzeń miesiączkowania, a także w chorobach układu oddechowego oraz dróg żółciowych. Powszechnie nazywa się ją królową ogrodów, ze względu na jej piękne żółte kwiaty.
Spis treści
Czym charakteryzuje się dziewanna?
Dziewanna zalicza jest do tzw. roślin dwuletnich, która może osiągać wysokość nawet 1,5 do 2 metrów. Charakteryzuje się długą i prostą łodygą, a także niewielkich rozmiarów, żółtymi kwiatami. Dziewanna jest rośliną delikatną, w związku z tym jej zbieranie często jest utrudnione i należy wykonywać je z dużą starannością. Zbiór dziewanny zwykle odbywa się wtedy, gdy roślina w pełni rozkwitła, a warunki pogodowe minimalizują obecność rosy.
Jakie prozdrowotne właściwości wykazuje dziewanna?
Dziewanna to bogate źródło flawonoidów, garbników, karotenoidów, saponin, związków śluzowych, żywic, kumaryny, olejków eterycznych, kwasów organicznych, a także związków mineralnych (fosfor, wapń, potas, żelazo, krzem). Wszystkie te składniki cechują się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i antyoksydacyjnym. W związku z tym roślinę tę wykorzystuje się w leczeniu chorób ze strony układu oddechowego tj. zapalenie oskrzeli, suchy i mokry kaszel oraz astma. Wykazuje także działanie osłaniające w przypadku drapiącej chrypki lub bólu gardła.
Kwiaty dziewanny wykorzystuje się w dolegliwościach układu pokarmowego (nieżyt żołądka, biegunka, kolka jelitowa). Dziewannę można również stosować zewnętrznie w formie okładów na stłuczenia, rany, oparzenia czy odleżyny. Redukuje dolegliwości bólowe, które towarzyszą m.in. chorobom reumatycznym.
Dziewanna w kosmetologii
Dziewanna znalazła zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym. Stosuje się ją jako składnik kosmetyków o działaniu rozjaśniającym włosy oraz szamponów wzmacniających ich strukturę. Ponadto w tego rodzaju preparatach zapewnia kosmykom naturalny blask oraz miękkość. W kosmetyce wykorzystuje się również właściwości dezynfekujące dziewanny. Z tego też względu można ją znaleźć w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej.
Jak stosować dziewannę?
1. Herbata z dziewanny.
Herbatę z dziewanny wykorzystuje się w celu załagodzenia chrypki, uciążliwego suchego kaszlu, a także zewnętrznie jako płukanka w bólu gardła, występującego podczas anginy. Napar wykazuje działanie przeciwzapalne, przez co zaleca się go w chorobach pęcherza moczowego.
2. Syrop z dziewanny.
W sporządzaniu syropu z dziewanny istotne jest, aby jej kwiaty były świeże. Do jego wykonania potrzebny jest również cukier (najlepiej brązowy) cytryna oraz woda. Kwiaty dziewanny należy rozgnieść, a następnie zalać wodą z cytryną i odstawić na 24 godziny. Po upływie tego czasu mieszankę należy zagotować, a na koniec dodać cukier i odparować. Tak przygotowany syrop należy przelać do szklanej butelki i pozostawić do stosowania w okresie jesienno-zimowym.
3. Nalewka z dziewanny.
Do wykonania nalewki potrzebne są dwie szklanki świeżych kwiatów dziewanny oraz 0,5 litra wódki. W momencie osłabionej odporności należy rozcieńczyć 20 kropli nalewki w wodzie.
4. Kąpiel z dodatkiem dziewanny.
Idealnym, zewnętrznym wykorzystywaniem dziewanny jest kąpiel z dodatkiem jej kwiatów. Zabiegi tego typu szczególnie zaleca się osobom, którym doskwierają nerwobóle, wysypka, oparzenia i stłuczenia.
Kto powinien unikać dziewanny?
Głównym powodem, dla którego powinno się unikać stosowania dziewanny jest możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej na tę roślinę. Korzystania z jej właściwości powinny wystrzegać się również kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz