Kolagen do picia
Kolagen do picia

Czy poziomki są wieloletnie?Czy poziomki są wieloletnie? To pytanie zadają sobie osoby marzące o przydomowych uprawach tych pysznych, jagodowych owoców. Z całą pewnością poziomki należą do grona najzdrowszych polskich owoców, a przy okazji są wyjątkowo smaczne i nadają się do wykorzystania przy różnych przepisach. Warto więc je posadzić, aby móc cieszyć się owocami w sezonie.

Poziomki w Polsce

Poziomka pospolita (łac. Fragaria vesca) jest byliną z rodziny różowatych, wyglądem wyjątkowo przypominająca truskawkę. Jest od niej jednak mniejsza i delikatnie różni się smakiem. W Polsce naturalnie spotkać można 3 różne gatunki, choć w celach uprawnych przeznaczonych jest ich znacznie więcej. Pojedynczy krzaczek może osiągnąć do 20 cm wysokości. Poziomki idealnie smakują jako surowa przekąska, czyli bez żadnej obróbki. Równie dobrze można jednak przyrządzać z nich przetwory, np. soki czy konfitury, sosy do mięs, wkłady do wypieków.

Posiadanie poziomek w swoim ogródku zawsze jest dobrym pomysłem. Są to rośliny wartościowe pod względem smaku, zapachu, prezencji oraz właściwości zdrowotnych. Dodatkowo są proste w uprawie, ponieważ mają dość niskie wymagania glebowe i nie potrzebują aż tak intensywnej pielęgnacji, jak na przykład ogórki czy pomidory.

Czy poziomki są wieloletnie?

Tak, poziomki są roślinami wieloletnimi. Można cieszyć się ich pysznymi owocami przez kilka lat od posadzenia. Należy jednak pamiętać, że owoce są największe i najsmaczniejsze w 2 oraz 3 roku od posadzenia. Doświadczeni ogrodnicy i rolnicy sugerują, aby nigdy nie uprawiać krzaczków poziomek w jednym miejscu dłużej niż przez 4 lata. W czwartym roku poziomki zaczynają bowiem stopniowo obumierać, a ich owocowanie nie jest już tak wydajne i bogate.

Przetwory z poziomek

Skoro już wiadomo, że poziomki są roślinami wieloletnimi, należy również wiedzieć, co zrobić z nimi na zimę. Choć są mrozoodporne, jeśli są uprawiane w pojemnikach, przed nastaniem pierwszych przymrozków warto przenieść je w chłodne miejsce osłonięte od deszczu czy wiatru, ewentualnie owinąć je słomą lub workami jutowymi. Specjalne zabezpieczenia można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Poziomki ponownie wynosi się na zewnątrz w momencie, gdy ustąpią zimowe i wczesnowiosenne przymrozki. Z kolei poziomki sadzone w gruncie nie wymagają wykopywania czy specjalnego zabezpieczania. Są odporne na śnieg, niskie temperatury, zimową aurę.

Jak uprawiać poziomki?

Przed kupnem jakiejkolwiek rośliny uprawnej, należy poznać jej wymagania dotyczące potrzeb i stanowiska. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że roślina będzie rosnąć ładnie i zdrowo. W przypadku poziomek wymagania te prezentują się następująco:

  • nasłonecznienie – poziomki preferują stanowiska słoneczne, choć lekko zacienione. Mogą wzrastać jednak także w cieniu, choć wówczas ich owoce nie są tak słodkie i soczyste;
  • wilgotność – aby poziomki wzrastały jak najlepiej, potrzebują lekko wilgotnej gleby. Nie może być zbyt mokra, ani całkiem sucha. Jeśli zatem sadzi się je na stanowiskach nasłonecznionych, należy jedynie pamiętać o systematycznym ich podlewaniu, zwłaszcza w upały;
  • gleba – jako że poziomki mają dość krótki i mało rozgałęziony system korzeniowy, niekoniecznie sprawdzi się w ich przypadku gleba piaszczysta czy gliniasta. Lekka, żyzna i przepuszczalna będzie idealna, jednak jeśli nie masz takiej w swoim ogrodzie i jednocześnie nie masz możliwości im tego zapewnić, zawsze możesz zdecydować się na uprawę poziomek w donicach;
  • nawożenie – poziomka nie wymaga szczególnego nawożenia, a jeśli już się na niego decydujemy, może to być zarówno obornik, jak i kompost. Należy jedynie uważać na nawozy z podwyższoną zawartością azotu, który w nadmiarze niekoniecznie dobrze wpływa na krzaczki poziomek.

Poziomki owocują od czerwca do listopada, w zależności od gatunku. Jeśli zatem wyjątkowo lubimy smak tych owoców, dobrym pomysłem będzie posadzenie kilku rodzajów, aby cieszyć się ich smakiem przez całe lato i jesień.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Wydawnictwo Publicat, 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami